Memoriały wybitnych lekkoatletów w TVP Sport

Nadchodzący weekend obfitować będzie w wydarzenia lekkoatletyczne. W sobotę w Szczecinie odbędzie się 63. Memoriał Janusza Kusocińskiego, a następnego dnia w Hengelo odbędzie się mityng poświęcony pamięci Fanny Blankers-Koen. Impreza na stadionie w Szczecinie przyciągnie uwagę polskich sympatyków lekkiej atletyki. […]

Nadchodzący weekend obfitować będzie w wydarzenia lekkoatletyczne. W sobotę w Szczecinie odbędzie się 63. Memoriał Janusza Kusocińskiego, a następnego dnia w Hengelo odbędzie się mityng poświęcony pamięci Fanny Blankers-Koen.

Impreza na stadionie w Szczecinie przyciągnie uwagę polskich sympatyków lekkiej atletyki. Stawka naszpikowana jest gwiazdami z naszego krajowego podwórka – znajdują się wśród nich medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy (również halowych). W ramach Memoriału rozegrane zostaną m.in. konkursy rzutu młotem zaliczane do klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge. Naturalnie nie zabraknie w nich naszych gwiazd – wśród mężczyzn zaprezentują się Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki, a wśród kobiet Joanna Fiodorow, Malwina Kopron oraz niekwestionowana królowa tej konkurencji Anita Włodarczyk.

Janusz Kusociński (ps. Kusy) urodził się 15 stycznia 1907 roku w Warszawie. W 1931 roku wybrany najlepszym sportowcem Polski w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, rok później w Los Angeles pokonał „Latających Finów” w olimpijskim biegu na 10000 metrów, zdobywając złoty medal. Ze względu na nieprzystosowane do bieżni stadionu olimpijskiego obuwie poranił stopy, co wykluczyło go z udziału w biegu na dwukrotnie krótszym dystansie. Po wybuchu II wojny światowej włączył się jako kapral do walk o obronę ojczyzny, a następnie przeszedł do konspiracji. Aresztowany i torturowany przez gestapo nie wydał swoich towarzyszy broni. Został rozstrzelany 21 czerwca 1940 roku w Palmirach.

W niedzielę w Hengelo rozegrany zostanie największy coroczny mityng w kraju tulipanów – Fanny Blankers-Koen Games. Nadzieje gospodarze wiążą przede wszystkim z najwybitniejszą holenderską lekkoatletką od czasów patronki mityngu, Dafne Schippers, która wystąpi w biegu na 100 m obok m.in. naszej nadziei tego dystansu Ewy Swobody. Na bieżni zaprezentują się także inne postaci holenderskiej lekkiej atletyki jak np. sprinter Churandy Martina, etatowy pacemaker Bram Som, specjalistka od biegu na 1500 m Sifan Hassan czy wieloboistki Nadine Visser i Nadine Broersen, które wystąpią odpowiednio w biegu na 100 m przez płotki i rzucie oszczepem. Emocje przyniosą też takie nazwiska jak średniodystansowiec Yomif Kejelcha, dyskobole Daniel Ståhl i Philip Milanov czy skoczek w dal Michel Tornéus. Na starcie staną też nasze reprezentantki – oprócz wspomnianej już Swobody będą to Justyna Święty i Marcelina Witek, a także sztafeta 4×100 metrów.

Fanny Blankers-Koen urodziła się 26 kwietnia 1918 roku w Lage Vuursche. Na igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w 1936 roku – w Berlinie w wieku osiemnastu lat wystartowała w skoku wzwyż (piąte miejsce) oraz biegu na 100 metrów (czwarte miejsce) i sztafecie 4×100 metrów (piąte miejsce). Sławę przyniósł jej występ na pierwszych powojennych igrzyskach – w 1948 roku w Londynie 30-letnia matka dwójki dzieci zdobyła cztery złote medale (na 100 i 200 metrów, 80 metrów przez płotki i w sztafecie 4×100 metrów), stając się niekwestionowaną gwiazdą imprezy. Zyskała wówczas przydomek „Latającej gospodyni domowej”. Cztery lata później w Helsinkach jej start na 100 metrów i 80 m przez płotki zakończyły się niepowodzeniem. W 1999 roku została ogłoszona najlepszą lekkoatletką XX wieku. W ostatnich latach życia zmagała się z głuchotą oraz chorobą Alzheimera. Zmarła 25 stycznia 2004 roku w Hoofddorp.

Obydwa mityngi będą transmitowane na żywo na antenie TVP Sport.

SOBOTA – 10 CZERWCA 2017

15:45 Memoriał Janusza Kusocińskiego, Szczecin, Polska: MITYNG na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

NIEDZIELA – 11 CZERWCA 2017

17:55 Fanny Blankers-Koen Games, Hengelo, Holandia: MITYNG na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz: Przemysław Babiarz, Marek Jóźwik

About Wojciech Nowakowski

współzałożyciel i redaktor portalu igrzyska24.pl, dziennikarz portalu TakSięGra, hungarysta, poliglota