96. Bieg Wazów w TVP Sport

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę marca rozegrany zostanie Bieg Wazów. Relację z tej kultowej imprezy przeprowadzi TVP Sport. Pierwszy Bieg Wazów odbył się w 1922 na pamiątkę ucieczki Gustawa Wazy przed duńskimi siepaczami w 1520 roku. Wówczas Szwecja była członkiem unii […]

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę marca rozegrany zostanie Bieg Wazów. Relację z tej kultowej imprezy przeprowadzi TVP Sport.

Pierwszy Bieg Wazów odbył się w 1922 na pamiątkę ucieczki Gustawa Wazy przed duńskimi siepaczami w 1520 roku. Wówczas Szwecja była członkiem unii kalmarskiej, której władca, Chrystian II z dynastii Oldenburgów, chciał podporządkować Danii pozostałe narody. Po krwawym pogromie w Sztokholmie, w którym zamordowano również ojca Gustawa, szwedzkiego możnego, postanowił on wzniecić powstanie ludu przeciw krwawemu monarsze.

W tym celu prowadził negocjacje z mieszkańcami Mory, którzy początkowo odmówili dołączenia do rebelii i odprawili Gustawa. Ten przedzierał się przez lasy prownicji Dalarna. Na skutek ciemiężycielskich reform Chrystiana mieszkańcy Mory postanowili jednak dołączyć do Wazy i w tym celu wysłali za nim swoich najlepszych narciarzy – ci dogonili go w miejscowości Sälen. Zwycięstwo powstania doprowadziło do zerwania unii, a Gustawa i jego potomków (w tym jego wnuka, króla również Polski Zygmunta III Wazę) na tron niepodległej Szwecji, a jego tytuł został uznany przez stryja i następcę obalonego Chrystiana II, Fryderyka I.

Bieg Wazów to najstarszy i najdłuższy (90 km) bieg narciarski na świecie. Wśród osób, które go ukończyły znajdują się zarówno członkowie rodziny królewskiej – obecnie panujący król Karol XVI Gustaw (jako Carl Bernadotte) czy jego syn, książę Karol Filip, ich kuzyn, duński książę koronny Fryderyk, czy Pippa i James Middletonowie, rodzeństwo Katarzyny, księżnej Cambridge – a także sportowcy specjalizujący się na co dzień w innych dyscyplinach – np. fiński rajdowiec Marcus Grönholm, szwedzka alpejka Anja Pärson – czy celebryci – np. zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji, Måns Zelmerlöw.

NIEDZIELA – 1 MARCA 2020

07:55 Ski Classics – Bieg Wazów, Sälen – Mora, Szwecja: BIEG NA 90 KM na żywo
sport.tvp.pl

About Wojciech Nowakowski