Znaczenie piłek lekarskich w treningu funkcjonalnym

Najlepsze i najszybsze efekty ćwiczeń widoczne są dzięki treningowi funkcjonalnemu. Zapewnia on optymalne wykorzystanie czasu, jaki poświęcamy na rzeźbienie sylwetki. Nie jest zbyt skomplikowany i nadaje się dla osób w każdym wieku. Ten rodzaj treningu polega na powielaniu prostych i […]

Najlepsze i najszybsze efekty ćwiczeń widoczne są dzięki treningowi funkcjonalnemu. Zapewnia on optymalne wykorzystanie czasu, jaki poświęcamy na rzeźbienie sylwetki. Nie jest zbyt skomplikowany i nadaje się dla osób w każdym wieku. Ten rodzaj treningu polega na powielaniu prostych i podstawowych czynności, jakie każdy z nas wykonuje w codziennym życiu. Są to np. skłony, przysiady, kładzenie się i wstawanie, chodzenie po schodach, stawanie na palcach, by ściągnąć coś z półki. Jedynym warunkiem powodzenia tej metody, jest systematyczne powtarzanie ćwiczeń, które wcześniej należy uzgodnić z trenerem. 

Piłka lekarska jako jeden z podstawowych elementów treningu funkcjonalnego

W treningu funkcjonalnym możemy wyróżnić ćwiczenia wykonywane ze sprzętami oraz bez nich. Znaczenie piłek lekarskich w treningu funkcjonalnym jest bardzo duże. Można z nimi wykonywać większość ćwiczeń i tym samym wzmacniać jednocześnie kilka partii mięśniowych. Piłkę możemy podrzucać lub trzymać podczas treningu. Zdaniem trenerów, piłka lekarska pełni podwójną rolę podczas treningu. Jest sposobem na urozmaicenie ćwiczeń i doskonałym elementem, który buduje mięśnie. Z powodzeniem zastępuje popularne hantle i inne ciężarki.

Rodzaje ćwiczeń z piłką lekarską w treningu funkcjonalnym

Z piłką lekarską można wykonywać bardzo wiele ćwiczeń w ramach treningu funkcjonalnego. Lista jest długa, dlatego wystarczy wymienić te, najpopularniejsze ćwiczenia: proste przysiady, skłony, podskoki, ćwiczenia w pozycji leżącej, brzuszki, rozciąganie się, bieg w miejscu, obroty tułowia. Piłka jest na tyle wygodnym sprzętem do ćwiczeń, że pomaga urozmaicić trening. To samo ćwiczenie możemy wykonywać naprzemiennie – raz z piłką lekarską – raz bez piłki. W ten sposób mięśnie lepiej pracują a my nie męczymy się. Piłka sprawdza się w treningu grupowym – np. podczas ćwiczeń w parach. Niektóre piłki lekarskie mają dodatkowe uchwyty, co jest również formą urozmaicenia ćwiczeń.

Rola piłki lekarskiej w planie ćwiczeń funkcjonalnych

Koszt zakupu piłki lekarskiej nie jest wygórowany. Dlatego, jeśli korzystamy z piłki lekarskiej na siłowni, pod okiem instruktora, możemy z łatwością te same ćwiczenia wykonywać z piłką w warunkach domowych. Piłka w odróżnieniu od ciężarków, jest bezpieczna i niesie ze sobą minimalne ryzyko kontuzji. Zdaniem trenerów i fizjoterapeutów, piłki lekarskie świetnie działają na mięśnie i układ kostny. Są bardzo wygodne do trzymania i nie obciążają stawów tak, jak hantle i ciężarki. Ze względu na okrągły kształt, piłka jest idealnym sprzętem treningowym, gdyż nie trzeba jej mocno ściskać. Podrzucanie i odbijanie piłki pomaga zachować szybkie tempo ćwiczeń i osiągnąć dobre wyniki treningu. Różne rozmiary piłek (najlżejsze ważą zaledwie 1 kg, najcięższe 10 kg) pomagają podnosić poprzeczkę i wzmacniać wysiłek. Można ćwiczyć naprzemiennie z cięższą i lżejszą piłką.

Znaczenie piłek lekarskich w treningu funkcjonalnym oraz ogólnorozwojowym wynika z uniwersalnego charakteru tych sprzętów. Wykorzystywane są także podczas rehabilitacji i fizjoterapii. Ćwiczenia z piłkami można wykonywać zarówno w siłowni jak i w warunkach domowych.

About REDAKCJA