Wielki boks w Wielką Sobotę. Anthony Joshua – Joseph Parker w TVP Sport

Już w najbliższy weekend czeka nas jedno z największych wydarzeń pięściarskich w tym roku na świecie. Na olbrzymim stadionie w Cardiff odbędzie się gala, gdzie w walce unifikacyjnej zmierzą się Anthony Joshua i Joseph Parker.  Stawką tego pojedynku będą pasy […]

Już w najbliższy weekend czeka nas jedno z największych wydarzeń pięściarskich w tym roku na świecie. Na olbrzymim stadionie w Cardiff odbędzie się gala, gdzie w walce unifikacyjnej zmierzą się Anthony Joshua i Joseph Parker. 

Stawką tego pojedynku będą pasy WBA Super, WBO, IBO i IBF w wadze ciężkiej. Za zdecydowanego faworyta walki uważany jest Anthony Joshua, który zamierza najpierw pokonać Josepha Parkera, a następnie stawić czoła Deontayowi Wilderowi, mistrzowi organizacji WBC. Zadanie przed Brytyjczykiem może wcale nie być jednak proste, ponieważ tak naprawdę wciąż nie wiemy, na co stać Nowozelandczyka w najwyższej formie. Na początku swojej kariery wyglądał w ringu fenomenalnie. Znakomity przegląd sytuacji w ringu, rewelacyjne warunki fizyczne, siła ciosu, poruszanie się na nogach – wszystkie te elementy wyglądały u niego doskonale. Jednak kiedy przyszło do walk z czołówką wagi ciężkiej, Parker zaczął wyglądać w ringu zdecydowanie słabiej. Gdzieś ulotniła się ta jego pewność siebie, ciągły atak na przeciwnika, nawet jego uderzenia przestały wyglądać imponująco. Mówi się, że jest to spowodowane kontuzjami dłoni, które jednak na sobotni wieczór mają być zaleczone. Jeśli w rzeczywistości tak będzie, w Cardiff może czekać nas wspaniała batalia dwóch „ciężkich” z najwyższej półki. Joshua ma w swoim arsenale nieco więcej atutów. Przede wszystkim jest niezwykle doświadczony. Dramatyczny, ale zwycięski pojedynek z Władimirem Kliczką był dla niego prawdziwą szkołą życia. Brytyjczyk o nigeryjskich korzeniach boksuje też bardzo mądrze. Wykorzystuje swoje ręce do zadawania prostych, destrukcyjnych ciosów, po czym wypala potężnym sierpowym, który sieje spustoszenie w defensywie przeciwnika. Czy Parker znajdzie na to sposób? Czy w ogóle jest na to sposób? Przekonamy się już w Wielką Sobotę ok. północy polskiego czasu.

Rewelacyjnie zapowiada się również undercard gali w Cardiff. Szczególną uwagę kibiców powinno przykuć starcie Aleksandra Powietkina z Davidem Price’m. Bardzo interesujące może być zwłaszcza to pierwsze starcie. David Price to jedna z największych niespełnionych nadziei brytyjskiego boksu w historii. Człowiek o fantastycznych warunkach fizycznych, umiejętnościach, ale przede wszystkim „szklanej szczęce” i kondycji na 3-4 rundy. Dla Powietkina będzie to świetna szansa na pokazanie się brytyjskiej publiczności, a co za tym idzie zwiększenie swoich szans na konfrontację ze zwycięzcą walki wieczoru. Zdecydowanym faworytem jest Aleksander, ale potężny Brytyjczyk będzie niezwykle niebezpieczny w pierwszych trzech rundach. Jeśli celnie uderzy, możemy być świadkami sensacji. Nie jest to wykluczone, bowiem Powietkin w ostatnich dwóch walkach wyglądał bardzo słabo na tle przeciętnych rywali.

Ryan Burnett to jedna z czołowych postaci kategorii koguciej, dzierżący na swoich ramionach pas WBA Super. Brytyjczyka przede wszystkim bardzo przyjemnie ogląda się w ringu. Świetnie porusza się na nogach, bije w różnych płaszczyznach, zaskakując w ten sposób swoich rywali. Pas mistrzowski w połowie 2017 roku, deklasując doświadczonego rodaka Lee Haskinsa. Do tej pory bronił tego trofeum tylko raz – pod koniec zeszłego roku dość gładko wypunktował bojowego Kazacha Żanata Żakijanowa. Wydaje się, że Yonfrez Parejo będzie podobnym przeciwnikiem do Żakijanowa, wszak minimalnie przegrał z nim w 2015 roku. Wenezuelczyk nie ma raczej szans na wygraną, ale na boks Burnetta zawsze warto popatrzeć.

Poza tym w Cardiff zaprezentuje się cała plejada młodych talentów, promowanych przez organizatora gali, Eddiego Hearna. Są to: Josh Kelly, Joe Cordina, Morgan Jones czy Joshua Buatsi. Szczególnie ciekawie zapowiada się walka pierwszego z nich. Kelly zmierzy się bowiem z legendarnym Carlosem Moliną, byłym mistrzem świata, wybitnym kiedyś pięściarzem. Brytyjczyk będzie jednak zdecydowanym faworytem pojedynku, bowiem Meksykanin najlepsze lata ma już za sobą. Ale jeśli Kelly zaprezentuje się rewelacyjnie na tle tak niewygodnego technika, potwierdzi swoją opinię artysty ringu, człowieka bawiącego się boksem, to możemy być świadkami naprawdę wybuchu kolejnej wielkiej gwiazdy w światowym boksie.

Również na 10. rund zaplanowano starcie Joe Cordiny z Hakimem Ben Alim. Brytyjczyk nie powinien mieć problemów z pokonaniem swojego przeciwnika, ale może mieć kłopoty ze znokautowaniem go. Warto zresztą i tak zwrócić szczególną uwagę na tego młodego brytyjskiego pięściarza, bowiem na razie wygląda w ringu perfekcyjnie.

Pozostali Brytyjczycy nie będą mieli zbyt wymagających przeciwników. Ciekawostką jest za to fakt, że Joshuę Buatsiego sprawdzi nasz twardy Bartłomiej Grafka. Polak na zwycięstwo szans nie ma jednak żadnych.

Na koniec warto zaznaczyć, że w Cardiff zaprezentuje się były mistrz świata w kategorii lekkiej Anthony Crolla, który zmierzy się z Meksykaninem Edsonem Ramirezem.

KARTA WALK W CARDIFF
Anthony Joshua – Joseph Parker
Aleksander Powietkin – David Price
Ryan Burnett – Yonfrez Parejo
Josh Kelly – Carlos Molina
Anthony Crolla – Edson Ramirez
Joe Cordina – Hakim Ben Ali
Morgan Jones – Mose Auimatagi Jnr
Joshua Buatsi – Bartłomiej Grafka
Sean McGoldrick – Ricky Little

SOBOTA – 31 MARCA 2018

21:05 Gala boksu zawodowego, Cardiff, Wielka Brytania: ANTHONY JOSHUA – JOSEPH PARKER na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

NIEDZIELA – 1 KWIETNIA 2018

04:00 Gala Golden Boy, Quincy, USA: MARC DELUKA – MICHAEL MOORE na żywo

About Jakub Zegarowski