Eurosport z prawami na wyłączność do FIA Formula E w Polsce, Niemczech i krajach nordyckich

Paryż, 16 września 2015 r. – Eurosport pozyskał telewizyjne i cyfrowe prawa do wyłącznych transmisji mistrzostw Formuły E w sezonach 2015/2016 i 2016/2017 w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii, a także bez wyłączności w Islandii. Formuła E to […]

Paryż, 16 września 2015 r. – Eurosport pozyskał telewizyjne i cyfrowe prawa do wyłącznych transmisji mistrzostw Formuły E w sezonach 2015/2016 i 2016/2017 w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii, a także bez wyłączności w Islandii. Formuła E to organizowane przez FIA pierwsze na świecie wyścigi pojazdów elektrycznych, które zadebiutowały w sezonie 2014/2015.

– Sporty motorowe to jeden z filarów Eurosportu. Transmitujemy najważniejsze wydarzenia, między innymi Moto GP, FIA WTCC, 24 Godziny Le Mans czy mistrzostwa świata serii Superbike. Prawa do transmisji Formuły E wzbogacą motorowe portfolio Eurosportu o naprawdę wyjątkową serię wyścigową. To część naszej strategii, której celem jest dostarczanie najciekawszych treści widzom w różnych regionach, docierając jednocześnie do szerszego grona odbiorców – mówi Peter Hutton, Dyrektor Zarządzający Eurosport. – Discovery Communications objęło także udziały w spółce Formula E Operations Ltd, co jest dowodem na to, że wierzymy w potencjał tej serii. Pierwszy sezon Formuły E był niezwykle emocjonujący i z zainteresowaniem będziemy obserwować dalszy rozwój tej dyscypliny, która coraz skuteczniej buduje swoją pozycję w kalendarzu sportów motorowych – dodaje Hutton.

Umowa obejmuje prawa do wszystkich jedenastu rund, w tym sesje treningowe, kwalifikacje i same wyścigi. Drugi sezon Formuły E rozpocznie się 24 października 2015 r. rywalizacją w Pekinie, a zakończy dwoma wyścigami w Londynie. Zawody odbędą się na dziesięciu unikatowych torach w centrach najpiękniejszych miast świata, takich jak Paryż, Buenos Aires czy Berlin.

– Jest mi miło ogłosić podpisanie umowy z Eurosportem na dwa kolejne sezony FIA mistrzostw Formuły E. Po pierwszym sezonie, która była sukcesem, chcemy zapewnić kibicom dalszą możliwość śledzenia tej serii. Dzięki temu porozumieniu zwiększymy nasz zasięg na kluczowych rynkach w Europie równolegle z istniejącymi już kontraktami – mówi Ali Russell, Director of Media and Strategic Partnerships w Formule E.

W mistrzostwach weźmie udział dziesięć zespołów, z których każdy będzie miał dwóch kierowców. W stawce znajdą się byli kierowcy F1, m.in. Jacques Villeneuve (mistrz świata z 1997 r.), Nick Heidfeld, Nelson Piquet Jr (obecny mistrz Formuły E), a także zwycięzca serii World Endurance Championship 2014, Sebastien Buemi oraz triumfator wyścigu 24 Godziny Le Mans z 2013 r., Loic Duval. Inne znane nazwiska to Nicolas Prost (syn Alaina) i Bruno Senna (siostrzeniec Ayrtona).

W sezonie inauguracyjnym Formuły E wszystkie zespoły wystartowały w identycznych samochodach. Od tego sezonu Formuła E będzie jednak funkcjonować na zasadzie „otwartych mistrzostw”, dzięki czemu producenci będą mieli szansę zaprezentować innowacyjne rozwiązania w dziedzinie pojazdów z napędem elektrycznym.

Sezon 2015/2016 mistrzostw Formuły E:

  • Runda 1: Pekin, Chiny, 24 października 2015 r.
  • Runda 2: Putrajaya, Malezja, 7 listopada 2015 r.
  • Runda 3: Punta del Este, Urugwaj, 19 grudnia 2015 r.
  • Runda 4: Buenos Aires, Argentyna, 6 lutego 2016 r.
  • Runda 5: miejsce jeszcze nie jest potwierdzone, 19 marca 2016 r.
  • Runda 6: Long Beach, USA, 2 kwietnia 2016 r.
  • Runda 7: Paryż, Francja, 23 kwietnia 2016 r.
  • Runda 8: Berlin, Niemcy, 21 maja 2016 r.
  • Runda 9: Moskwa, Rosja, 4 czerwca 2016 r.
  • Runda 10 i 11: Londyn, Wielka Brytania, data będzie ogłoszona w późniejszym terminie

About Krzysztof Sokólski