Puchar Świata w Niżnym Tagile na antenach TVP i Eurosportu

Trzecim przystankiem na drodze skoczków w sezonie 2018/2019 jest Niżny Tagił. W ten weekend, podobnie jak w Ruce, zobaczymy dwa konkursy indywidualne.  Po inauguracji Pucharu Świata w Wiśle, skoczkowie udali się do fińskiej Ruki, nieopodal Kuusamo. Jak to zazwyczaj bywa […]

Trzecim przystankiem na drodze skoczków w sezonie 2018/2019 jest Niżny Tagił. W ten weekend, podobnie jak w Ruce, zobaczymy dwa konkursy indywidualne.

Po inauguracji Pucharu Świata w Wiśle, skoczkowie udali się do fińskiej Ruki, nieopodal Kuusamo. Jak to zazwyczaj bywa w Finlandii, nie obyło się bez problemów z pogodą. Zbyt silne podmuchy wiatru spowodowały, że piątkowe kwalifikacje zostały początkowo przełożone na sobotę, a następnie odwołane. W sobotę w pierwszej i jedynej serii konkursowej wzięło zatem udział 65 zawodników. Najdalej szybującym skoczkiem okazał się Ryoyu Kobayashi. Japończyk skokiem na 138,5 metra zapewnił sobie pierwszą wygraną w karierze. Na podium znalazło się dwóch reprezentantów Polski. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie Piotr Żyła. W czołowej trzydziestce zawodów znaleźli się jeszcze Jakub Wolny (11 miejsce) i Stefan Hula (20 miejsce). Niestety zmagania na niepunktowanych pozycjach ukończyli Dawid Kubacki (35 miejsce) i Maciej Kot (53 miejsce). Szczególnie martwi postawa tego drugiego, który ewidentnie przechodzi poważny kryzys formy.

Niedzielny konkurs odbywał się w dużo lepszych warunkach atmosferycznych. Pogoda była inna, ale zwycięzca pozostał ten sam. Ryoyu Kobayashi zwyciężył z przewagą 22 punktów nad drugim Andreasem Wellingerem. Po raz kolejny na podium uplasował się Kamil Stoch, który tym razem zajął trzecią pozycję. Na piątym miejscu skoki ukończył Piotr Żyła. Punktowali jeszcze również Dawid Kubacki (12 miejsce) i Jakub Wolny (13 miejsce). Na czterdziestej czwartej pozycji znalazł się Stefan Hula. Do konkursu głównego nie zakwalifikował się Maciej Kot. Polak po skoku na 105 metr, odpadł już na etapie kwalifikacji.

Do Niżnego Tagiłu uda się ta sama szóstka naszych reprezentantów, którą oglądaliśmy w Ruce. Mimo słabej dyspozycji w Rosji zobaczymy zatem Macieja Kota. Miejmy nadzieję, że kolejne starty Polaka nie pogorszą jego formy. Pierwszą ważną imprezą, podczas której należy oczekiwać optymalnej formy, będzie Turniej Czterech Skoczni, rozgrywany tradycyjnie na przełomie grudnia i stycznia.