Legia czy Jagiellonia? Termalica czy Piast? Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy w nc+, Eurosport 2 i TVP 2

To już ostatni weekend z LOTTO Ekstraklasą w sezonie 2017/2018. Wciąż nie znamy Mistrza Polski, ale także drugiego spadkowicza. To wszystko rozstrzygnie się w 37. kolejce. Zdecydowanie najważniejszym pojedynkiem w grupie spadkowej będzie starcie Piasta Gliwice z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. To właśnie […]

To już ostatni weekend z LOTTO Ekstraklasą w sezonie 2017/2018. Wciąż nie znamy Mistrza Polski, ale także drugiego spadkowicza. To wszystko rozstrzygnie się w 37. kolejce.

Zdecydowanie najważniejszym pojedynkiem w grupie spadkowej będzie starcie Piasta GliwiceBruk-Betem Termalicą Nieciecza. To właśnie między tymi drużynami rozstrzygną się losy utrzymania w LOTTO Ekstraklasie. Jeszcze tydzień temu zdecydowanym faworytem do pozostania w lidze byli Gliwiczanie, ale ich porażka we Wrocławiu i dość nieoczekiwane zwycięstwo Termalici zmieniło kolejność tych drużyn w tabeli. Teraz to Piast stoi pod ścianą, bo w sobotę musi zwyciężyć, jeżeli chce w przyszłym sezonie zagrać ponownie w Ekstraklasie. Termalice – dzięki drugiemu zwycięstwu w grupie spadkowej w poprzedniej kolejce – wystarczy tylko remis.

W pozostałych trzech parach mamy dość wyraźnych faworytów. Bardzo dobrze w końcówce sezonu wygląda Śląsk Wrocław, który jest niepokonany w grupie spadkowej. Zdecydowanie słabiej gra ostatni rywal ekipy z Dolnego Śląska. Arka Gdynia wygrała tylko jeden mecz z sześciu ostatnich i zajmie 11. bądź 12. miejsce na koniec rozgrywek. Zależeć to będzie od wyniku spotkania w Krakowie, gdzie Cracovia podejmie Pogoń Szczecin. Pasy są liderem dolnej części ligi z dorobkiem 50 punktów. Na koniec sezonu zmierzą się z Portowcami, którzy mieli dobry początek II fazy sezonu – trzy zwycięstwa w czterech meczach – ale w dwóch kolejny zainkasowali tylko punkt. Wciąż mają okazję wyprzedzić Arkę. Z kolei Lechia Gdańsk podejmie Sandecję Nowy Sącz. Faworyt w tym pojedynku może być tylko jeden. Chociaż ekipa z Trójmiasta w tym sezonie nie zachwyca, trudno wyobrazić sobie porażkę ze spadkowiczem.

Między Legią Warszawa Jagiellonią Białystok rozstrzygnie się w tym roku walka o tytuł Mistrza Polski. Niestety, nie dojdzie do bezpośredniego starcia. Legioniści, którzy są liderami z przewagą 3 punktów, jadą do Poznania na mecz z Lechem, a Białostocczanie podejmą na Podlasiu walczącą o Ligę Europy Wisłę Płock. Obaj kandydaci do pierwszego miejsca w tym sezonie przeżywali wzloty i upadki, nawet niejednokrotnie. Finalnie jednak udało się im odskoczyć od reszty stawki. Na papierze lepiej wygląda sytuacja Wojskowych, którzy co prawda jadą do Poznania na spotkanie z podrażnionym, ale też będącym w małej rozsypce Lechem, ale mają komfort w postaci przewagi punktowej. Zresztą Kolejorz w Krakowie – gdy jeszcze miał teoretyczne szanse na tytuł – pokazał, że myślami jest już na wakacjach, zwłaszcza w końcówce meczu. Duże wyzwanie stoi przed Jagą, która nie tylko musi liczyć na zryw i nagłą zwyżkę formy Lechitów, ale również na słabszy dzień Nafciarzy, którzy w ostatnich tygodniach grają na wysokim poziomie. Dodatkową motywacją dla zawodników Jerzego Brzęczka będzie pojawiająca się na horyzoncie Liga Europy.

Płocczanie nie są jedynymi kandydatami do gry w eliminacjach tych rozgrywek. Chrapkę na nią mają także Górnik ZabrzeWisła Kraków. Obie te drużyny zmierzą się w bezpośredniej rywalizacji, ale żadna z nich nie ma losów czwartego miejsca we własnych rękach. Co prawda Zabrzanie mają tyle samo punktów co Wisła Płock, ale to Nafciarze są wyżej ze względu na większą liczbę punktów po rundzie zasadniczej (49 – Wisła Płock, 47 – Górnik Zabrze). Tym samym, aby to Górnik zagrał w Lidze Europy, Zabrzanie muszą w ostatniej kolejce zdobyć więcej punktów niż Płocczanie. Z kolei Biała Gwiazda, jeżeli chce zagrać w europejskich pucharach, musi wygrać w Zabrzu i liczyć na porażkę imienniczki z Płocka. Ostatnim meczem grupy mistrzowskiej jest bezpośredni pojedynek o 7. miejsce na koniec sezonu pomiędzy Koroną KielceZagłębiem Lubin.

pasek2

SOBOTA – 19 MAJA 2018

17:00 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: MULTILIGA na żywo
CANAL+ Sport HD


17:30 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: WSTĘP DO MECZU na żywo
Eurosport PlayerIpla

17:55 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: LECHIA GDAŃSK – SANDECJA NOWY SĄCZ na żywo


17:55 
Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: CRACOVIA – POGOŃ SZCZECIN na żywo


17:55
 
Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: ARKA GDYNIA – ŚLĄSK WROCŁAW na żywo


17:55 
Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka:  PIAST GLIWICE – BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA na żywo
Eurosport PlayerIpla

NIEDZIELA – 20 MAJA 2018

17:00 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: MULTILIGA na żywo
CANAL+ Sport HD


17:30 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: WSTĘP DO MECZU na żywo
Eurosport PlayerIpla

17:45 
Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: STUDIO na żywo


17:55 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: LECH POZNAŃ – LEGIA WARSZAWA na żywo


17:55 
Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – WISŁA PŁOCK na żywo


17:55
 
Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: GÓRNIK ZABRZE – WISŁA KRAKÓW na żywo


17:55 
Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: KORONA KIELCE – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN na żywo
Eurosport PlayerIpla
pasek2

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)