Dobrze zacząć turniej. Pierwszy mecz Polaków na Euro U-21 w Polsacie i Polsacie Sport

Selekcjoner Marcin Dorna porównał przygotowania młodzieżowej reprezentacji Polski do przygotowań do matury. Pierwszy z egzaminów już w piątek przeciwko Słowacji. Los przydzielił Polakom ciężkich rywali w grupie i teoretycznie mecz otwarcia przeciwko Słowacji powinien być tym najłatwiejszym. Lecz teoria nie […]

Selekcjoner Marcin Dorna porównał przygotowania młodzieżowej reprezentacji Polski do przygotowań do matury. Pierwszy z egzaminów już w piątek przeciwko Słowacji.

Los przydzielił Polakom ciężkich rywali w grupie i teoretycznie mecz otwarcia przeciwko Słowacji powinien być tym najłatwiejszym. Lecz teoria nie idzie w parze z praktyką, a piątkowi rywale mają kilku zawodników, których można nazwać wielkimi talentami. Czołową postacią tej drużyny jest skrzydłowy Albert Rusnák. Podstawowy piłkarz Realu Salt Lake ma za sobą występy w lidze holenderskiej, a jako junior, trenował w akademii Manchesteru City. Rusnák zadebiutował w pierwszej reprezentacji w listopadzie, a kilkanaście miesięcy wcześniej strzelił zwycięskiego gola drużynie Marcina Dorny w meczu towarzyskim. To spotkanie pamięta kilku zawodników obu reprezentacji, którzy wybiegną na boisko w piątek. Kibice oglądający Lotto Ekstraklasę w zeszłym sezonie, prawdopodobnie będą kojarzyć takich zawodników jak: Tomáš Vestenický, Jaroslav Mihalík (Cracovia) i Lukáš Haraslín (Lechia). Szczególnie Mihalík jest ważną postacią w młodzieżowym zespole i to na skrzydłowych będą opierać swoją grę Słowacy. W składzie naszych piątkowych rywali znajduje się także piłkarz obdarzony równym, o ile nie większym talentem, od Marka Hamsika. Laszlo Benes jest najmłodszym zawodnikiem w swojej reprezentacji, a już zdołał zagrać 8 spotkań w Bundeslidze (w barwach Borrussi Moenchengladbach) i zdobyć zwycięską bramkę przeciwko Hercie na początku kwietnia. Benes kilka dni temu zadebiutował w dorosłej reprezentacji, zmieniając w końcówce spotkania Ondreja Dude, którego na młodzieżowym Euro nie zobaczymy.

Polska dysponuje bardzo wyrównanym zespołem i ciężko wskazać słabe punkty. Kapustka, Linetty i Stępiński to uczestnicy zeszłorocznych Mistrzostw Europy we Francji. Oprócz tych zawodników, sporo będzie zależeć od Patryka Lipskiego, który prawdopodobnie będzie rozgrywającym naszego zespołu. Co ciekawe, oprócz kibiców reprezentacji Polski i Słowacji, ze szczególną uwagą na mecz patrzeć będą włodarze Sampdorii. Klub z Genui w piątkowym spotkaniu będą reprezentować Karol Linetty i środkowy obrońca Milan Škriniar, który uznawany jest za następcę Martina Skrtela. Ten turniej to dla wielu zawodników okazja, aby potwierdzić swoje umiejętności i zagwarantować sobie transfer do lepszego klubu. Podobnie jak Sampdoria, tak Lech Poznań myśli o sprzedaży swoich młodych zawodników, więc Dawid Kownacki wraz z obrońcą Tomaszem Kędziorą, czyli kapitanem reprezentacj U-21, będą mieli okazję zaprezentować się na arenie międzynarodowej. Kownackiego w meczu ze Słowacją zabraknie, ponieważ pauzuje z powodu dwóch żółtych kartek otrzymanych w meczu el. Euro U-19 z Holandią w 2016 roku.

Polska, jako gospodarz jest faworytem tego spotkania, ale gra na własnym stadionie w takim turnieju czasem może sytuację utrudnić. Mimo to, zawodnicy są pewni swoich umiejętności i twierdzą, że jeśli zrealizują założenia taktyczne, to Słowacy nie będą w stanie im zagrozić. Przygotowania do turnieju odbywały się w Arłamowie. Pozostaje mieć nadzieję, że reprezentanci U-21 będą równie dobrze przygotowani jak dorosła reprezentacja na Euro 2016 i w Lublinie około godziny 23, cały stadion będzie świętował zdobycie trzech punktów.

PIĄTEK – 16 CZERWCA 2017

17:00 Mistrzostwa Europy U-21: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla
Studio: Jerzy Mielewski – Roman Kołtoń, Dariusz Dziekanowski, Andrzej Iwan, Tomasz Łapiński (z Lublina)
Reporterzy: Marcin Feddek, Marcin Lepa, Adam Sławiński

17:50
Mistrzostwa Europy U-21 – grupa A: SZWECJA – ANGLIA na żywo
Polsat Sport HDIpla

Komentarz: Piotr Przybysz – Czesław Michniewicz (z Kielc)
Reporter: Tomasz Włodarczyk


19:00 Mistrzostwa Europy U-21: STUDIO na żywo
*(do 20:00; od 20:00 w Polsacie Sport HD i Polsacie HD)
Polsat Sport HDIpla
Studio: Jerzy Mielewski – Roman Kołtoń, Dariusz Dziekanowski, Andrzej Iwan, Tomasz Łapiński (z Lublina)
Reporterzy: Marcin Feddek, Marcin Lepa, Adam Sławiński

20:35 Mistrzostwa Europy U-21 – grupa A: POLSKA – SŁOWACJA na żywo
Polsat Sport HDIpla

Komentarz: Mateusz Borek – Tomasz Hajto (z Lublina)
Reporter: Marcin Feddek, Marcin Lepa, Adam Sławiński


22:45 Mistrzostwa Europy U-21: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla
Studio: Jerzy Mielewski – Roman Kołtoń, Dariusz Dziekanowski, Andrzej Iwan, Tomasz Łapiński (z Lublina)
Reporterzy: Marcin Feddek, Marcin Lepa, Adam Sławiński

About Piotr Szczeciński