Grand Prix Monako na antenach Eleven Sports 1 i TVP Sport

Trudno o bardziej prestiżowy wyścig w kalendarzu Formuły 1. To właśnie o zwycięstwie na tym torze marzy większość kierowców wyścigowych. Grand Prix Monako od lat ma swój niepowtarzalny klimat, który sprawia, że zawodnicy wracają tutaj zawsze z sentymentem.  W ten […]

Trudno o bardziej prestiżowy wyścig w kalendarzu Formuły 1. To właśnie o zwycięstwie na tym torze marzy większość kierowców wyścigowych. Grand Prix Monako od lat ma swój niepowtarzalny klimat, który sprawia, że zawodnicy wracają tutaj zawsze z sentymentem. 

W ten weekend już po raz sześćdziesiąty szósty rozegrane zostanie Grand Prix Monako. Pierwszy wyścig zaliczany do mistrzostw świata odbył się na ulicach Monte Carlo już w inauguracyjnym sezonie Formuły 1, w roku 1950. Historycznym zwycięzcą został Juan Manuel Fangio. Kierowcą, który najlepiej radził sobie z ciasnym, ulicznym torem był legendarny Ayrton Senna. Brazylijczyk triumfował tu sześciokrotnie i można powiedzieć, że to właśnie w Monako rozpoczęła się jego wielka kariera. Pięć zwycięstw na swoim koncie mają Michael Schumacher i Graham Hill.

W sezonie 2019 odbyło się już pięć wyścigów. W każdym z nich, na mecie oglądaliśmy dublet ekipy Mercedesa. Trzy zwycięstwa odniósł Lewis Hamilton, a dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawał odmieniony Valtteri Bottas. O powtórzenie takiej sytuacji po raz szósty może być trochę trudno. Nie od dziś wiadomo, że specyfika toru w Monako bardzo sprzyja samochodom zespołu Red Bull Racing. Ubiegły sezon to heroiczne zwycięstwo Daniela Ricciardo, który mimo sporych problemów z bolidem, zdołał dojechać do mety jako pierwszy. Australijczyk jeżdżący od początku tego sezonu w barwach Renault miał również szansę na wygraną w 2016 roku. Jednak wówczas nie popisał się zespół, który zaprzepaścił zwycięstwo przez nieudany pit stop. Nieprzygotowani mechanicy nie spodziewali się wizyty Ricciardo w boksach, w związku z czym dużo czasu zajęło im dostarczenie świeżej mieszanki opon.

Myśląc o faworytach, nie sposób nie wspomnieć Charlesa Leclerca. Kierowca Ferrari jest pierwszym Monakijczykiem startującym w swojej domowej rundzie od 1994 roku. Wówczas w wyścigu F1 brał udział Olivier Beretta. Leclerc w Monako startował również rok temu. W kwestii jego zwycięstwa pojawia się jedno, zasadnicze pytanie – czy ekipa Ferrari wyjdzie z kryzysu, który ewidentnie panuje w tej stajni od początku sezonu.

Rywalizacja po ulicach Monte Carlo zawsze była uwielbiana przez Roberta Kubicę. Polak wielokrotnie powtarzał, że ściganie po krętych uliczkach, gdzie o zwycięstwie decyduje precyzja i umiejętności, sprawia mu ogromną przyjemność. Obecny kierowca Williamsa w Monako startował cztery razy. W sezonach 2008 i 2010 zajmował miejsca na podium. Trzecie miejsce z 2010 roku to pokaz talentu Roberta. Niestety w tym roku Kubica z nieco mniejszym entuzjazmem podchodzi do zbliżającej się rundy. Niezadowalający samochód z pewnością nie będzie ułatwiał swobodnego poruszania się po torze w Monte Carlo.

Grand Prix Monako co roku niesie za sobą dość nietypowy harmonogram rywalizacji. Pierwsze treningi odbywają się bowiem tutaj już w czwartek. Piątek jest zatem dniem wolnym dla kierowców F1, którzy na tor powrócą w sobotę. Wtedy tradycyjnie odbędzie się trzecia sesja treningowa i kwalifikacje, które mogą przynieść sporo emocji, ponieważ w czasie ich trwania przewidywane są opady deszczu. Niedziela to oczywiście kulminacja emocji i czas na głównie danie weekendu – wyścig. Wszystkie wydarzenia z Monako będziemy mogli oglądać na antenie Eleven Sports 1. Połowa wyścigu zostanie również pokazana w TVP Sport.

Weekendowe zmagania odbywać się będą w atmosferze wspomnień i zadumy. W poniedziałek zmarł Niki Lauda. Trzykrotny mistrz świata miał 70 lat. W ostatnich latach związany był z zespołem Mercedesa, w którym pełnił funkcję niedecyzyjnego dyrektora. Jego powrót do Formuły 1 po tragicznym wypadku w 1976 roku zapamiętają wszyscy kibice.

CZWARTEK –  23 MAJA 2019

10:30 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

10:55 
Formuła 1 – Grand Prix Monako: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

12:30 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla


14:30 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

14:55 Formuła 1 – Grand Prix Monako: II SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

16:30 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

21:00 
Magazyn #ELEVENF1 na żywo
Ipla

SOBOTA – 25 MAJA 2019

11:30 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

11:55 
Formuła 1 – Grand Prix Monako: III SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

13:00 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla


14:00 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

14:55 Formuła 1 – Grand Prix Monako: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Ipla

16:15 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

NIEDZIELA – 26 MAJA 2019

13:30 Formuła 1 – Grand Prix Monako: PARADA KIEROWCÓW na żywo
Ipla

14:10 
Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
*(od 15:00 w TVP Sport HD)
IplaTVP Sport HDsport.tvp.pl

15:00 Formuła 1 – Grand Prix Monako: WYŚCIG na żywo
*(od 15:50 także w TVP Sport HD)
IplaTVP Sport HDsport.tvp.pl


17:15 Formuła 1 – Grand Prix Monako: STUDIO na żywo
Ipla

 

About Michał Winiarczyk