Inauguracja 67. Turnieju Czterech Skoczni na antenach TVP i Eurosportu

Już po raz sześćdziesiąty siódmy na przełomie starego i nowego roku odbywać się będzie Turniej Czterech Skoczni. Rywalizacja w Niemczech i Austrii potrwa od 29 grudnia do 6 stycznia.  Przed nami pierwsza duża impreza sezonu 2018/2019. Dwie poprzedni edycje Turnieju […]

Już po raz sześćdziesiąty siódmy na przełomie starego i nowego roku odbywać się będzie Turniej Czterech Skoczni. Rywalizacja w Niemczech i Austrii potrwa od 29 grudnia do 6 stycznia. 

Przed nami pierwsza duża impreza sezonu 2018/2019. Dwie poprzedni edycje Turnieju Czterech Skoczni zdominowane zostały przez Kamila Stocha. W ubiegłym sezonie Polak jako drugi skoczek w historii zwyciężył w turnieju, wygrywając wszystkie cztery konkursy. Dołączył tym samym do elitarnego grona, w którym oprócz Stocha, znajduje się tylko Sven Hannawald. Kamil Stoch jest także drugim Polakiem, który triumfował w TCS. Pierwszy to oczywiście Adam Małysz. W sezonie 2000/2001 Orzeł z Wisły prezentował świetną formę i oprócz wygranej w turnieju, został także Mistrzem Świata i zdobywcą Kryształowej Kuli.

Kamil Stoch wygrał ostatnie pięć konkursów TCS. Zwyciężył bowiem jeszcze w zawodach kończących 65. edycję imprezy. Jeśli Polak zwycięży w Oberstdorfie, pobije rekord Hannawalda w liczbie wygranych konkursów z rzędu. Stoch może doścignąć także innego skoczka. Jeżeli zwyciężyłby w tej edycji, byłaby to jego trzecia wygrana z rzędu. Ten wyczyn udał się tylko jednemu zawodnikowi. W latach 1967-1969 Turniej Czterech Skoczni zdominował Bjoern Wirkola.

Turniej Czterech Skoczni to wydarzenie, które zawsze kojarzy się ze świąteczną atmosferą. Jest to spowodowane oczywiście niezmiennym terminem rozgrywania zawodów. Oprócz tego, cechuje się charakterystycznym sposobem rozgrywania zawodów. W czterech konkursach sezonu skoczkowie  rywalizują w parach, wyłonionych na podstawie kwalifikacji. To właśnie ten element zmagań jest tutaj szczególnie istotny. Od ubiegłego sezonu wszyscy zawodnicy mają obowiązek startowania w kwalifikacjach. Wcześniej, kiedy najlepsza dziesiątka Pucharu Świata miała zagwarantowany start w zawodach, skoczkowie mogli zrezygnować w udziału w kwalifikacjach. Wówczas w systemie KO rywalizowali z ich zwycięzcą.

Reprezentacja Polski udaje się na TCS w siedmioosobowym składzie. Do szóstki, która regularnie startuje od początku sezonu dołączy Aleksander Zniszczoł. To on dzięki dobrym występom w Pucharze Kontynentalnym zapewnił Polsce dodatkowe miejsce w zawodach.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odbyły się Mistrzostwa Polski. Zdecydowanym zwycięzcą został Kamil Stoch, który drugiego Dawida Kubackiego wyprzedził o 31,6 punktu. Brązowy medal zdobył Stefan Hula.

Turniej Czterech Skoczni będzie transmitowany przez Telewizję Polską oraz Eurosport. Wszystkie skoki zobaczymy jednak tylko na antenie Eurosportu 1. TVP przeprowadzi relacje z konkursów głównych. Początek zmagań już w sobotę w Oberstdorfie.

SOBOTA – 29 GRUDNIA 2018

16:15 Puchar Świata – Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE na żywo
Eurosport 1 HDIpla

17:30 
Puchar Świata – Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo
Eurosport 1 HDIpla

NIEDZIELA – 30 GRUDNIA 2018

15:05 Puchar Świata – Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo
*(od 16:15 także w TVP 1 HD, od 16:00 także w Eurosport 1 HD)
TVP Sport HDsport.tvp.plEurosport 1 HDIpla

16:30 
Puchar Świata – Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plEurosport 1 HDIpla

18:30 
Puchar Świata – Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plEurosport 1 HDIpla

About Michał Winiarczyk