Puchar Świata w Lillehammer w TVP i Eurosporcie

Konkursy w Oslo rozpoczęły pierwszą edycję turnieju Raw Air. Skoczkowie nie mają czasu na odpoczynek. Już w poniedziałek czeka ich prolog, a we wtorek zawody indywidualne w Lillehammer. W sobotnich zmaganiach drużynowych najlepsza okazała się reprezentacja Austrii. Podopieczni Heinza Kuttina […]

Konkursy w Oslo rozpoczęły pierwszą edycję turnieju Raw Air. Skoczkowie nie mają czasu na odpoczynek. Już w poniedziałek czeka ich prolog, a we wtorek zawody indywidualne w Lillehammer.

W sobotnich zmaganiach drużynowych najlepsza okazała się reprezentacja Austrii. Podopieczni Heinza Kuttina pokonali o 12,5 punktu Niemców. Na trzecim stopniu podium uplasowali się Polacy, tracąc zalediwe 0,5 punktu do Niemców. Niedziela to kolejna austriacka dominacja. Konkretnie dominacja Stefana Krafta, który w znakomitym stylu został liderem Pucharu Świata. Austriak przed niedzielnymi zmaganiami tracił do Kamila Stocha 60 punktów. Niestety zdołał zniwelować całą stratę. Przyczynił się do tego słaby skok Stocha z drugiej serii. Po pierwszej kolejce Polak zajmował 5. lokatę z szansami na podium. W drugiej próbie pojawiły się jednak błędy, które zmusiły Stocha do ratowania się przed upadkiem. Ostatecznie były już lider klasyfikacji generalnej zajął 22. miejsce. Zawody w pierwszej dziesiątce, na 9. pozycji ukończył Piotr Żyła, jedenasty był Maciej Kot, a dwudziesty trzeci Dawid Kubacki. Na etapie pierwszej serii udział w konkursie zakończył Jan Ziobro.

Stefan Kraft oprócz przodownictwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, został też liderem Raw Air. Ponad dwadzieścia punktów straty ma do niego drugi, Andreas Wellinger. Trzeci, Markus Eisenbichler traci już niespełna 50. punktów. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Piotr Żyła, który ze stratą 52,4 punktu do Krafta, zajmuje miejsce tuż za podium. Skoczkowie podczas tego niezwykle wyczerpującego turnieju nie mają zbyt wiele czasu na regenerację. Już w poniedziałek czekają ich kwalifikacje do konkursu głównego, na potrzeby turnieju nazywane prologiem. Przypomnijmy, że do klasyfikacji generalnej Raw Air wliczają się noty z prologów, konkursów indywidualnych a także drużynowych. Jest to zatem turniej promujący zawodników prezentujących najbardziej wyrównaną dyspozycję, potrafiących szybko wypocząć i zebrać siły na kolejne skoki.

Poniedziałkowy prolog będziemy mogli obejrzeć na antenie Eurosportu 1. Wtorkowe zawody pokazane zostaną zarówno przez Eurosport, jak i TVP 1.