Super Bowl LI na antenie Eleven Sports

W najbliższą niedzielę czeka nas prawdziwe święto futbolu amerykańskiego! Na NRG Stadium w Houston po raz 51. rozegrane zostanie Super Bowl – finał National Football League. O trofeum Vince’a Lombardiego powalczą New England Patriots i Atlanta Falcons. New England Patriots […]

W najbliższą niedzielę czeka nas prawdziwe święto futbolu amerykańskiego! Na NRG Stadium w Houston po raz 51. rozegrane zostanie Super Bowl – finał National Football League. O trofeum Vince’a Lombardiego powalczą New England Patriots i Atlanta Falcons.

New England Patriots zostaną rekordzistami pod względem liczby występów w Super Bowl. Spotkanie w Houston będzie ich 9. występem w meczu o Mistrzostwo NFL. W dotychczas rozegranych ośmiu finałach wygrali dokładnie połowę. Po raz ostatni dwa lata temu, pokonując w Glendale Seattle Seahawks. Jeszcze przed rozpoczęciem tego sezonu, Patriots byli głównymi faworytami bukmacherów do końcowego triumfu. W pierwszych czterech meczach musieli radzić sobie bez swojego podstawowego quaterbacka – Toma Brady. Poradzili sobie całkiem dobrze, przegrywając tylko raz. Po jego powrocie także w jednym meczu nie potrafili odnieść zwycięstwa, ale w aż 14. spotkaniach, wliczając play-off. Kapitalna gra w przeciągu całego sezonu i tytuł najlepszej drużyny fazy zasadniczej, stawiają zespół Billa Belichicka w roli faworyta Super Bowl.

Ich rywalem będą Atlanta Falcons, którzy dopiero po raz 2. w historii klubu dostąpili zaszczytu gry w Super Bowl. Pierwszy występ nie był udany. W 1999 roku przegrali w Miami z Denver Broncos. Falcons w tym sezonie awansowali do play-offów po 3. latach przerwy. W ostatnim sezonie, w którym zagrali w fazie pucharowej – w sezonie 2012 – po zasadniczej części rozgrywek, ekipa z Atlanty wyrosła do jednego z faworytów, ale przegrała w finale konferencji z San Francisco 49ers. W bieżących rozgrywkach aż tak dobrze nie było, co nie zmienia faktu, że wywalczyli drugie miejsce w konferencji NFC. W fazie play-off potwierdzili swoją dobrą formę i zasłużenie awansowali do Super Bowl, pokonując po drodze Seattle Seahawks i Green Bay Packers. Pod wodzą Dana Quinna powalczą o swój pierwszy puchar Vince’a Lombardi.

W meczach o mistrzostwo NFL pierwszoplanowe role odgrywają zwykle formacje defensywne. Tym razem wiele wskazuje na to, że będziemy świadkami fantastycznej kanonady. Falcons i Patriots to ekipy, które mają najlepsze formacje ataku w tegorocznych rozgrywkach NFL

– mówi Jędrzej Stęszewski, komentator ELEVEN SPORTS

Przed rokiem w Santa Clara w jubileuszowym 50. Super Bowl triumfowali Denver Broncos, pokonując 24:10 Carolina Panthers.

NIEDZIELA – 5 LUTEGO 2017

23:00 Magazyn ROAD TO SUPER BOWL premiera.200


23:55
Super Bowl LI: NEW ENGLAND PATRIOTS – ATLANTA FALCONS na żywo

Komentarz: Jędrzej Stęszewski – Witold Cebulewski

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)