Lekkoatletyczne mityngi zostają w TVP

Telewizja Polska przedłużyła umowę z posiadaczem praw do dwóch cykli lekkoatletycznych mityngów. Umowa obowiązywać będzie przez kolejne dwa lata. O pozyskaniu praw poinformował na Twitterze dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski: Pierwszym z cykli, które obejrzymy w TVP będzie IAAF World […]

Telewizja Polska przedłużyła umowę z posiadaczem praw do dwóch cykli lekkoatletycznych mityngów. Umowa obowiązywać będzie przez kolejne dwa lata.

O pozyskaniu praw poinformował na Twitterze dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski:

Pierwszym z cykli, które obejrzymy w TVP będzie IAAF World Indoor Tour. To stosunkowo młoda inicjatywa, zainaugurowana w 2016 roku. Cykl trwa przez niecały miesiąc w sezonie halowym. W ubiegłym roku w jego ramach odbył się mityng Copernicus Cup w Toruniu. Ta impreza trafiła również do kalendarza IAAF World Indoor Tour – odbędzie się 15 lutego. Pozostałe mityngi odbędą się w Karslruhe, Düsseldorfie, Madrycie, Bostonie i Glasgow. Stawka cyklu jest wysoka – zwycięzca uzyskuje dziką kartę na najbliższe halowe mistrzostwa świata. W tym roku impreza ta odbędzie się w Birmingham. Dzięki zwycięstwu w ubiegłorocznym IAAF World Indoor Tour prawo startu na 800 m uzyskała Joanna Jóźwik.

W drugiej połowie maja rozpocznie się drugi z transmitowanych przez TVP cykli – rozgrywany na otwartym stadionie IAAF World Challenge. Jest to „drugi poziom” zmagań lekkoatletycznych, który ustępuje jedynie Diamentowej Lidze. Oba cykle powstały w 2010 roku. Do IAAF World Challenge należy dziewięć mityngów, w tym tak uznane jak Fanny Blankers-Koen Games w Hengelo czy Zlatá Tretra w Ostrawie.

W nadchodzącym roku IAAF wprowadzi nowość – ranking światowy. Według zapowiedzi ma być on podstawą do kwalifikacji na imprezy mistrzowskie (mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie), co jest absolutną rewolucją w tej kwestii – do tej pory bowiem obowiązywał system, w którym należało wypełnić odpowiednie minimum. Mityngi IAAF World Challenge w związku z dość wysoką rangą będą zatem możliwością do zdobycia ważnych w kontekście kwalifikacji punktów.

About Wojciech Nowakowski