Squash – co warto wiedzieć o tym sporcie?

Squash to zyskujący na popularności sport polegający (z grubsza) na odbijaniu piłeczki od ściany. Wydaje się to proste i nudne, jednak w praktyce wcale takie nie jest. Squash jest sportem niezwykle dynamicznym, wymagającym wyśmienitego refleksu i doskonałej kondycji. Nie ma […]

Squash to zyskujący na popularności sport polegający (z grubsza) na odbijaniu piłeczki od ściany. Wydaje się to proste i nudne, jednak w praktyce wcale takie nie jest. Squash jest sportem niezwykle dynamicznym, wymagającym wyśmienitego refleksu i doskonałej kondycji. Nie ma możliwości, by nudzić się na boisku, a po każdym treningu wyjdziemy zmęczeni i ubożsi o kilkaset kalorii.

Na co trzeba być gotowym, decydując się na rozpoczęcie przygody ze squashem? Od czego zacząć, żeby się nie zniechęcić? O czym należy pamiętać, przystępując do treningów? Na te i inne pytanie odpowiemy w poniższym tekście.

Reguły gry i kort do squasha

Gra w squasha nieco przypomina grę w tenisa ziemnego – polega na odbijaniu piłki rakietą. Naraz gra w nią dwóch graczy – i na tym podobieństwa się kończą. Podczas gry w squasha zawodnik musi odbić piłkę w taki sposób, by ta odbiła się od ściany frontowej. Po drodze może odbić się od podłogi lub innych ścian, jednak istotne jest, by odbiła się od przedniej ściany. Następnie piłkę musi odbić przeciwnik – znów w taki sposób, by uderzyła w ścianę frontową – a następnie znów pierwszy zawodnik.

Linie na boisku wyznaczają strefy, w które musi wpaść piłka serwowana, a także każda kolejna, jednak szczegółowe zasady najlepiej jest poznać w praktyce. Najważniejsze, by uchwycić koncepcje: dwie osoby stoją przodem do ściany i odbijają o nią na zmianę piłkę. Ściany boczne i tylna również biorą udział w grze – nie jest błędem, jeśli piłka w nie uderzy.

Sprzęt do gry

Rakiety do squasha są mniejsze i lżejsze od tenisowych, podobnie piłka. Istnieje wiele typów rakiet i piłeczek, a wybór odpowiedniej najlepiej skonsultować z trenerem squasha albo pracownikiem sklepu ze sprzętem sportowym – jako doświadczeni gracze na pewno pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt do naszych możliwości i poziomu zaawansowania.

Bardzo ważny jest wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów i umożliwi błyskawiczne reagowanie na zmieniające się warunki. Choć sprzęt do squasha jest mniejszy, to i boisko jest mniejsze niż tenisowe, a piłka lata niewiele wolniej. Czasu na reakcję jest mniej niż w tenisie, trzeba więc pozostawać w ciągłym ruchu.

Rozwój kondycji i refleksu

Squash jest sportem niezwykle wymagającym pod względem kondycyjnym. Ze względu na to, że wysiłek fizyczny sprawia, iż już w pierwszych minutach gry tętno zawodnika wzrasta do 160-180 uderzeń na minutę, nie jest to sport zalecany osobom z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem czy podwyższonym poziomem cholesterolu. Również słabe ścięgna i stawy są przeciwwskazaniem do trenowania squasha. Jest to raczej sport dla młodszych niż starszych, gdyż młode ciała są bardziej elastyczne i wydolne.

Dobrym pomysłem jest zapisanie na squasha dzieci. Poza rozwojem kondycji fizycznej i refleksu, uczy on również rywalizacji i ponoszenia porażek, a także zwyciężania. Młode ciało szybko przyzwyczai się do intensywnego wysiłku, a w przyszłości będzie widać tego efekty. Zajęcia ze squasha dla dzieci w Poznaniu i innych miastach Polski cieszą się coraz większą popularnością, bo rodzice dostrzegają dobre efekty, jakie daje trenowanie squasha przez najmłodszych miłośników tego sportu.

About Nikodem Potocki