Pozamiatane? Znowu na domowym Euro nie wyjdziemy z grupy?

Medalista Mistrzostw Włoch – SSC Napoli – postawił weto w sprawie występu Arkadiusz Milika i Piotra Zielińskiego podczas Mistrzostw Europy U-21, które w czerwcu odbędą się w Polsce. Dlaczego ta decyzja podzieliła piłkarski świat? Puste słowa Bardzo często możemy spotkać […]

Medalista Mistrzostw Włoch – SSC Napoli – postawił weto w sprawie występu Arkadiusz Milika i Piotra Zielińskiego podczas Mistrzostw Europy U-21, które w czerwcu odbędą się w Polsce. Dlaczego ta decyzja podzieliła piłkarski świat?

Puste słowa

Bardzo często możemy spotkać się z wyświechtanymi frazesami, że „występ w biało-czerwonej koszulce to największy zaszczyt, jakiego może dostąpić sportowiec”. Jednak za kilka lat w świecie piłkarskim nikt już ich nie będzie wypowiadał. To piłka klubowa rządzi futbolowym światem. A raczej kasą… Zbigniew Boniek czy Adam Nawałka często powtarzali w kontekście młodzieżowego Euro, iż to pierwsza kadra jest priorytetem. Pełna zgoda – walczymy do wyjazd na Mundial do Rosji. W czerwcu gramy bardzo ważny mecz z Rumunią. Zwycięstwo postawi nas na autostradzie po bilety. Dlatego też w tym meczu powinni wystąpić najlepsi piłkarze, bez względu na ich możliwość gry podczas Euro U-21. Jednak ten turniej rozpoczyna się sześć dni później, a więc terminy ze sobą w żaden sposób nie kolidują. Krótszy okres przygotowawczy dla piłkarzy z kadry A – Milika, Zielińskiego czy Linettego nie byłby żadnym problemem. I tak miało być. Adam Nawałka powołał najsilniejszy skład na Rumunię, a Marcin Dorna zaprosił piłkarzy z lig zagranicznych. Wśród nich znalazła się wyżej wymieniona trójka. Jednak „dzięki” Napoli możemy zacytować Stefana „Siarę” Siarzewskiego

I cały misterny plan w p…

Napoli – powołując się na przepisy FIFA – zablokowało występ Arkadiusza Milik oraz Piotra Zielińskiego. Choć niewielu wie, taki zapis faktycznie istnieje i Włosi z niego skorzystali. Dlaczego?
1) ponad 50 meczów w sezonie… Tak, ale Napoli, a nie Milik i Zieliński. Arek ma na swoim koncie 23 występy, a Piotr – 46. Z jednej strony całkowicie można się zgodzić z tą argumentacją – kontuzja, leczenie i dmuchanie na zimne w przypadku Milika oraz odpoczynek dla Zielińskiego, ale z drugiej może właśnie taki turniej byłby dobrym sprawdzianem dla wracającego po przerwie naszego napastnika? O Zielińskim nie ma za bardzo, co dyskutować, bo pełne 90 minut zagrał tylko w 11. spotkaniach.
2) nowy sezon… Napoli w piśmie do PZPN napisało, że nowy sezon zacznie się 30 czerwca, a więc w dzień finału Euro U-21. Nie jestem pewny, czy tak naprawdę będzie. Przygotowania do sezonu 2016/2017 Napoli rozpoczęło 8 lipca – dwa dni przed finałem Euro 2016. Czy wówczas Włosi chcieli zwalniać swoich piłkarzy z kadry? Nie – musieli się pogodzić z ich nieobecnością, bo nie mieli takiej opcji, aby nie zgodzić się na wyjazd ich zawodników na ten turniej.
Dlatego zasadne jest postawienie w tym miejscu kilku pytań: Czy zawodnicy, którzy stanowią o sile kadry seniorskiej powinni grać w młodzieżówce? Dlaczego FIFA umieściła przepis, umożliwiający zablokowanie przez klub występu w reprezentacji? Ile lat potrwają jeszcze występy największych gwiazd w reprezentacyjnej koszulce?

Klubowy Mundial, czyli pożegnanie z reprezentacjami?

Coraz więcej mówi się o przekształceniu Klubowych Mistrzostw Świata, a właściwie o ich rozbudowie i podniesieniu rangi. Wiadomo, że to kluby mają większe możliwości w światowej piłce. Ranga reprezentacji spada i będzie spadać. Na pewno poważnym ciosem będzie Klubowy Mundial, który ma być rozgrywany, co dwa lata, pomiędzy Mistrzostwami Europy a Mistrzostwami Świata. Można przypuszczać, że Europa dostanie 3, może nawet 6 miejsc na tym turnieju. Oczywiście w zależności od ostatecznego formatu. Czy ktoś wyobraża sobie, że najlepsi piłkarze Świata będą rok w rok poświęcali wakacje na dodatkowe mecze? Według mnie – nie będą. Co gorsza, będą omijać turnieje reprezentacyjne, ponieważ kasa z nich będzie nieporównywalnie mniejsza niż w zawodach klubowych. To na nich będą skupiali się najlepsi. Więc fakt, że Napoli nie chce puścić dwóch ważnych graczy w swoim składzie na turniej młodzieżowy nie może dziwić. Nie powinniśmy się za to obrażać, bo klub dba o swój interes, który jest ważniejszy (czyt. droższy) od interesu reprezentacyjnego, a już na pewno zespołu młodzieżowego. Niemniej brakuje jasnych reguł, które w przyszłości mogłyby zepchnąć do kąta takie dyskusje. Uważam, że niezłym pomysłem byłoby wprowadzenie odgórnego limitu meczów w seniorskiej reprezentacji, po przekroczeniu którego zawodnik nie mógłby uczestniczyć w meczach drużyn młodzieżowych. Byłoby to sprawiedliwsze traktowanie tego typu turniejów niż ma to miejsce obecnie. 5? 10? 15 meczów? Chyba ta druga liczba byłaby najodpowiedniejsza.

Na koniec mam pytanie do przedstawicieli Lecha Poznań, Jagiellonii Białystok, Piasta Gliwice i innych klubów Ekstraklasy – czy pozwolicie Janowi Bednarkowi, Tomaszowi Kędziorze, Przemysławowi Frankowskiemu czy Radosławowi Murawskiemu oraz innym swoim gwiazdom zagrać w biało-czerwonych barwach podczas Euro U-21? Pamiętajcie – część z Was dzień przed finałem zagra w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy…

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra i lajfy.com, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)