ZIO Soczi 2014: Bobsleiści wkraczają do akcji

Bobsleje to ostatnia dyscyplina, która zostanie rozegrana w Centrum Sportu Saneczkowego ,,Sanki”na Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Specjaliści w tym sporcie walczyć będą w trzech konkurencjach: dwójkach kobiet i mężczyzn oraz czwórkach mężczyzn. Transmisje z bobslejowych ślizgów obejrzymy na antenach Telewizji Polskiej.  […]

Bobsleje to ostatnia dyscyplina, która zostanie rozegrana w Centrum Sportu Saneczkowego ,,Sanki”na Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Specjaliści w tym sporcie walczyć będą w trzech konkurencjach: dwójkach kobiet i mężczyzn oraz czwórkach mężczyzn. Transmisje z bobslejowych ślizgów obejrzymy na antenach Telewizji Polskiej. 

Zimowa formuła 1 to jedna z najstarszych zimowych dyscyplin goszczących w programie igrzysk. Była rozgrywana już podczas zawodów w Chamonix, które zapoczątkowały historię Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W tabeli medalowej wszech czasów przewodzą Niemcy przed Szwajcarią. Oba tę kraje mają szansę nawiązać do tych tradycji również w Soczi. Jednak reprezentacji innych państw zrobią co w swoich siłach, by to oni znaleźli się na piedestale. Każda z rozgrywanych konkurencji zapowiada wiele emocji, a biorąc pod uwagę, że w każdej odbędą się cztery ślizgi walki z pewnością nie zabraknie. W dwójkach i czwórka panów zaprezentują się polskie załogi kierowane przez polskiego chorążego podczas ceremonii otwarcia Dawida Kupczyka.

W tym sezonie w dwójkach wyśmienicie spisał się amerykański pilot Steven Holcomb. Wygrał on pięć z ośmiu w tym sezonie rozegranych zawodów Pucharu Świata, jednak zdarzyło mu się kilka wpadek w drugiej części sezonu, gdzie plasował się poza pierwszą piątką. Niewiele gorzej spisywał się reprezentant Szwajcarii Beat Hefti. Gospodarze liczą z kolei na swojego chorążego Aleksandra Zubkowa. Rosjanin z reguły spisywał się lepiej w czwórkach, jednak w tym sezonie to w dwójkach częściej stawał na podium.

W czwórkach poza wspomnianymi już Holcombem i Zubkowem należy zwrócić uwagę na aktualnego Mistrza Świata Maximiliana Arndta z Niemiec. Z kolei Łotysze kibicować będą Oskarsowi Melbardisowi, któremu dwukrotnie udawało się wygrywać w tym sezonie zawody zaliczane do Pucharu Świata.

W jedynej konkurencji kobiecej czyli dwójkach spodziewać się należy emocjonującej walki pomiędzy Kanadyjkami a Amerykankami. Puchar Świata wywalczyła reprezentantka tego pierwszego kraju Kaillie Humphries. Z dwukrotną mistrzynią świata i obrończynią tytułu z Vancouver walczyć będą przede wszystkim dwie panie pilot z USA Elana Meyers i Jamie Greubel.

górny pasek

NIEDZIELA – 16 LUTEGO 2014

17:05 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN – 1. ZJAZD na żywo
TVP 2 HD sport.tvp.pl
Komentarz: Grzegorz Pajda
Studio: Jacek Kurowski

18:50
 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN – 2. ZJAZD na żywo
*(w TVP 2 od 19:05)
sport.tvp.pl  TVP 2 HD
Komentarz: Grzegorz Pajda
Studio: Jacek Kurowski

PONIEDZIAŁEK – 17 LUTEGO 2014

17:00 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN – 4. ZJAZD
sport.tvp.pl  TVP Sport HD
Komentarz: Grzegorz Pajda

WTOREK – 18 LUTEGO 2014

17:05 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG DWÓJEK KOBIET – 2. ZJAZD na żywo
sport.tvp.pl  TVP 2 HD
Komentarz: Grzegorz Pajda
Studio: Paulina Chylewska

ŚRODA – 19 LUTEGO 2014

17:05 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG DWÓJEK KOBIET – 3. ZJAZD na żywo
TVP 2 HD sport.tvp.pl
Komentarz: Grzegorz Pajda
Studio:Maciej Jabłoński

18:25
 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN – 4. ZJAZD na żywo
sport.tvp.pl  TVP 2 HD
Komentarz: Grzegorz Pajda
Studio: Maciej Jabłoński

SOBOTA – 22 LUTEGO 2014

18:55 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG CZWÓREK MĘŻCZYZN – 2. ZJAZD
sport.tvp.pl TVP Sport HD
Komentarz: Grzegorz Pajda

NIEDZIELA – 23 LUTEGO 2014

17:05 Zimowe Igrzyska Olimpijskie: ŚLIZG CZWÓREK MĘŻCZYZN – 3. i 4. ZJAZD na żywo
TVP 1 HD sport.tvp.pl
Komentarz: Grzegorz Pajda
Studio:Maciej Jabłoński
górny pasek

About Bartosz Mierzwa