Początek 66. Turnieju Czterech Skoczni w TVP 1 i Eurosporcie 1

Już w piątek, kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie rozpocznie się 66. edycja Turnieju Czterech Skoczni. Tytułu będzie bronił Kamil Stoch, jednak nie jest on jedynym kandydatem do triumfu. Transmisje z całej imprezy na antenach TVP 1 i Eurosportu 1.  Kamil […]

Już w piątek, kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie rozpocznie się 66. edycja Turnieju Czterech Skoczni. Tytułu będzie bronił Kamil Stoch, jednak nie jest on jedynym kandydatem do triumfu. Transmisje z całej imprezy na antenach TVP 1 i Eurosportu 1. 

Kamil Stoch stoi przed trudnym zadaniem. Do tej pory ośmiu skoczków potrafiło wygrać turniej dwa razy z rzędu. Ostatnim takim zawodnikiem był Gregor Schlierenzauer, który triumfował w 2012 i 2013 roku. Rekordzistą w liczbie wygranych turniejów jest Janne Ahonen. Fin, którego nie zobaczymy podczas nadchodzącej edycji, zwyciężał pięciokrotnie. Z kolei jedynym zawodnikiem, któremu udało się wygrać wszystkie cztery konkursy TCS podczas jednej edycji jest Sven Hannavald. Niemiec dokonał tego w 2002 roku. Osiem razy turniej wygrywał zawodnik, który nie zwyciężył w żadnym konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej. Bardzo nietypowe rozstrzygnięcie nastąpiło w 2006 roku, kiedy to Turniej Czterech Skoczni wygrało dwóch skoczków. Taką samą liczbę punktów zgromadzili wówczas Janne Ahonen i Jakub Janda. Największą przewagę nad drugim skoczkiem w klasyfikacji całego turnieju uzyskał Adam Małysz. Polak w 2001 roku wygrał z przewagą 104,4 punktu nad Janne Ahonenem. Małysz w swoim zwycięskim TCS wygrał wszystkie kwalifikacje do konkursów. Był też pierwszym zawodnikiem w historii, któremu udało się uzyskać łączną notę wyższą niż tysiąc punktów. Nota Polaka wynosiła 1045,9.

Po zawodach w Oberstdorfie skoczkowie udadzą się do Garmisch-Partenkirchen. Następnie czeka ich austriacka część imprezy, czyli konkursy w Innsbrucku oraz Bischofshofen. Zwycięzcę 66. edycji TCS poznamy w święto Trzech Króli. Od sezonu 1996/1997 konkursy rozgrywane są systemem KO. Po kwalifikacjach tworzone jest 25. par skoczków, z których zwycięzca bezpośrednio przechodzi do serii finałowej. Awans uzyskuje dodatkowo najlepsza piątka przegranych. W tym roku, w związku z wprowadzeniem obowiązku kwalifikacji dla wszystkich skoczków, nie zobaczymy już zagrywek taktycznych. Czołowa dziesiątka nie będzie mogła już odpuścić udziału w serii kwalifikacyjnej. Przepis ten obecny jest w Pucharze Świata od początku trwającego sezonu.

Reprezentacja Polski na pierwsze dwa konkursy Turnieju Czterech Skoczni udaje się w sześcioosobowym składzie. Tym samym nie zostanie wykorzystany limit siedmiu zawodników, który wywalczył Tomasz Pilch. 17-latek w czwartek po raz drugi stanął na podium Pucharu Kontynentalnego. Zajął trzecie miejsce w Engelbergu. Zobaczymy go podczas austriackiej części turnieju. Siostrzeniec Adama Małysza dołączy do: Kamila Stocha, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego, Macieja Kota, Stefana Huli oraz Jakuba Wolnego.

pasek2

PIĄTEK – 29 GRUDNIA 2017

16:00 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: WSTĘP DO KWALIFIKACJI na żywo
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIpla

16:30
 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE na żywo
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIpla

SOBOTA – 30 GRUDNIA 2017

15:35 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo


16:15
 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: WSTĘP DO KONKURSU na żywo
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIpla

16:30
 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIpla
pasek2

About Michał Winiarczyk