British Champions Day w sport.tvp.pl

Finał sezonu British Champions Series wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii rozegrany zostanie w sobotę. Transmisję z toru w Ascot oglądać będzie można na stronie sport.tvp.pl. Rywalizacja rozpocznie się na długim dystansie dwóch mili, na którym zaprezentują się konie drugiej grupy. […]

Finał sezonu British Champions Series wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii rozegrany zostanie w sobotę. Transmisję z toru w Ascot oglądać będzie można na stronie sport.tvp.pl.

Rywalizacja rozpocznie się na długim dystansie dwóch mili, na którym zaprezentują się konie drugiej grupy. Wśród nich największe szanse na triumf ma Stradivarius, który, podobnie jak w zwycięskich dla siebie Ascot Gold Cup i Goodwood Cup, pojedzie pod Frankie’m Dettorim. Spośród jego rywali jedynym tegorocznym zwycięzcą długodystansowej gonitwy liczonej do serii jest Spanish Mission, który wygrał Doncaster Cup. Wyżej stoją jednak notowania paru innych koni, m.in. Sovereigna – ubiegłorocznej irlandzkiego derbisty, który w tym roku był drugi w Nagrodzie Króla Jerzego VI i Królowej Elżbiety w Ascot, przegrywając ze słynną Enable.

Jako druga rozegrana zostanie dla odmiany najkrótsza gonitwa mistrzowskiego dnia – British Champions Sprint Stakes. Najwyżej stoją notowania Dream Of Dreams, zwycięzcy wrześniowego Sprint Cup w Haydock i drugiego w Nagrodzie Diamentowego Jubileuszu rozegranego podczas Royal Ascot. Zwycięzca tamtej gonitwy, Hello Youmzain, nie wystartuje tym razem pod Windsorem na dystansie sześciu furlongów. Wartym zauważenia jest natomiast Oxted, niepokonany w obu tegorocznych gonitwach, w tym July Cup w Newmarket.

W trzeciej gonitwie zobaczymy wyłącznie klacze. Naturalną faworytką do triumfu w tej kategorii byłaby Love, która nie tylko wygrała 1000 Gwinei i Epsom Oaks, zaliczane do Potrójnej Korony Klaczy, ale też Yorkshire Oaks, które rozgrywane jest na tym samym dystansie, co gonitwa w Ascot – mili i czterech furlongów. Love nie ma jednak na liście startowej, podobnie jak obu wiceoaksistek Ennistymon i Alpinisty. W tej sytuacji w roli faworyta liczona jest francuskiej hodowli Wonderful Tonight, która zaczęła błyszczeć dopiero pod koniec sezonu, wygrywając dwa tygodnie temu na Longchamps Prix de Royallieu. Z kolei Dame Maillot była trzecia tam we wrześniowej Prix Vermeille, gdzie Wonderful Tonight zajęła piąte miejsce, a także trzecia w Kolonii w Nagrodzie Europy.

Nagroda najważniejszej patronki, Królowej Elżbiety II, rozegrana zostanie na dystansie mili. Tutaj największe szanse daje się Palace Pierowi, który jest niepokonany w pięciu startach, w tym dwóch tegorocznych w pierwszej grupie – podczas Royal Ascot i w sierpniu w Deauvile. Wygrane na milę w tym roku mają też Nazeef i Circus Maximus, jednak nie należy zapominać o The Renevant – milerze uznanym na kontynencie, który w ubiegłym roku wygrał właśnie tę gonitwę w Ascot. Na liście startowej brakuje natomiast Kameko, tegorocznego zwycięzcy 2000 Gwinei.

Średniodystansowy finał, Champions Stakes, będzie zwieńczeniem gonitw British Champions Series. Na dystansie mili i dwóch furlongów zaprezentują się m.in. niespodziewany derbista Serpentine, trzeci w St. Leger Pyledriver, najlepszy w Nagrodzie Księcia Walii Lord North, regularnie zgarniający wysokie miejsce Japan (m.in. trzeci w ubiegłorocznym Derby) czy zwyciężczyni tegorocznego Irish Champions Stakes i broniąca tytułu sprzed roku w Ascot Magical. Debiut na Wyspach zaliczy natomiast Skaletti, który dwa tygodnie temu na Longchamps wygrał Prix Dollar.

SOBOTA – 17 PAŹDZIERNIKA 2020

15:00 British Champions Day, Ascot, Wielka Brytania: ZAWODY 
(18 października o 08:05  w TVP Sport HD)

Komentarz: Jarosław Idzi

About Wojciech Nowakowski