Gala Mistrzów Sportu 2017 w Polsacie

Po raz 83. wybrana zostanie dziesiątka najlepszych sportowców w Polsce. Relację z Gali Mistrzów Sportu 2017 po raz pierwszy od 15 lat przeprowadzi Polsat. Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim (po szwedzkim) najstarszym na świecie – jego historia sięga roku 1926, […]

Po raz 83. wybrana zostanie dziesiątka najlepszych sportowców w Polsce. Relację z Gali Mistrzów Sportu 2017 po raz pierwszy od 15 lat przeprowadzi Polsat.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim (po szwedzkim) najstarszym na świecie – jego historia sięga roku 1926, kiedy to najlepszym polskim sportowcem wybrano Wacława Kuchara, sportowca niezwykle wszechstronnego (mistrza m.in. piłki nożnej, hokeja na lodzie i łyżwiarstwa szybkiego). Najczęściej honorowanymi tytułem sportowca roku byli Justyna Kowalczyk (pięć razy) oraz Irena Szewińska, Stanisława Walasiewicz i Adam Małysz (po cztery razy).

Ostatnie dwa lata to rywalizacja Roberta Lewandowskiego i Anity Włodarczyk – kapitan reprezentacji Polski wygrał plebiscyt w 2015 roku po awansie naszej kadry na EURO 2016, jednak rok temu musiał uznać wyższość złota olimpijskiego i kolejnego rekordu świata naszej młociarki. W tym roku Włodarczyk ponownie dominowała w kole, jednak nie przypieczętowała tego przekroczeniem bariery 83 metrów, „Lewy” natomiast poprowadził drużynę trenera Nawałki do powrotu na Mundial.

Do walki może też włączyć się triumfator sprzed trzech lat Kamil Stoch – w samym 2017 roku wygrał Turniej Czterech Skoczni i był liderem drużyny, która wywalczyła złoto mistrzostw świata, a ponadto wygrał konkurs Skok Roku, pokonując w ciągu roku kalendarzowego najwięcej metrów w powietrzu w Pucharze Świata (7004,5 m). Doświadczenia sukcesów w Plebiscycie Justyny Kowalczyk pokazują, że kibice, którzy podczas Gali głosują na swoich faworytów, biorą pod uwagę nie tylko sukcesy za rok, za który przyznawane są statuetki Czempiona, ale też aktualne wydarzenia, takie jak Tour de Ski czy Turniej Czterech Skoczni, a ten ostatni przebiega po myśli naszego dwukrotnego mistrza olimpijskiego.

W gronie nominowanych znalazły się nie tylko postaci ze sportowego mainstreamu, ale też mniej znani sportowcy, jak nasze mistrzynie świata w żeglarskiej klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska. W tym roku kapituła Plebiscytu w końcu zdecydowała o nominowaniu do nagrody rajdowego mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza, którego brak w ostatnich dwóch edycjach był najbardziej widoczny. W gronie 20 nominowanych zabrakło natomiast miejsca m.in. dla Ewy Nelip – indywidualnej srebrnej i drużynowej brązowej medalistce mistrzostw świata w szpadzie.

Oprócz kategorii, w której to kibice decydują o wyniku głosując poprzez tradycyjne kupony, SMS-em lub za pomocą Internetu, kapituła przyzna nagrody w takich kategoriach jak Drużyna Roku, Trener Roku (w obu rywalizują Adam Nawałka, Stefan Horngacher oraz trener siatkarskiej kadry juniorów Sebastian Pawlik oraz prowadzone przez nich drużyny), Niepełnosprawny Sportowiec Roku (nominowani są Maciej Lepiato, Barbara Niewiedział oraz Joanna Mazur i jej przewodnik Michał Stawicki) czy Impreza Roku (The World Games, ME w siatkówce oraz memoriał Kamili Skolimowskiej).

Po Gali rozpocznie się coroczny Bal Mistrzów Sportu. Oprócz zabawy na parkiecie przeprowadzona zostanie aukcja charytatywna. Jej inicjatorem jest Piotr Małachowski, który dwa lata temu spontanicznie zbierał pieniądze na rehabilitację poszkodowanego w wypadku żużlowca Darcy’ego Warda. Rok temu w akcji „Dar Mistrzów Sportu” oprócz Małachowskiego, który przekazał swoje trofeum za triumf w Diamentowej Lidze, udział wzięli Robert Lewandowski (dwa bilety na mecz Bayernu Monachium) oraz Bartosz Zmarzlik (kask ze zwycięskich zawodów Grand Prix). Zebrane wówczas pieniądze trafiły do walczącego z nowotworem mózgu Kamila Nowosielskiego.

W tym roku aukcja przeprowadzona będzie na rzecz byłej lekkoatletki, a później bobsleistki Agnieszki Borowskiej, która dwa lata temu uległa ciężkiemu wypadkowi podczas treningu na torze w Siguldzie, w wyniku którego złamała kręgosłup i naruszyła rdzeń kręgowy. Do wylicytowania podczas Balu będą rower Mai Włoszczowskiej, na którym zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, ufundowane przez Kamila Glika dwa bilety na mecz AS Monaco oraz przekazany przez Kajetana Kajetanowicza kask, w którym zdobył trzecie z rzędu rajdowe mistrzostwo Europy. Licytację poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Gala Mistrzów Sportu rozpocznie się w sobotę 6 stycznia o godzinie 20:00. Poprowadzą ją Paulina Chylewska i Jerzy Mielewski. O 19:20 w Polsacie Sport rozpocznie się studio, które będzie kontynuowane także po Gali aż do godz. 1:00. Zaproszeni goście bawić się będą jednak do samego rana, a dla najwytrwalszych czeka tradycyjna jajecznica.

SOBOTA – 6 STYCZNIA 2018

19:20 Gala Mistrzów Sportu: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla

20:00 Gala Mistrzów Sportu: CEREMONIA na żywo
Polsat Sport HDIpla


22:30 Gala Mistrzów Sportu: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla

About Wojciech Nowakowski

współzałożyciel i redaktor portalu igrzyska24.pl, dziennikarz portalu TakSięGra, hungarysta, poliglota