Czy gry hazardowe są naprawdę wciągające?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego gry hazardowe są tak popularne? Czemu właściwie tak wiele osób decyduje się na grę? Czy to w ogóle prawda, że gry hazardowe są wciągające? Jest tak wiele pytań, na które z pewnością chciałbyś znać odpowiedź. […]

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego gry hazardowe są tak popularne? Czemu właściwie tak wiele osób decyduje się na grę? Czy to w ogóle prawda, że gry hazardowe są wciągające? Jest tak wiele pytań, na które z pewnością chciałbyś znać odpowiedź. W poniższym artykule dowiesz się o wszystkich sekretach hazardu, które sprawiają, że wciąż wracasz do swoich ulubionych gier. 

Wiele reakcji, które zachodzą w ludzkim mózgu, są bardzo proste. Możesz się zdziwić, ale hazard to po prostu kilka reakcji, w których udział biorą hormony. Pierwszym z nich jest adrenalina. Już kilka lat temu naukowcy dokładnie opisali ten hormon, dzięki któremu człowiek może zdziałać rzeczy niemożliwe, a poza tym dostaje dużego napływu motywacji.

Ten sam hormon wydziela się podczas obstawiania stawek podczas gry. Jest to ryzyko, które może zakończyć się sukcesem, lub wręcz przeciwnie, porażką. Mózg gracza nie może doczekać się rezultatu, lecz właśnie to oczekiwanie jest tym, czego potrzebuje. Dlatego po kolejnej rundzie, w której gracz nie wygrał nic dużego, zamiast przestać grać, sięgasz po kolejną rundę i wciąż pociągasz za wajchę.

Niebezpieczne może być to, że na przykład taki jednoręki bandyta za darmo jest udostępniany na wielu stronach, więc dostęp do gier tego typu nie jest trudny. W zasadzie wystarczy mieć ukończone 18 lat, a gry hazardowe stoją dla gracza otworem. Gry darmowe bardzo łatwo mogą doprowadzić do korzystania z gier na pieniądze, a to jest czasem niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie swoich wydatków. Najlepiej jest zawsze wyznaczać sobie sumę, którą można danego dnia wydać na hazard. Łatwo jest stracić w kontrolę w poszukiwaniu adrenaliny. Mózg łatwo przyzwyczaja się do odczuwania tego ekscytującego uczucia i wie, gdzie go znaleźć, więc gracze coraz częściej wracają do swoich ulubionych gier.

Adrenalina nie jest jednak jedynym hormonem wytwarzanym podczas gry. Uaktywnia się również dopamina inaczej nazwana hormonem szczęścia. Uaktywnia się ona wtedy, kiedy jesteśmy szczęśliwi, nagradzani, kiedy wszystko idzie po naszej myśli. Producenci gier bardzo dobrze wiedzą, jak działa dopamina i chętnie korzystają z tej wiedzy.

Bardzo rzadko podczas całej gry na automacie nie trafisz żadnej wygranej, żadnego szczęśliwego klastera. Automaty są specjalnie tak zaprogramowane, aby co jakiś czas wypłacać graczowi małą nagrodę na zachętę. Sumy zazwyczaj nie są duże, ale nawet kilka złotych sprawi, że w mózgu zostanie uwolniona dopamina. Mózg zapamięta, kiedy została ona uwolniona i będzie chciał powracać do tego samego momentu. Jest to dość prosta technika, lecz okazuje się, jakże skuteczna.

Producenci gier nie poprzestali jednak na tym. W swoich automatach specjalnie stworzyli niektóre opcje, a mają one na celu sprawienie, aby gracz pozostał na dłużej i włożył w nie więcej pieniędzy. Dość częstą praktyką jest na przykład opcja zbierania pewnych symboli, które czasem pojawiają się na siatce. Po zdobyciu kilku z nich, gracz dostaje nagrodę w postaci darmowych spinów lub pewną liczbę żetonów. Niektóre sprawiają, że gracz przenosi się do rundy bonusowej.

Wykorzystywany jest również motyw podróży. Razem z głównym bohaterem gracz musi przejść z miejsca na miejsce, dotrzeć do pewnego punktu, musi wspinać się na wieżę, czasem nawet spotykają go przygody. Wszystko to sprawia, że graczowi ciężko jest zostawić grę gdzieś w połowie, instynktownie chce dojść do samego końca, wciąż tłumaczy się, że już niedużo zostało.

Sprawa wygląda podobnie w grach karcianych lub w ruletce. Wiele osób nie przestaje wierzyć w siebie i w swoje szczęście. Z tyłu głowy zawsze czai się myśl „Teraz poszło mi tak źle, to w kolejnej kolejce musi mi się udać”. Rachunek prawdopodobieństwa może jednak nie zadziałać, co często ma opłakane skutki.

Teraz znasz jedne z największych sekretów gier hazardowych i wiesz, dlaczego są one takie wciągające. Wykorzystaj tę wiedzę, aby uchronić się przed ewentualnym uzależnieniem. Pamiętaj, że hazard to przede wszystkim rozrywka, a nie sposób na zarobek.

About Piotr Barwaśny