Zakończenie fazy zasadniczej PlusLigi w Polsacie Sport i Polsacie Sport Extra

Coraz mniej niewiadomych w tabeli siatkarskiej PlusLigi. W najbliższym tygodniu rozegrana zostanie ostatnia, 26. kolejka rundy zasadniczej. Transmisje wszystkich sześciu spotkań w Polsacie Sport i Polsacie Sport Extra. Już we wtorek na pewno rozstrzygną się losy 7. miejsca, a także […]

Coraz mniej niewiadomych w tabeli siatkarskiej PlusLigi. W najbliższym tygodniu rozegrana zostanie ostatnia, 26. kolejka rundy zasadniczej. Transmisje wszystkich sześciu spotkań w Polsacie Sport i Polsacie Sport Extra.

Już we wtorek na pewno rozstrzygną się losy 7. miejsca, a także mogą 4. lokaty. Najpierw na boisko wyjdą siatkarze GKS-u KatowiceJastrzębskiego Węgla. Gospodarze po porażkach ze Skrą Bełchatów i ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle stracili szanse na awans do czołowej szóstki i walkę o medale. Natomiast goście przegrali z ONICO Warszawa i mogą być już pewni 3. pozycji po fazie zasadniczej, co oznacza konieczność gry w ćwierćfinale. Dla GieKSy pozostaje jeszcze walka o 7. pozycję, która da przewagę własnego boiska w rundzie play-off w rywalizacji właśnie o to miejsce na koniec sezonu. Na pewno będzie to dwumecz z Asseco Resovią Rzeszów, która będzie liczyła na wygraną Jastrzębian, która pomogłoby ekipie z Podkarpacia w wyprzedzeniu Katowiczan w tabeli i tym samym zyskanie atutu własnej hali. Tylko taki cel przed drugą fazą sezonu mogą mieć ekipy z Katowic i Rzeszowa na ostatnią kolejkę. W hali Podpromie rywalem Resovii będzie walczący o 4. lokatę Cerrad Czarni Radom. Podopieczni Roberta Prygla notują zdecydowanie słabszą drugą część sezonu niż jego początek. Mimo to utrzymują się w czołówce ligi i dość spokojnie zapewnili sobie grę w play-off. Jednak już w ćwierćfinale może czekać ich bardzo trudne zadanie. Ich rywalem będzie ekipa z Zawiercia lub Bełchatowa. Cerrad walczy o wyższe miejsce, które pozwoli im rozgrywać ewentualny decydujący trzeci mecz przed własną publicznością.

Bez większych emocji swój ostatni mecz rozegra ONICO Warszawa, które podejmie Chemik Bydgoszcz. Gospodarze zapewnili sobie 2. miejsce dzięki wygranej z Jastrzębskim Węglem i środowe starcie mogą potraktować jak sparing. W nieco innej sytuacji jest Chemik, który walczy o utrzymanie 11. pozycji w tabeli. Dwa punkty za ich plecami jest Cuprum Lubin, które nieoczekiwanie ograło Asseco Resovię Rzeszów w miniony weekend, a w sobotę podejmie Aluron Virtu Wartę Zawiercie. Jeżeli Chemik wygra w Warszawie, dla Cuprum ten mecz nie będzie miał większego znaczenia. Natomiast Zawiercianie mogą wskoczyć na 4. pozycję przed Radomian, ale równie dobrze spaść na 6. lokatę za Skrę Bełchatów. Dlatego – bez względu na wynik wtorkowego starcia w Rzeszowie – zespół Marka Lebiediewa będzie miał o co walczyć w Lubinie i na pewno tego starcia nie odpuści. Stawką będzie jednocześnie rywal w kolejnej rundzie – Cerrad Czarni Radom w przypadku wygranej lub Jastrzębski Węgiel w przypadku porażki i wygranej Skry. W drugim sobotnim pojedynku Trefl Gdańsk podejmie MKS Będzin. Obie drużyny znają już swoje lokaty na koniec rundy zasadniczej. Ekipa z Trójmiasta zakończy fazę na 10. pozycji i powalczy w dwumeczu z Indykpolem AZS Olsztyn o 9. miejsce na koniec sezonu. Natomiast MKS zamknie tabelę PlusLigi i zakończy sezon.

Na zakończenie rundy zasadniczej czeka nas powtórka z ubiegłorocznego finału. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przypieczętowała 1. miejsce w fazie ligowej i wspólnie z ONICO Warszawa mogą przygotowywać się do półfinałów. Powrót na mistrzowski tron jest dla ZAKSY celem numer 1 po odpadnięciu z rozgrywek Ligi Mistrzów już w fazie grupowej. Przeszkodzić w tym będzie chciała m.in. PGE Skra Bełchatów, która w ostatnich tygodniach notuje zwyżkę formy, co udowadnia nie tylko w PlusLidze, ale również w Lidze Mistrzów. Podopieczni Roberto Piazzy wygrali pięć poprzednich meczów ligowych, w tym z trzema rywalami znajdującymi się bezpośrednio przed nimi – ONICO Warszawa, Aluronem Virtu Wartą Zawiercie i Cerradem Czarni Radom, zawsze w pięciu setach. Ponadto Bełchatowianie przypieczętowali awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów, wygrywając w Berlinie oraz zagrali bardzo dobry mecz ćwierćfinałowy z Zenitem Sankt Petersburg. Skra będzie trudnym rywalem nie tylko dla ZAKSY, ale także dla kolejnych przeciwników w fazie play-off. Natomiast może się okazać, że Mistrzowie Polski już w ćwierćfinale wpadną na Jastrzębski Węgiel. Stanie się tak w przypadku wygranej drużyny z Zawiercia lub porażki z ZAKSĄ. W innym wypadku – wygrana w Kędzierzynie i porażka Aluronu – pozwoli im to awansować na 5. miejsce i zmierzyć się z Radomianami.

WTOREK – 19 MARCA 2019

17:30 PlusLiga – 26. kolejka: GKS KATOWICE – JASTRZĘBSKI WĘGIEL na żywo
Polsat Sport HDIpla

20:30 PlusLiga – 26. kolejka: ASSECO RESOVIA RZESZÓW – CERRAD CZARNI RADOM na żywo
Polsat Sport HDIpla

ŚRODA – 20 MARCA 2019

20:30 PlusLiga – 26. kolejka: ONICO WARSZAWA – CHEMIK BYDGOSZCZ na żywo
Polsat Sport HDIpla

SOBOTA – 23 MARCA 2019

14:45 PlusLiga – 26. kolejka: CUPRUM LUBIN – ALURON VIRTU WARTA ZAWIERCIE na żywo
Polsat Sport HDIpla

17:30 PlusLiga – 26. kolejka: TREFL GDAŃSK – MKS BĘDZIN na żywo
Ipla

NIEDZIELA – 24 MARCA 2019

14:45 PlusLiga – 26. kolejka: ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE – PGE SKRA BEŁCHATÓW na żywo
Ipla

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)