Decydujący mecz el. EURO 2022 w TVP Sport

Najważniejszy mecz tych eliminacji, być może nawet w historii kobiecego futbolu w Polsce, nazywany już przez niektórych „Meczem Stulecia” rozegrany zostanie we wtorek w Madrycie. Spotkanie Hiszpania-Polska transmitować będzie TVP Sport. W pierwszym meczu, którym podopieczne Miłosza Stępińskiego otwierały walkę […]

Najważniejszy mecz tych eliminacji, być może nawet w historii kobiecego futbolu w Polsce, nazywany już przez niektórych „Meczem Stulecia” rozegrany zostanie we wtorek w Madrycie. Spotkanie Hiszpania-Polska transmitować będzie TVP Sport.

W pierwszym meczu, którym podopieczne Miłosza Stępińskiego otwierały walkę o historyczny awans na mistrzostwa Europy, nasze zawodniczki niespodziewanie zremisowały bezbramkowo z faworytem grupy D. Wynik ten mógł okazać się przepustką do wyjścia z grupy z pierwszego miejsca, jednak zaledwie punkt wywalczony w dwumeczu z Czeszkami spowodował, że do Madrytu Biało-Czerwone udają się z tylko jednym możliwym celem – wygrania meczu i wywalczenia prawa gry w barażu.

Kadra Polek zwłaszcza w formacji ofensywnej przetrzebiona jest z powodu urazów i pandemii – Ewa Pajor wróciła wprawdzie do treningów w Wolfsburgu, ale w meczu na boisko jeszcze nie wybiegła, Paulina Filipczak doznała kontuzji więzadeł krzyżowych w sparingu UKS-u SMS Łódź z Czarnymi Sosnowiec, Agnieszka Winczo i Agata Tarczyńska nie dostały zgody na grę od swoich klubów, które wykorzystały regulacje antycovidowe, a powołana Dżesika Jaszek uzyskała pozytywny wynik testu. W efekcie osamotnioną nominalną napastniczką w naszej drużynie jest Nikola Karczewska, zaś do roli jej zmienniczki w trybie awaryjnym powołana została Katarzyna Daleszczyk.

Nie możemy za to narzekać na formację obronną – trener Stępiński ma do dyspozycji całą podstawową linię defensywy, na czele z wracającą do kadry Aleksandrą Rompą, która od rundy wiosennej będzie bronić barw AP Lotosu Gdańsk, a także Pauliną Dudek z Paris Saint-Germain. Komfort ustawienia defensywy selekcjonerowi ułatwia też obecność w kadrze Małgorzaty Mesjasz, bogactwo na lewej stronie (Natalia Chudzik, Martyna Wiankowska czy młoda Zofia Buszewska), a przede wszystkim kapitan drużyny, Katarzyny Kiedrzynek, która z jedynką na bluzie zajmie zapewne miejsce między słupkami.

Pod znakiem zapytania stoi występ Weroniki Zawistowskiej – po testach w Bayernie Monachium, do którego transfer nie doszedł do skutku, skrzydłowa Czarnych Sosnowiec przeszła kwarantannę związaną z koronawirusem, a następnie doznała kontuzji ścięgna Achillesa, która odnowiła się na początku zgrupowania. Spodziewać się zatem należy podobnego rozwiązania, jak w Lublinie, gdy przeciw Hiszpankom na prawym skrzydle wystąpiła Ewelina Kamczyk, a na lewym Dominika Grabowska.

Pomimo coraz lepszego rozwoju piłki nożnej kobiet w Polsce oraz faktu, że Hiszpanki do spotkania przystępują już jako finalistki UEFA EURO 2022, nadal Biało-Czerwone będą pełnić rolę Dawida w walce z Goliatem. Nasze rywalki w kadrze mają nie tylko najlepsze strzelczynie naszej grupy – na czele z Jennifer Hermoso, która z dziesięciu goli w tych eliminacjach pięć strzeliła w zeszły czwartek przeciw Azerkom – ale też kapitan drużyny i liderkę obrony, Irene Paredes, która części naszych reprezentantek dała się poznać w starciu 1/16 finału Ligi Mistrzyń, gdy w barwach Paris Saint-Germain ramię w ramię z Pauliną Dudek broniła dostępu do bramki przed zawodniczkami mistrzyń Polski z Łęcznej.

Wygrana w Madrycie pozwoli Polkom na wyprzedzenie Czeszek i awans z grupy z drugiego miejsca do barażu. Ewentualnego rywala w meczach decydujących ostatecznie o grze w Anglii podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy poznamy 5 marca podczas losowania w siedzibie UEFA w Nyon.

WTOREK – 23 LUTEGO 2021

18:30 Eliminacje Mistrzostw Europy Kobiet – grupa D: STUDIO 
*(również o 19:50 i 20:50)

Studio: Mariusz Jankowski – Hanna Urbaniak, Piotr Mazurkiewicz, Ewa Pajor

18:55
Eliminacje Mistrzostw Europy Kobiet – grupa D: HISZPANIA – POLSKA

Komentarz: Michał Zawacki – Joanna Tokarska

About Wojciech Nowakowski