Otwarcie sezonu MotoGP na żywo na sportowych antenach Polsatu

Losail International Circuit w Katarze jak co roku przywita najlepszych motocyklistów świata, którzy rozpoczną rywalizację o tryumf w trzech kategoriach wyścigowych Moto3, Moto2 oraz w klasie królewskiej MotoGP. W obronie tytułu w najwyższej kategorii stanie Marc Marquez. Czy Hiszpanowi uda […]

Losail International Circuit w Katarze jak co roku przywita najlepszych motocyklistów świata, którzy rozpoczną rywalizację o tryumf w trzech kategoriach wyścigowych Moto3, Moto2 oraz w klasie królewskiej MotoGP. W obronie tytułu w najwyższej kategorii stanie Marc Marquez. Czy Hiszpanowi uda się znów sięgnąć po najważniejsze trofeum?

Weekend w Katarze rozpocznie się od zmian. Pierwszą z nich będzie fakt, iż tym razem nie będzie to weekend jedynie z nazwy, lecz faktycznie motocykliści zagoszczą na torze od piątku do niedzieli, a nie jak miało to miejsce w latach ubiegłych od czwartku do niedzieli. Drugą zmianą są godziny poszczególnych sesji. W minionych sezonach wszystkie treningi, kwalifikacje, rozgrzewki i oczywiście wyścigi odbywały się w tzw. korytarzu pogodowym, którzy w Katarze przypada pomiędzy godziną 18:00, a 23:00 czasu miejscowego, a więc pomiędzy 16:00, a 21:00 czasu środkowoeuropejskiego. Miało to związek z faktem, iż o wcześniejszych godzinach na pustyni okalającej tor panują niemiłosierne upały, późnym wieczorem zaś asfalt zaczyna stawać się mokry, co zagraża bezpieczeństwu zawodników. Zachodzi więc pytanie czy motocykliści poradzą sobie w wysokich temperaturach?

W klasie MotoGP we wszystkich trzech fabrycznych zespołach obsady pozostają bez zmian w barwach Repsolu zobaczyć będzie można Marca Marqueza i Daniego Pedrosę, na motocyklach marki Yamaha pojadą legenda tego sportu Valentino Rossi i Maverick Vinales, na Ducati zaś zameldują się Jorge Lorenzo i Andrea Dovizioso. Zawodnicy MotoGP w tym sezonie już gościli na torze Losail, gdzie w dniach 1.03-3.03 odbywały się testy podczas, których dobrą równą formę zaprezentował wyłącznie wicemistrz sezonu 2017 popularny Dovi, który co prawda żadnego testu nie wygrał, jednakże plasował się dwukrotnie na pozycji drugiej, a raz na trzeciej. Dovizioso także jako drugi wjechał na metę wyścigu w Losail przed rokiem, ulegając jedynie Maverickowi Vinalesowi, a wyprzedzając bezpośrednio Valentino Rossiego. Czy w tym sezonie po ostatnim okrążeniu na katarskim torze także tryumfować będzie Yamaha, a może tym razem to zawodnik Hondy lub Ducati zajmie najwyższy stopień podium?

W klasie Moto2 zabraknie obrońcy trofeum, zeszłorocznego zwycięscy klasyfikacji generalnej Włocha Franco Morbidelliego, który w tym sezonie pojedzie w klasie królewskiej w ekipie Estrella Galicia Marc VDS, ten sam kierunek i ten sam zespół wybrał także wicemistrz Moto2 2017 Szwajcar Thomas Luthi. Czy nieobecność swoich najgroźniejszych rywali wykorzysta Miguel Oliveira? Podobnie sytuacja przedstawia się w najmniejszej klasie, gdzie dwaj najlepsi zawodnicy poprzedniego sezonu Hiszpan Joan Mir i Włoch Romano Fenati przenieśli się o jedną klasę wyżej, wobec czego głównymi pretendentami do mistrzowskiego tytułu są obecnie Aron Canet i Jorge Martin.

A tak przebiegały przedsezonowe testy w Katarze:

PIĄTEK – 16 MARCA 2018

10:50 Moto3, Grand Prix Kataru: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


11:45 
Moto2, Grand Prix Kataru: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


12:45 
MotoGP, Grand Prix Kataru: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


15:10 
Moto3, Grand Prix Kataru: II SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


16:05 
Moto2, Grand Prix Kataru: II SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


17:05 
MotoGP, Grand Prix Kataru: II SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla

SOBOTA – 17 MARCA 2018

10:40 Moto3, Grand Prix Kataru: III SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla


11:35 
Moto2, Grand Prix Kataru: III SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla


12:35 
MotoGP, Grand Prix Kataru: III SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla


14:45 
Moto3, Grand Prix Kataru: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Ipla


15:40 
Moto2, Grand Prix Kataru: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Ipla


16:40 
MotoGP, Grand Prix Kataru: IV SESJA TRENINGOWA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla

17:20 
MotoGP, Grand Prix Kataru: I SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla

17:45 
MotoGP, Grand Prix Kataru: II SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla 

NIEDZIELA – 18 MARCA 2018

11:40 Moto3, Grand Prix Kataru: ROZGRZEWKA na żywo
Ipla


12:10 
Moto2, Grand Prix Kataru: ROZGRZEWKA  na żywo
Ipla


12:40 
MotoGP, Grand Prix Kataru: ROZGRZEWKA  na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla

14:00 
Moto3, Grand Prix Kataru: WYŚCIG na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


15:20 
Moto2, Grand Prix Kataru: WYŚCIG na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla


17:00 
MotoGP, Grand Prix Kataru: WYŚCIG na żywo
Polsat Sport Extra HDIpla

About Adrian Majcher