Puchar Świata w Ruce na antenach TVP i Eurosportu

Po inauguracji Pucharu Świata w Wiśle przyszedł czas na zawody w fińskiej Ruce koło Kuusamo. W sobotę i w niedzielę rozegrane zostaną konkursy indywidualne. Transmisje zmagań w TVP i Eurosporcie.  Sobotnie zawody drużynowe, które zainaugurowały sezon 2018/2019 zakończyły się zwycięstwem […]

Po inauguracji Pucharu Świata w Wiśle przyszedł czas na zawody w fińskiej Ruce koło Kuusamo. W sobotę i w niedzielę rozegrane zostaną konkursy indywidualne. Transmisje zmagań w TVP i Eurosporcie. 

Sobotnie zawody drużynowe, które zainaugurowały sezon 2018/2019 zakończyły się zwycięstwem reprezentacji Polski. Jeszcze w piątek nic na to nie wskazywało. Słabe skoki Kamila Stocha wzbudziły u kibiców spory niepokój. Nawet skok w serii próbnej,poprzedzającej zawody drużynowe, był nieudany. Jednak kiedy przyszedł czas na skoki konkursowe, Stoch pokazał, że nigdy nie należy wątpić w jego charakter. Dwie bardzo udane próby i najwyższa indywidualna nota w stawce. To w znaczącym stopniu przyczyniło się do triumfu naszej drużyny. Na wysokości zadania stanęli również pozostali członkowie zespołu. Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Jakub Wolny przyłożyli się do końcowego rezultatu.

Pierwszy w tym sezonie konkurs indywidualny został zdominowany przez Evgeniya Klimowa. Rosjanin, który zwyciężył w Letnim Grand Prix, nie zgubił swojej formy z lata. Po raz czwarty w historii triumfator LGP zaczął sezon zimowy od zwycięstwa. Do tej pory udało się to Adamowi Małyszowi (2001 rok), Jakubowi Jandzie (2005 rok) oraz Thomasowi Morgensternowi (2007 rok). Każdy z tych skoczków zdobywał wówczas Kryształową Kulę na zakończenie sezonu.

Skład podium uzupełnili Stephan Leyhe oraz Ryoyu Kobayashi. Tuż za podium zawody zakończył Kamil Stoch, któremu do trzeciego miejsca zabrakło zaledwie trzy dziesiąte punktu. Spowodowane było to w dużej mierze niskimi notami od sędziów. W czołowej dziesiątce uplasowali się również dwaj inni reprezentanci Polski. Szóste miejsce zajął Piotr Żyła, a ósme Dawid Kubacki. Punkty zdobyli również 23 Jakub Wolny i 29 Maciej Kot. Na pierwszej serii konkurs zakończył Stefan Hula (38 miejsce).

W ten weekend skoczkowie skoczkowie przenoszą się do miejsca, gdzie przez wiele lat rozpoczynała się zimowa rywalizacja. Zmagania na skoczni Rukatunturi zawsze kojarzyły się z zasypaną śniegiem okolicą i silnym wiatrem. Ta druga rzecz niestety się nie zmieniła. Prognozy przewidują mocne podmuchy w czasie rozgrywania obydwu konkursów. Niespotykaną natomiast dotąd sytuacją jest fakt, że organizatorzy zmuszeni zostali do sztucznego naśnieżania obiektu. W Finlandii do tej pory na brak śniegu nie można było narzekać. W tym roku pogoda jednak sprawiła sporą niespodziankę i nie zagwarantowała nam śnieżnego krajobrazu.

PIĄTEK – 23 LISTOPADA 2018

17:45 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO na żywo
Eurosport 1 HDIpla

18:00 
Puchar Świata, Ruka, Finlandia: KWALIFIKACJE na żywo
Eurosport 1 HDIpla

19:00 
Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO na żywo
Eurosport 1 HDIpla

SOBOTA – 24 LISTOPADA 2018

15:50 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO na żywo
*(od 16:05 także w TVP 1 HD)
TVP Sport HDsport.tvp.pl

16:30 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plEurosport 1 HDEurosport PlayerIpla
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz – Stanisław Snopek

NIEDZIELA – 25 LISTOPADA 2018

16:20 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO na żywo
*(od 16:45 także w TVP 1 HD)
TVP Sport HDsport.tvp.pl

16:55 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plEurosport 1 HDEurosport PlayerIpla
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz – Stanisław Snopek

About Michał Winiarczyk