Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce na antenie TVP Sport

Arena Toruń dopiero co gościła mityng Copernicus Cup, a jeszcze przed halowymi mistrzostwami Europy odbędzie się nasz krajowy czempionat. Walkę o medale mistrzostw Polski pokaże TVP Sport. Jak do tego przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach, najsilniej obsadzoną z biegowych konkurencji […]

Arena Toruń dopiero co gościła mityng Copernicus Cup, a jeszcze przed halowymi mistrzostwami Europy odbędzie się nasz krajowy czempionat. Walkę o medale mistrzostw Polski pokaże TVP Sport.

Jak do tego przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach, najsilniej obsadzoną z biegowych konkurencji wśród pań będzie 400 m. Nawet pomimo absencji Igi Baumgart-Witan, która w tym roku nie startuje w hali, a także Anny Kiełbasińskiej, której kontuzja odbierze najbliższe miesiące na bieżni, ciężko wytypować skład podium w tej konkurencji. Faworytką numer jeden do złota jest naturalnie Justyna Święty-Ersetic, jednak ani Małgorzata Hołub-Kowalik, ani Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka nie mogą czuć się bezpiecznie – zarówno w świetle rywalizacji z ich bardziej doświadczonymi koleżankami z grupy Aniołków Matusińskiego, jak i rewelacji ostatnich tygodni, Kornelii Lesiewicz. 17-latka złamała w niedzielę barierę 53 sekund i jej wynik 52,97 s jest nowym halowym rekordem Polski, pobitym o ponad sekundę – tym samym zgłosiła akces do seniorskiej sztafety Biało-Czerwonych, a wcześniej do medalu seniorskich mistrzostw kraju.

Nie mniej ciekawie zapowiada się rywalizacja panów na 800 m – choć Marcin Lewandowski i Michał Rozmys skupiają się bardziej na dystansie 1500 m, a ten drugi wręcz nie jest zgłoszony do dystansu czterech okrążeń hali, Adam Kszczot absolutnie nie może czuć się pewny złota. Wprawdzie jego świetny wynik z mityngu Copernicus Cup, z pewnością dodał mu skrzydeł, jednak i Mateusz Borkowski, i Patryk Dobek, który niespodziewanie wystartował na dystansie dwukrotnie dłuższym od tego, na którym zazwyczaj go oglądamy i uzyskał czas 1:47,23 – trzeci wynik wśród zgłoszonych do mistrzostw. W Toruniu zabraknie za to Krzysztofa Różnickiego – rówieśnik wspominanej Lesiewicz w ubiegłym sezonie został sensacyjnym mistrzem Polski w ulewnych zawodach na stadionie we Włocławku, ale w tym roku nie podjął rękawicy, aby w młodym wieku nie narzucać sobie zbyt dużych obciążeń. Za plecami naszych seniorów będzie można jednak obejrzeć ciekawe starcie zawodników z rocznika 2001 – świeżo upieczeni młodzieżowcy Jakub Augustyniak i Adam Masaczyński, którzy w kategoriach juniorskich wydawali się liderami tego rocznika, w tym roku poprawili swoje rekordy życiowe, jednak nie aż tak, jak Filip Ostrowski. Klubowy kolega Augustyniaka z RKS-u Łódź przeskoczył go o 0,09 s, do tej pory uzyskując słabsze rezultaty od rówieśników.

Emocje będą także na krótkiej bieżni, zwłaszcza w płotkarskiej rywalizacji panów – aż pięciu Biało-Czerwonych w tym sezonie wypełniło wskaźnik PZLA na halowe mistrzostwa Europy (7,88 s – równy minimum międzynarodowemu) i w ten weekend w Toruniu Damian Czykier, Artur Noga, Krzysztof Kiljan, Dawid Żebrowski i Dominik Staśkiewicz rozstrzygną między sobą kwestię tego, kto za dwa tygodnie zaprezentuje się w Mieście Aniołów w stawce najlepszych płotkarzy Starego Kontynentu.

Konkurencje techniczne, które od lat dają nam wiele emocji i radości na imprezach międzynarodowych, podczas mistrzostw Polski są bardziej przewidywalne. Konkurs kulomiotów z udziałem Michała Haratyka i Konrada Bukowieckiego, tyczkarzy z Piotrem Liskiem i Pawłem Wojciechowskim prawdopodobnie najciekawsze będą w kontekście walki o trzecie miejsce. Wciąż jednak trwa okres zdobywania minimów na halowe mistrzostwa Europy – tego wciąż nie wypełniła m.in. Kamila Lićwinko (1,96 m – w tym sezonie 1,85 m). O poprawę najlepszego wyniku w sezonie walczą też nasze pięcioboistki – Adrianna Sułek z wynikiem 4442 pkt. z Tallina i Paulina Ligarska z rezultatem 4405 pkt. z Aubière na dziś plasują się w gronie najlepszy 12 Europejek, jednak zwłaszcza trzy lata starsza zawodniczka SKLA Sopot chciałaby poprawić swoją pozycję w zestawieniu i przypieczętować prawo startu na halowych mistrzostwach Europy. Ponadto wyniki z hali liczą się do rankingu World Athletics, który jest jedną z możliwości uzyskania kwalifikacji olimpijskiej.

SOBOTA – 20 LUTEGO 2021

19:15 Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń: STUDIO 
*(również o 21:50)

Studio: Aleksander Dzięciołowski (z Torunia)
Reporter: Kacper Tomczyk

19:20 Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń: DZIEŃ 1 

Komentarz: Przemysław Babiarz – Sebastian Chmara (z Torunia)

NIEDZIELA – 21 LUTEGO 2021

11:00 Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń: DZIEŃ 2 – SESJA PORANNA 

Komentarz: Mateusz Orłowski (z Torunia)

15:35 Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń: STUDIO 
*(również o 19:40)

Studio: Aleksander Dzięciołowski (z Torunia)
Reporter: Kacper Tomczyk

15:40 Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń: DZIEŃ 2 – SESJA POPOŁUDNIOWA 

Komentarz: Przemysław Babiarz – Sebastian Chmara (z Torunia)

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.