Pierwsze mecze polskich drużyn w Lidze Europy. Lech i Górnik z transmisjami w Polsacie

Lech Poznań i Górnik Zabrze musza przebijać się od 1. rundy eliminacji Ligi Europy. W tej fazie polskie ekipy zmierzą się z zespołami z Mołdawii i Armenii. Pierwsze pojedynki rozegrają przed własną publicznością. Górnik Zabrze wraca do europejskich pucharów po […]

Lech Poznań i Górnik Zabrze musza przebijać się od 1. rundy eliminacji Ligi Europy. W tej fazie polskie ekipy zmierzą się z zespołami z Mołdawii i Armenii. Pierwsze pojedynki rozegrają przed własną publicznością.

Górnik Zabrze wraca do europejskich pucharów po 23 latach. W 1995 roku 14-krotni Mistrzowie Polski występowali w Pucharze Intertoto. W poprzednim sezonie zespół Marcina Brosza długo był jednym z głównych kandydatów do Mistrzostwa Polski. Zabrzanie bardzo dobrze spisywali się szczególnie w końcówce 2017 roku. Jednak runda wiosenna była zdecydowanie słabsza. Duża liczba remisów odebrała Górnikowi szanse na tytuł, ale dobra dyspozycja w rozgrywkach grupy mistrzowskiej zapewniła im 4. miejsce i grę w Lidze Europy. W niej trzeci rok z rzędu występować będzie Zaria Balti. Mołdawianie dwa lata temu pożegnali się już w pierwszej rundzie, przegrywając z Videotonem, a przed rokiem wyeliminowali FK Sarajewo, a następnie odpadli z Apollonem Limassol. Zdecydowanym faworytem są Polacy.

Podobną drogę, jak Górnik, przebył Lech Poznań w minionym sezonie LOTTO Ekstraklasy. Jednak w przypadku Kolejorza najsłabiej wypadły mecze w grupie mistrzowskiej. W siedmiu pojedynkach Lech zdobył zaledwie 5 punktów. Po tym jak byli liderem po rundzie zasadniczej, Poznaniacy musieli zweryfikować swoje marzenia o tytule. W efekcie Kolejorz musiał zadowolić się 3. miejscem, a i ono długo nie było pewne ze względu na ścigający ich klub z Zabrza. Lech w ostatnich 15 latach jest stałym bywalcem europejskich pucharów. W tym czasie tylko 3-krotnie zabrakło Poznaniaków na międzynarodowym rynku. Ich rywal – FC Gandzasar Kapan po raz piąty występuje w Lidze Europy w swojej 14-letniej historii. Trzeci zespół ligi ormiańskiej z 10 spotkań w europejskich pucharach wygrał zaledwie jeden. Dlatego też Lechowi nie powinni zagrozić.

pasek2

CZWARTEK – 12 LIPCA 2018

19:55 Liga Europy UEFA – 1. runda eliminacji: GÓRNIK ZABRZE – ZARIA BALTI na żywo
Ipla
Komentarz: Cezary Kowalski – Mariusz Śrutwa (z Zabrza)

20:00 
Liga Europy UEFA – 1. runda eliminacji: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla
Studio: Marcin Feddek – Paweł Wojtala, Krzysztof Kotorowski (z Poznania)
Reporter: Paweł Ślęzak

20:35 
Liga Europy UEFA – 1. runda eliminacji: LECH POZNAŃ – FC GANDZASAR KAPAN na żywo
Polsat Sport HD Ipla
Komentarz: Bożydar Iwanow – Waldemar Prusik (z Poznania)

22:45 Liga Europy UEFA – 1. runda eliminacji: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla
Studio: Marcin Feddek – Paweł Wojtala, Krzysztof Kotorowski (z Poznania)
Reporter: Paweł Ślęzak
pasek2

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)