Szósty dzień mistrzostw świata – Riner nadal niepokonany, sukces Czecha

Za nami ostatnie starcie indywidualne mistrzostw świata w judo, które mają miejsce w rosyjskim Czelabińsku. W trzech ostatnich kategoriach wagowych na najwyższym podium stanęli Kubanka Idalys (+78 kg), Czech Lukas Krpalek (-100 kg)  i fenomenalny Teddy Riner (+100 kg)z Francji. […]

Za nami ostatnie starcie indywidualne mistrzostw świata w judo, które mają miejsce w rosyjskim Czelabińsku. W trzech ostatnich kategoriach wagowych na najwyższym podium stanęli Kubanka Idalys (+78 kg), Czech Lukas Krpalek (-100 kg)  i fenomenalny Teddy Riner (+100 kg)z Francji. Jedyny startujący dziś Polak Maciej Sarnacki (+100 kg ) wyeliminowany został w 1/8 finału po walce z późniejszym srebrnym medalistą, Japończykiem Ryu Shichinohe.

Kategoria +78 kg kobiet

Finał w kategorii powyżej 78 kilogramów był swoistym rewanżem z poprzedniej edycji mistrzostw w Rio de Janeiro. Na przeciw siebie stanęły Idelys Ortiz i Brazylijka Maria Suelen Altheman. Podobnie, jak rok temu lepsza w tym boju okazała się zawodniczka z Kuby. Co ciekawe była to już siódma walka pomiędzy tymi zawodniczkami, za każdym kończyły się one zwycięstwem Kubanki. Pierwszy z brązowych medali powędrował do Japonki Megumi Tachimoto, dla której jest to trzeci brązowy krążek mistrzostw świata z rzędu. W decydującym starciu pokonała Jasmin Kuelbs w ostatnich chwilach walki. Brąz wywalczyła również Francuzka Emilie Andeol, która pokonała kolejną Niemkę Franziskę Koenitz po dogrywce. Sukces zawdzięcza pierwszemu udanemu atakowi w doliczonym czasie walki, który miał miejsce już w szóstej sekundzie.

Kategoria -100 kg  mężczyzn

Lukas Krpalek po raz drugi w tym roku stanął na najwyższym stopniu podium imprezy rangi mistrzowskiej. Poprzednio był najlepszy w mistrzostwach Starego Kontynentu w Montpellier. Dziś Czech był dosłownie nie do powstrzymania notując największy sukces w swojej dotychczasowej karierze. W bardzo ciekawej walce finałowej pokonał przez osaekomi (trzymanie) Kubańczyka Jose Armenterosa. Drugi brązowy medal dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdobył naturalizowany Mołdawianin Iwan Remarenco (wcześniej tej samej sztuki dokonał Wiktor Skworcow w kategorii do 73 kilogramów). Razem z naturalizowanym Mołdawianinem na trzecim stopniu podium stanął Karl Richard Frey z Niemiec, który był lepszy od faworyta gospodarzy Tagira Chajbułajewa. Jest to jedyny medal niemieckiego zawodnika w starciach indywidualnych na tych mistrzostwach.

Kategoria +100 mężczyzn

Nie ulega wątpliwości, że Teddy Riner tworzy historię światowego judo. Dwudziestopięcioletni Francuz wywalczył już swój szósty tytuł mistrzowski w kategorii powyżej stu kilogramów z rzędu (swoje pierwsze złoto wywalczył już w wieku osiemnastu lat). Jest również niepokonany na arenie międzynarodowej od czterech lat. Co prawda w decydującej o dzisiejszym złotym medalu jego przeciwnik – Ryu Shichinohe był bliski wykonania akcji punktowanej, jednak żaden punkt nie został przyznany. Japończyk we wcześniejszej fazie turnieju wyeliminował Macieja Sarnackiego poprzez skontrowanie jednego z jego ataków. Walki o brąz zakończyły się zwycięstwami Rosjanina Renata Sajdowa i Brazyliczyka Rafaela Silvy

Jutro ostatni dzień mistrzostw, w którym odbędzie się rywalizacja drużynowa. W konkurencji kobiet wystąpi reprezentacja kobiet. W drużynówce spodziewać się można przede wszystkim dobrej postawie drużyn z Japonii i Brazylii. Zawodnicy z tych dwóch krajów często stawali na podium, więc również w dniu jutrzejszym zapewne pokażą się z dobrej strony. Na pewno brak złotego medalu Rosjan w starciach indywidualnych zmotywuje ich do dodatkowego wysiłku, by wreszcie spełnić oczekiwania miejscowej publiczności.