Grand Prix Wielkiej Brytanii F1 na antenach Eleven Sports 1 i TVP Sport

Rozgrywane dwa tygodnie temu Grand Prix Austrii to pierwsza runda w tym sezonie, z której zwycięsko nie wyszedł zespół Mercedesa. Pierwszym pogromcą okazała się ekipa Red Bulla, a konkretnie Max Verstappen.  To był niewątpliwie najlepszy wyścig sezonu 2019. Pełen emocji, […]

Rozgrywane dwa tygodnie temu Grand Prix Austrii to pierwsza runda w tym sezonie, z której zwycięsko nie wyszedł zespół Mercedesa. Pierwszym pogromcą okazała się ekipa Red Bulla, a konkretnie Max Verstappen. 

To był niewątpliwie najlepszy wyścig sezonu 2019. Pełen emocji, dramaturgii i zwrotów akcji, czyli tego wszystkiego, czego oczekujemy od Formuły 1. W końcu nie oglądaliśmy dominacji zespołu Mercedesa, dla którego problemem okazała się zbyt wysoka temperatura. Po pole position sięgnął Charles Leclerc. Drugie miejsce zajął Lewis Hamilton, ale po nałożonej na niego karze, z drugiego miejsca startował Max Verstappen. Była to najmłodsza pierwsza linia w historii Formuły 1.

Zwycięstwo dla młodego Holendra nie przyszło jednak łatwo. Kierowca Red Bulla zanotował bardzo słaby start, po którym spadł na siódme miejsce, nawet za Sebastiana Vettela, który po problemach z samochodem w kwalifikacjach ustawił się na dziewiątej pozycji. Verstappen wszedł na najwyższy poziom swoich umiejętności, kiedy do zakończenia wyścigu zostało 20. okrążeń. Wyprzedzał kolejnych rywali, ale również na tym etapie wyścigu nie obyło się bez kłopotów. Holender zakomunikował zespołowi przez radio spadek mocy w bolidzie. Problemy jednak szybko zniknęły i Verstappen pewnie zmierzał po objęcie prowadzenia. Nie obyło się bez kontrowersji. Manewr, dzięki któremu kierowca Red Bulla wyszedł na prowadzenie, zmusił zespół sędziowski do przeanalizowania zaistniałej sytuacji. Była to niewątpliwie twarda walka, po której liderujący Charles Leclerc został wywieziony poza tor. Patrząc na przepisy, Verstappen powinien zostać ukarany. Patrząc na ideę ścigania, o żadnej karze nie powinno być mowy. Pojedynek dwóch młodych kierowców, o których wielu ludzi mówi, że to przyszli Mistrzowie Świata, miał w sobie wszystko, co powinno zawierać ściganie na torze. Była to twarda, bezkompromisowa walka. Chyba wszyscy chcemy takiej rywalizacji. Sędziowie nie mieli jednak łatwego zadania, czemu sami są winni. Po nałożonej w Grand Prix Kanady karze na Sebastiana Vettela, wszystkie osoby odpowiedzialne za analizę manewrów na torze musieli mieć to z tyłu głowy.

Ostatecznie jednak, po trzech godzinach sędziowie podjęli decyzję o nie nakładaniu kary na Verstappena. I tutaj pojawia się kolejna kwestia, nad którą włodarze F1 powinni się poważnie zastanowić. Czekanie na oficjalną decyzję 3 godziny to rzecz bezsensowna. To zaprzeczenie sensu rywalizacji i celebracji triumfu zaraz po dojechaniu do mety. Takie decyzje powinny być ogłaszane w możliwie jak najkrótszym czasie. Dla dobra kibiców, a przede wszystkim dla dobra kierowców.

W ten weekend kierowcy udają się do miejsca, bez którego nie wyobrażamy sobie kalendarza Formuły 1. Na Silverstone położony został nowy asfalt. Kierowcy będą mogli mieć zatem problemy z przyczepnością, przynajmniej podczas pierwszych sesji. To zła informacja szczególnie dla Williamsa. Przynajmniej dla jednego kierowcy tego zespołu, Roberta Kubicy. Polak w Austrii miał ogromne problemy z utrzymaniem bolidu na torze. Jak mówił Robert, samochód straszliwie ślizga się po torze, co bardzo utrudnia prowadzenie. Porównanie przejazdów Roberta Kubicy i Georga Russella wyraźnie pokazuje, jak znaczące są różnice w obu samochodach Williamsa. Kubica wykonuje o wiele więcej ruchów kierownicą, by po prostu utrzymać bolid na torze.

PIĄTEK –  12 LIPCA 2019

10:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

10:55 
Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

12:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

14:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

14:55 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: II SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

16:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

SOBOTA – 13 LIPCA 2019

11:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

11:55 
Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: III SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

13:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla


14:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

14:55 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Ipla


16:15 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

NIEDZIELA – 14 LIPCA 2019

13:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: PARADA KIEROWCÓW na żywo
Ipla

14:10 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
*(od 15:00 również w TVP Sport HD)
IplaTVP Sport HDsport.tvp.pl


15:05 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: WYŚCIG na żywo
*(od 15:55 również w TVP Sport HD)
IplaTVP Sport HDsport.tvp.pl

17:10 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
Ipla

 

About Michał Winiarczyk