Tour de Ski w Val Müstair na antenach TVP Sport i Eurosportu 1

Po rywalizacji we włoskim Dobbiaco cykl Tour de Ski przenosi się do Szwajcarii. W Val Müstair odbędą się biegi sprinterskie stylem dowolnym.  Na inaugurację Tour de Ski biegaczki i biegacze wzięli udział w rywalizacji sprinterskiej. Wśród pań najlepsza okazała się […]

Po rywalizacji we włoskim Dobbiaco cykl Tour de Ski przenosi się do Szwajcarii. W Val Müstair odbędą się biegi sprinterskie stylem dowolnym.

Na inaugurację Tour de Ski biegaczki i biegacze wzięli udział w rywalizacji sprinterskiej. Wśród pań najlepsza okazała się Stina Nilsson. Szwedka wyprzedziła swoją rodaczkę Ide Ingemarsdotter i Amerykankę Jessice Diggins. Zaskoczeniem był fakt, iż żadna reprezentantka Norwegii nie zdołała zakwalifikować się do finału. Ubiegłoroczna zwyciężczyni cyklu Heidi Weng z zawodami pożegnała się już na etapie eliminacji. W męskich biegach wysokie umiejętności sprinterskie potwierdził Johannes Hoesflot Klaebo. Za Norwegiem uplasowali się Francuzi – Richard Jouve oraz Lucas Chanavat.

Dzień pózniej odbyły się biegi na dystansach stylem dowolnym. Panie przebiegły 10, a panowie 15 kilometrów. W żeńskiej rywalizacji mieliśmy niemałą niespodziankę. Na mecie z najlepszym czasem zameldowała się Rosjanka, Natalia Nepryaeva, która została jednocześnie liderką Tour de Ski. Było to jej pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Wcześniej zdołała raz uplasować się na podium, a konkretnie na drugim jego stopniu. Drugą pozycję zajęła Inglivd Flugstad Oestberg, a trzecią kolejna Rosjanka, Anastasia Sedova.  Jedyna Polka, jaką mogliśmy oglądać na trasie biegu, Urszula Łętocha, straciła do zwyciężczyni ponad trzy minuty.

U panów również oglądaliśmy rosyjskie zwycięstwo. Najlepiej spisał się Siergiej Ustiugow, który wyprzedził Norwega Simena Hegstada Kruegera o ponad 12 sekund. Na najniższym stopniu podium ze stratą blisko 22 sekund do zwycięzcy uplasował się Alexander Bolshunov, i to on jest liderem Tour de Ski. Zawodnik, który jest jednocześnie  liderem Pucharu Świata, ma 6 sekund przewagi nad drugim w klasyfikacji cyklu Ustiugowem. Do rywalizacji przystąpiło dwóch Polaków. 84. miejsce zajął Kamil Bury, a 98. Maciej Staręga. Ten drugi skupia się jednak wyłącznie na zmaganiach sprinterskich.

WTOREK – 1 STYCZNIA 2019

11:15 Tour de Ski, Val Mustair, Szwajcaria: STUDIO na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

11:45 Tour de Ski, Val Mustair, Szwajcaria: BIEGI SPRINTERSKIE KOBIET I MĘŻCZYZN STYLEM DOWOLNYM na żywo
*(od 11:55 także w TVP Sport HD)