32. dzień Mundialu: Francja po raz drugi czy Chorwacja po raz pierwszy? Kto zostanie Mistrzem Świata na rosyjskiej ziemi?

Czas na ostatni, 64. mecz Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. W grze o najcenniejsze trofeum pozostały tylko dwie drużyny. Czy Francuzi powrócą na tron po 20 latach przerwy, a może to Chorwaci będą świętować pierwszy tytuł w swojej 27-letniej historii? […]

Francuzi do finału awansowali dopiero po raz trzeci w historii. Aż trudno uwierzyć, że przez lata naszpikowani gwiazdami Les Blues nie byli w stanie znaleźć się w najlepszej dwójce globu. Po raz pierwszy udało się to na własnej ziemi w 1998 roku. Wówczas nie byli faworytami. Na dwóch poprzednich Mundialach ich nie było, ale lepsze czasy zwiastowało Euro w Anglii, gdy doszli do półfinału. Później zagrali w finale jeszcze raz, w 2006 roku, ale wszyscy ich występ bardziej niż ze srebrem kojarzą z legendarną główką Zidane’a. W tym roku Francuzi grali przeciętnie, zwłaszcza w rozgrywkach grupowych. Wymęczone zwycięstwa z Australią i Peru oraz bezbramkowy remis z Danią nie stawiały ich w roli głównego kandydata do złota. Zdecydowanie lepiej wypadli w rozgrywkach fazy pucharowej, gdy eliminowali innych kandydatów do medali – Argentynę, Urugwaj i Belgię. Niezwykle uzdolnione pokolenie francuskich piłkarzy przed dwoma laty przeżyło zawód podczas finału Euro na własnym terenie. Jak będzie w Moskwie?

Po drugiej stronie staną równie utalentowani, ale już bardziej doświadczeni Chorwaci. Państwo, które powstało w 1991 roku w wyniku oderwania od Jugosławii, jako niepodległe na Mundialu startuje po raz piąty na siedem możliwych turniejów. Chorwacji zabrakło tylko w 1994 roku w USA, gdy nie wystartowali nawet w eliminacjach ze względu na zawieszenie, oraz w 2010 roku w RPA, gdy przegrali w grupie z Anglią i Chorwacją. Największy dotąd sukces – podobnie jak Francuzi – osiągnęli w 1998 roku, zdobywając brązowy medal po wygranej z Holandią. Wcześniej, w półfinale ulegli Francji. W niedzielę będą chcieli się zrewanżować. Chorwaci zdecydowanie lepiej prezentowali się w rozgrywkach grupowych, zwłaszcza w wygranym 3:0 pojedynku z Argentyną. W fazie pucharowej było już słabiej. Dwa razy – z Danią i Rosją – o awansie decydowały karne. W półfinale z Anglią – dogrywka. Tym samym podopieczni Zlatko Dalicia mają w nogach 90 minut rozegranych więcej oraz jeden dzień mniej na regenerację przed finałem niż Francuzi.

Finał poprowadzi Argentyńczyk Nestor Fabian Pitana. Dla 43-letniego byłego aktora będzie to już piąty mecz na tegorocznym Mundialu. Wcześniej sędziował m.in. mecz otwarcia oraz po jednym meczu obu finalistów: Chorwacja – Dania w 1/8 finału i Urugwaj – Francja w 1/4 finału. Jest drugim sędzią z Argentyny, który poprowadzi finał Mundialu. Pierwszym – dobrze pamiętanym przez wspomnianego już Zidane’a – był Horacio Elizondo. Pitana będzie również drugim arbitrem w historii, który sędziował pierwszy i ostatni mecz Mistrzostw Świata. Pierwszy był… Horacio Elizondo. Na liniach pomagać mu będą Hernan Maidana i Juan Pablo Belatti. Sędzią technicznym będzie Holender Bjorn Kuipers, a rezerwowym asystentem jego rodak – Erwin Zeinstra. Nad przebiegiem meczu w centrum VAR czuwać będą Włoch Massimiliano Irrati, Argentyńczyk Mauro Vigliano, Chilijczyk Carlos Astroza i Holender Danny Makkelie.

NIEDZIELA – 15 LIPCA 2018

15:00 Mistrzostwa Świata 2018, Moskwa, Rosja – Finał: STUDIO na żywo
*(od 16:00 również w TVP 1 HD)
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Studio: Maciej Kurzajewski – Maciej Szczęsny, Jerzy Dudek, Sebastian Mila, Kamil Kosowski
Analiza: Włodzimierz Lubański, Rafał Ulatowski, Michał Listkiewicz

16:25
Mistrzostwa Świata 2018, Moskwa, Rosja: CEREMONIA ZAMKNIĘCIA na żywo
TVP Sport HD
sport.tvp.pl
Komentarz w TVP: Dariusz Szpakowski – Andrzej Juskowiak (z Moskwy)
Komentarz alternatywny w TVP: Piotr Skowyrski – Maciej Iwański
Komentarz w Canal+ 4K Ultra HD: Przemysław Pełka – Kazimierz Węgrzyn

16:45 Mistrzostwa Świata 2018, Moskwa, Rosja – Finał: FRANCJA – CHORWACJA na żywo

19:00
Mistrzostwa Świata 2018, Sankt Petersburg, Rosja – mecz o 3 miejsce: STUDIO na żywo

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)