Podcasty, które pomogą poszerzyć horyzonty w nowym roku

Sprawdź najpopularniejsze podcasty w sieci i zostań słuchaczem najlepszych audycji, które odpowiednio zmotywują i poszerzą horyzonty na nowy rok.

5 interesujących podcastów, z którymi warto zacząć rok

Bez względu na to, co myślimy o osobach, które najczęściej przechwalają się pustymi postanowieniami na nowy rok, to czas, w którym niemal zawsze chcemy coś zmienić. Mogą to być rzeczy bardzo znaczące, jak zadbanie o sylwetkę, zmiana pracy, czy rozpoczęcie jakiegoś dużego projektu, który ma na celu zmianę dotychczasowego życia. Niektórzy spróbują postawić los na loterii lub po prostu od czasu do czasu będą liczyć na szczęście w https://spin.city/pl.

Pomimo tego, że najprawdopodobniej większość z tych postanowień nie zostanie spełnionych, to warto zawsze podjąć jakieś działanie. Kto wie, być może w tym roku stanie się coś, co wywróci nasze życie do góry nogami? Jeśli nie masz pomysłu, co możesz zrobić, spróbuj zapoznać się z podcastami. Niekiedy samo słuchanie rozmów popularnych ludzi, którzy osiągnęli sukces, może dać sygnał do zmiany. Oto pięć podcastów, które zdecydowanie warto poznać w nowym roku.

Żurnalista — Rozmowy bez kompromisów

Podcasty Żurnalisty w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Mężczyzna, który nie ujawnia swojej twarzy, zaprasza do siebie gwiazdy show-biznesu, celebrytów, sportowców, a nawet polityków, żeby rozmawiać z nimi o wszystkim. W sieci regularnie pojawiają się urywki z kontrowersyjnymi wypowiedziami gości, którzy nie wahają się wyjawić nawet niewygodnej prawdy o sobie. Już na samym początku podcastu słuchacz zostaje poinformowany o potencjalnie wulgarnym języku i treści nieprzeznaczonej dla najmłodszych, co jasno sygnalizuje, że u Żurnalisty nie będzie ograniczeń, jeśli chodzi o wypowiedzi i tematykę.

Historia sukcesu (niekiedy upadku) potrafi być niesamowitym motywatorem do działania — tym bardziej że opowiadają o tym gwiazdy, które zna się z życia codziennego. U Żurnalisty pojawiali się między innymi:

  • Sławomir Mentzen;
  • Marcin Prokop;
  • Arkadiusz Tańcula;
  • Edyta i Radosław Pazura;
  • Sławomir Peszko.

Żurnalista regularnie nagrywa kolejne odcinki swojej bijącej rekordy popularności serii. Największymi atutami tego podcastu jest bijąca z głośnika szczerość (rozmowy nie są montowane i zawsze publikowane jako niemontowana całość) i doskonałe przygotowanie prowadzącego. Bardzo często goście są zdumieni, jak głęboki research zrobił autor, żeby móc poruszyć z nimi wszystkie kluczowe tematy.

Imponderabilia Karola Paciorka

Karol Paciorek z pewnością będzie bardzo dobrze znany wszystkim osobom, które pamiętają początku „polskiego YouTube”. Mężczyzna wraz ze swoim przyjacielem Włodkiem Markowiczem tworzy serię Lekko Stronniczy, gdzie od 2011 roku regularnie publikują humorystyczne rozmowy, w których komentują wszystko, co dzieje się w świecie i rozmawiają na wszelkie tematy.

W tym przypadku Karol Paciorek zdecydował się na nieco poważniejszy ton treści, co spotkało się z bardzo dobrym odbiorem fanów, którzy przez ponad dekadę dorośli i oczekiwali czegoś na wyższym poziomie. Podcast Imponderabilia idealnie wpisał się w ich potrzeby. Do tej pory ukazało się już około 300 długich, niekiedy ponad dwóch godzinnych rozmów z twórcami, celebrytami, sportowcami i innymi popularnymi osobami, które opowiadają o swoim życiu.

To doskonały sposób na dowiedzenie się, że osoby, które zna się wyłącznie z „przyjemnych” rzeczy i pozornie idealnego życia, są takimi samymi ludźmi jak my, mają te same problemy i tak samo zaczynali. 

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

W ostatnim czasie bardzo trudno o rzetelne źródło informacji o świecie. Telewizje komercyjne są najczęściej finansowane przez konkretne grupy społeczne i po prostu wymaga się od nich, żeby skłaniały się ku konkretnemu światopoglądowi. Jeśli ktoś szuka miejsca, skąd będzie czerpał sprawdzone informacje, to powinien sięgnąć po Raport o stanie świata, który został stworzony jako całkowicie niezależny projekt, w którym przedstawione zostają wyłącznie rzetelne i bezstronne informacje o świecie.

Podcast składa się z odcinków o długości od jednej do dwóch godzin, które są podsumowaniem (najczęściej) siedmiu ostatnich dni. Autor szczegółowo przedstawia wszystkie najistotniejsze zdarzenia i konsultuje się z różnymi specjalistami, którzy często ukazują drugą stronę danej sytuacji. Audycja jest tworzona od 2020 roku i regularnie zdobywa nagrody w różnych konkursach na najlepsze podcasty, czy źródło rzetelnych informacji o świecie.

Podcast Historyczny

Jeżeli ktoś interesuje się historią, to powinien zdecydowanie sięgnąć po audycję, którą stworzył Rafał Sadowski — jak sam siebie nazywa: wielki miłośnik historii. To seria składająca się z kilkudziesięciu odcinków, z których każdy porusza inne bardzo ciekawe tematy. Jako że historia jest niesamowicie trudnym tematem i bardzo łatwo można ją przeinaczyć, to wybrany temat jest omawiany dosłownie od każdej strony, żeby wyjaśnić wszystkie możliwe ścieżki, aby w końcu dojść do „prawdy”, o której decyduje sam widz. Twórca nigdy nie narzuca żadnych poglądów, co jest niezwykle istotne w przypadku historii. Tematy poruszane na podcaście to między innymi:

  • Czy Jezus istniał naprawdę?
  • Historyczne Teorie Spiskowe — Holokaust się nie wydarzył?
  • Sekta Świątynia Ludu — Największe Masowe samobójstwo w nowożytnej historii
  • Masakra w Monachium — najbardziej nieudana akcja terrorystyczna w historii
  • Pseudohistoria — historyczne fake-newsy!

Kolejne odcinki są wydawane w nieregularnych odstępach i niekiedy przerwy wynoszą nawet dwa miesiące, ale zawsze otrzymuje się fachowo opracowany materiał, który najczęściej trwa ponad dwie  godziny i dogłębnie analizuje każdy temat.

Kryminatorium — Podcast kryminalny Marcina Myszki

Serie kryminalne cieszą się ogromną popularnością na wszystkich portalach z podcastami. Kryminatorium to jedna z pierwszych i najlepiej zrealizowanych serii, która nieustannie utrzymuje się na szczycie popularności. W kolejnych odcinkach (około 250) można się dowiedzieć o wszystkich najgłośniejszych sprawach kryminalnych ostatnich dekad. Autor dogłębnie sprawdza każdą sprawę i dokonuje szczegółowej analizy w klimatycznych, trwających około 40 minut odcinkach. Jeżeli ktoś lubi historie z dreszczykiem, przy których cały czas towarzyszy poczucie, że to się wydarzyło naprawdę, to Kryminatorium będzie doskonałym wyborem.

About Nikodem Potocki