Początek eliminacji do kobiecego mundialu 2023 w TVP Sport i Viaplay [AKTUALIZACJA]

Meczem z Belgią reprezentacja Polski rozpocznie walkę o historyczny awans na mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet. Piątkowe spotkanie w Gdańsku pokaże TVP Sport. Ponadto Viaplay planuje transmisję z meczu Słowacja-Szwecja. AKTUALIZACJA: TVP Sport pokaże także wtorkowy mecz Armenia-Polska. Początek […]

Meczem z Belgią reprezentacja Polski rozpocznie walkę o historyczny awans na mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet. Piątkowe spotkanie w Gdańsku pokaże TVP Sport. Ponadto Viaplay planuje transmisję z meczu Słowacja-Szwecja.

AKTUALIZACJA: TVP Sport pokaże także wtorkowy mecz Armenia-Polska. Początek studia o 17:15.

Według rankingu Polki są trzecią siłą w grupie F – za Norweżkami i Belgijkami. Obie te drużyny są jednak w zasięgu rozwijającej się kadry prowadzonej przez Ninę Patalon, chociaż to dwumecz z Czerwonymi Płomieniami wskazywany jest jako kluczowy dla układu tabeli. Bezpośredni awans na mundial, który za dwa lata odbędzie się w Australii i Nowej Zelandii, wywalczą triumfatorzy grup, a drużyny z drugich miejsc zagrają w dwustopniowych barażach, w których do zdobycia będą trzy ostatnie miejsca dla przedstawicieli Starego Kontynentu.

Do piątkowego meczu z Belgijkami Biało-Czerwone przystąpią osłabione brakiem Katarzyny Kiedrzynek. Spośród pierwotnie powołanych zawodniczek kontuzje wykluczyły z udziały w zgrupowaniu także Karolinę Klabis, Jolantę Siwińską i Klaudię Jedlińską. W miejsce tej czwórki dowołane zostały doświadczone bramkarki, Anna Palińska i Anna Szymańska, a także Katarzyna Konat i Klaudia Maciążka. Opaskę kapitańską, podobnie jak w czerwcowych sparingach, również rozegranych bez bramkarki VfL Wolfsburg, przejmie jej klubowa koleżanka z drugiego końca boiska, Ewa Pajor. Snajperka rozgrywa kolejny świetny sezon w barwach „Wilczyc” – w pięciu dotychczasowych meczach strzeliła sześć bramek. Bez wątpienia to właśnie na Pajor liczymy w kontekście naszej gry w ataku.

Ciekawie zbudowana jest natomiast nasza linia defensywna – pewne miejsca na środku obrony w wyjściowej jedenastce mogą być Małgorzata Mesjasz i Paulina Dudek, natomiast grająca na lewym skrzydle Martyna Wiankowska jako liderka klasyfikacji strzelczyń Ekstraligi będzie miała niewątpliwie też sporo zadań ofensywnych. Zagadką jest pozycja z prawej strony – w czerwcowych sparingach dobrze spisywała się tam Sylwia Matysik, która na tej pozycji gra też w Bayerze Leverkusen, jednak w do tej pory przyzwyczaiła fanów reprezentacji do gry na środku pomocy. Na decyzję czeka też Zofia Buszewska, która również testowana była na prawej stronie, gdzie gra w Czarnych Sosnowiec.

Największymi gwiazdami wśród naszych rywalek są napastniczki – Janice Cayman i Tessa Wullaert mają na koncie najwięcej spotkań i bramek w barwach reprezentacji Belgii, a uzupełnia je Tine De Caigny. Powstrzymanie tej trójki wobec licznych kontuzji, i wspomnianych „świeżych”, i tych niedawno wyleczonych – jak w przypadku Matysik i Mesjasz – będzie trudnym, ale najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed Biało-Czerwonymi.

Na Polsat Plus Arenie w Gdańsku spodziewane jest pobicie rekordu frekwencji w Gdańsku – do tej pory wynosi on siedem tysięcy widzów. W osiągnięciu tego celu pomóc mają darmowe wejściówki na piątkowe spotkanie, które można pobrać ze strony bilety.lechia.pl. Drugi mecz w tym okienku reprezentacyjnym Biało-Czerwone zagrają na wyjeździe z Armenią – jednym z outsiderów grupy, obok Albanii i Kosowa.

W piątek swoje zmagania rozpoczną też reprezentacje Słowacji i Szwecji. Mecz ten na pewno również zainteresować może kibiców nad Wisłą – z jednej strony bowiem zagrają w nim dobrze znane z ekstraligowych boisk Andrea Horvathová, Patrícia Fischerová czy broniąca od tego sezonu barw Apollonu Ladies Patrícia Hmírová, z drugiej natomiast Szwedki, wicemistrzynie olimpijskie, były kwietniowymi rywalkami Biało-Czerwonych w meczu towarzyskim, który był też debiutem na ławce trenerskiej Niny Patalon, a takie zawodniczki jak Kosovare Asllani, Fridolina Rolfö czy Stina Blackstenius, Sofia Jakobsson, Hanna Glas czy legendarna Nilla Fischer mogą być nie mniejszą inspiracją dla młodych piłkarek niż gwiazdy naszej kadry.

PIĄTEK – 17 WRZEŚNIA 2021

17:25 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa A: SŁOWACJA – SZWECJA 


18:40 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: STUDIO 

Studio: Marcin Wojtasik – Aleksandra Rompa, Hanna Urbaniak (z Gdańska)
Reporter: Agata Bachanek

18:55 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: POLSKA – BELGIA 

Komentarz: Michał Zawacki – Joanna Tokarska (z Gdańska)

WTOREK – 21 WRZEŚNIA 2021

17:15 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: STUDIO 


17:25 Eliminacje Mistrzostw Świata – grupa F: ARMENIA – POLSKA

Komentarz: Michał Zawacki – Joanna Tokarska

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.