Mistrzostwa świata w sambo w Eurosporcie 1

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa udało się zorganizować mistrzostwa świata w sambo. Finałowe walki rywalizacji w Nowym Sadzie pokaże Eurosport 1. Sambo jest sztuką walki, która wyewoluowała z judo, ju-jitsu i zapasów w Związku Radzieckim na potrzeby Armii Czerwonej. Sama nazwa […]

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa udało się zorganizować mistrzostwa świata w sambo. Finałowe walki rywalizacji w Nowym Sadzie pokaże Eurosport 1.

Sambo jest sztuką walki, która wyewoluowała z judo, ju-jitsu i zapasów w Związku Radzieckim na potrzeby Armii Czerwonej. Sama nazwa jest akronimem wyrażenia „Samoobrona bez oręża”. Sambo zostało oficjalnym sportem walki w ZSRR jeszcze przed II wojną światową (w międzyczasie jeden z jego twórców, Wasilij Oszczepkow, uczeń twórcy judo Jigorō Kanō, został zamordowany podczas stalinowskich czystek), a w 1966 zostało uznane przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą (FILA, obecnie UWW), z której struktur wydzieliło się w 1984 roku, tworząc Międzynarodową Federację Sambo (FIAS), uznawaną przez MKOl.

Sambo dzieli się na trzy typy – sambo sportowe, w którym w walce dopuszcza się różne chwyty: dźwignie, rzuty i trzymania; sambo bojowe (kombat), które w porównaniu ze sportowym dopuszcza w rywalizacji duszenia i uderzenia w stójce, a w wersji „cywilnej” jest podstawową sztuką samoobrony; a także sambo militarne, które jest przeznaczone dla sił specjalnych Rosji (Specnazu, oddziałów antyterrorystycznych czy FSB) i zawiera techniki, które mogą doprowadzić neutralizowanego przeciwnika nawet do trwałego kalectwa lub śmierci.

Zgodnie z pochodzeniem, największą popularnością sambo cieszy się w Rosji i innych krajach byłego ZSRR – pojawiło się w programie Uniwersjady w Kazaniu w 2013 roku, igrzysk europejskich w Baku w 2015 i w Mińsku w 2019. Wcześniej rywalizowano w tej sztuce walki podczas The World Games w Londynie w 1985 roku i w Hadze w 1993 roku.

Do roku 1991 klasyfikację medalową mistrzostw świata co roku wygrywali Sowieci, a po upadku ZSRR tylko raz nie wygrali jej Rosjanie – w 1997 roku w Tbilisi najwięcej złotych krążków wywalczyli Gruzini. Dobre wyniki uzyskują także reprezentanci Mongolii czy Francji. W Nowym Sadzie Polskę reprezentować będzie jedynie Artur Pujszo, który wystartuje w rozgrywanej w sobotę kategorii do 100 kg w sambo sportowym.

PIĄTEK – 6 LISTOPADA 2020

17:55 Mistrzostwa Świata w Sambo, Nowy Sad, Serbia: DZIEŃ 1

SOBOTA – 7 LISTOPADA 2020

17:55 Mistrzostwa Świata w Sambo, Nowy Sad, Serbia: DZIEŃ 2 

NIEDZIELA – 8 LISTOPADA 2020

17:55 Mistrzostwa Świata w Sambo, Nowy Sad, Serbia: DZIEŃ 3

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.