Wyjazd na narty – jak się przygotować?

Wakacje na stoku to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim wysiłek fizyczny, do którego należy się odpowiednio przygotować. Nawet rekreacyjna jazda na nartach angażuje mięśnie całego ciała i bez właściwej rozgrzewki może skończyć się nieprzyjemną kontuzją. To jednak nie […]

Wakacje na stoku to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim wysiłek fizyczny, do którego należy się odpowiednio przygotować. Nawet rekreacyjna jazda na nartach angażuje mięśnie całego ciała i bez właściwej rozgrzewki może skończyć się nieprzyjemną kontuzją. To jednak nie wszystko, ponieważ równie ważne, jak przygotowanie swojego organizmu, jest zadbanie o dobrej jakości sprzęt i akcesoria narciarskie.

Trening przygotowawczy

Rozpoczęcie przygotowań do wyjazdu jest szczególnie istotne dla osób, które w swoim codziennym życiu rzadko znajdują czas na sport, nie mówiąc już nawet o regularnym trenowaniu. Jednak nawet zapaleni sportowcy mogą skorzystać na wprowadzeniu ćwiczeń wzmacniających te partie ciała, które są szczególnie obciążone w czasie jazdy na nartach. Mowa tu przede wszystkim o mięśniach nóg. Decydując się na wejście na stok bez wcześniejszego przystosowania swojego ciała do określonej formy wysiłku, zwiększa się ryzyko kontuzji, która w łatwy sposób może zrujnować cały wyjazd. W dodatku słaba kondycja fizyczna utrudni czerpanie radości z jazdy.

Przygotowanie sprzętu

Jednak własna kondycja to nie jedyna rzecz na liście przygotowań do narciarskiego wyjazdu. Nawet dobra rozgrzewka i doświadczenie na stoku nie dadzą wiele, jeśli sprzęt nie będzie spełniał wszystkich wymagań. Podstawą jest oczywiście dobre dopasowanie nart i wiązań, które muszą być odpowiednio dostosowane do wzrostu oraz wagi osoby, która będzie z nich korzystać. Ważne jest również ich właściwe serwisowanie, czyli na przykład korzystanie z dobrej jakości smaru do nart. Poza samymi nartami potrzebne będą również kijki oraz gogle, które zwiększą wygodę w czasie jazdy. Istotne jest też zadbanie o swoje bezpieczeństwo, co możliwe jest dzięki kaskowi i ochraniaczom. Jest to dobra inwestycja, ponieważ na stoku narciarskim można spotkać wiele osób o różnym poziomie umiejętności, dlatego bezpieczeństwo nie zależy tylko od indywidualnego doświadczenia. Odpowiednie przygotowanie sprzętu dotyczy także wyjazdu na narty biegowe. Warto sprawdzić nie tylko to, w jakim stanie są same deski, ale także nasz ubiór. Ten powinien nie tylko gwarantować bezpieczeństwo, ale też być po prostu wygodny i krepować naszych ruchów. Profesjonalne ubrania na narty biegowe można znaleźć pod adresem https://forzasport.pl/kategoria/biegi-narciarskie/.

Warunki pogodowe

Ponieważ narciarstwo to sport uprawiany w warunkach zimowych, konieczne jest zabezpieczenie się przed chłodem na stoku. Pomogą w tym dobrze dopasowane ubrania narciarskie, jednak dopasowane powinny być nie tylko w kwestii rozmiaru, ale również do warunków pogodowych panujących aktualnie w miejscu wyjazdu. Najważniejsze jest wybranie nieprzemakalnych materiałów, które dobrze chronią przed zimnem. W przeciwnym wypadku przygoda na stoku może zakończyć się chorobą. Warunki, jakim będzie musiał sprostać sprzęt, wpłyną również na proces jego przygotowania.

Wybór trasy

Nie wszystkie trasy są takie same, wręcz przeciwnie – niektóre z nich stawiają przed narciarzami zdecydowanie większe wymagania. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z nartami, wybór podobnej trasy jest po prostu ryzykowny. Właśnie dlatego przed wybraniem stoku warto zapoznać się z tym, dla kogo jest on przeznaczony i uwzględnić takie informacje w trakcie podejmowania decyzji. Jest to szczególnie istotne dla początkujących narciarzy, którzy planują dopiero zacząć naukę, nie warto ryzykować wtedy własnym zdrowiem i od razu kierować się najwyższe zbocza.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe będzie zapewnienie sobie udanego wyjazdu. W ten sposób narciarska przygoda będzie okazją do relaksu i aktywnego wypoczynku, bez ryzyka kontuzji czy jakichkolwiek innych komplikacji.

About REDAKCJA