Pierwszy dzień mistrzostw świata w Judo za nami – złote medale dla Mongolii i Japonii.

Rozpoczęły się zmagania w mistrzostwach świata w judo. W dniu dzisiejszym odbyła się rywalizacja w najniższych kategoriach wagowych. Pierwsze złote medale zostały wywalczone przez reprezentantów Mongolii i Japonii. Startujący dziś Polacy (Ewa Konieczny i Łukasz Kiełbasiński) zostali wyeliminowani w fazie […]

Rozpoczęły się zmagania w mistrzostwach świata w judo. W dniu dzisiejszym odbyła się rywalizacja w najniższych kategoriach wagowych. Pierwsze złote medale zostały wywalczone przez reprezentantów Mongolii i Japonii. Startujący dziś Polacy (Ewa Konieczny i Łukasz Kiełbasiński) zostali wyeliminowani w fazie eliminacyjnej, notując na swoich koncie po jednym zwycięstwie.

Kategoria -60 kg mężczyzn 

Faworytem najniższej kategorii był dwudziestojednoletni Japończyk Naohisa Takato, który bronił tytułu wywalczonego rok temu w Rio de Janeiro. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni łatwo przebrnął pierwsze walki bez najmniejszych kłopotów. W półfinale, jednak na drodze stanął mu Rosjanin Biesłan Mudranow (mistrz Europy z roku 2013). O awansie do finału zdecydowały kary shido, których Mudranow otrzymał mniej. W finale Rosjanin zmierzył się z Boldbaatarem Ganbatem z Mongolii. Decydująca o zwycięstwie walka była zacięta, ale ponownie o triumfie zdecydowały kary. W konsekwencji złoto przypadło Mongołowi, którego dotychczasowym największym osiągnięciem było mistrzostwo Azji w 2009 roku. Brązowe medale powędrowały do Takato i  Gruzina Amirana Papinaszwiliego. Reprezentujący w zawodach Polskę Łukasz Kiełbasiński uległ w drugiej rundzie Kubańczykowi Janierowi Pena. Polak zdobył, jednak cenne punkty do rankingu olimpijskiego ( w pierwszym pojedynku pokonał Amerykanina Nicholasa Kossora).

Kategoria -48 kg kobiet 

W finale kategorii do 48 kilogramów zmierzyły się Japonka Ami Kondo i Argentynka Paula Pareto. Zawodniczka z Ameryki Południowej we wcześniejszej fazie zawodów wyeliminowała z turnieju Ewę Konieczny. Podobnie, jak w rywalizacji mężczyzn zawodniczki nie zdołały wykonać w finale akcji punktowanej i po raz kolejny o zwycięstwie decydowały kary shido. Tych mniej na swoim koncie miała Japonka i to ona mogła cieszyć się z tytułu mistrzyni świata.  W pojedynkach o brązowe medale najlepsze okazały się Francuzka Amandine Bouchard (pokonała Rosjankę i Alesję Kuznetsową) oraz Kubanka Maria Celia Laborde (lepsza w walce o brąz od swojej rodaczki Dayaris Mestre Alvarez).

W drugim dniu mistrzostw odbędzie się rywalizacja w kategoriach -66 kg mężczyzn oraz -52 kg kobiet. Jedynym reprezentantem Polski będzie piąty judoka Igrzysk Olimpijskich w Londynie Paweł Zagrodnik

About Bartosz Mierzwa