ME w gimnastyce artystycznej w sport.tvp.pl

Pomimo pandemii gimnastyka artystyczna powraca na międzynarodowe areny. Finały mistrzostw Europy w Kijowie obejrzeć będzie można na żywo na sport.tvp.pl. Najważniejsza rywalizacja – wielobój – rozegrana zostanie w niedzielę, dzień po finałach układów grupowych. Prawo do startu dla swoich krajów […]

Pomimo pandemii gimnastyka artystyczna powraca na międzynarodowe areny. Finały mistrzostw Europy w Kijowie obejrzeć będzie można na żywo na sport.tvp.pl.

Najważniejsza rywalizacja – wielobój – rozegrana zostanie w niedzielę, dzień po finałach układów grupowych. Prawo do startu dla swoich krajów (max. 2 zawodniczki z każdego z tych państw) wywalczyły 24 najlepsze zawodniczki ubiegłorocznego czempionatu w Baku, jednak ze względu na pandemię nie zobaczymy m.in. Hiszpanek, Włoszek, a przede wszystkim Rosjanek. Absencja tej ostatniej nacji, zdecydowanie najsilniejszej w tej dyscyplinie gimnastycznej, zwiastuje najciekawszą od lat walkę o medale.

Wśród faworytek wymienia się Bułgarki Katrin Tasewą i Borjanę Kalejn, Białorusinki, Alinę Harnasko i Anastasiję Salos, Izraelki Nicol Zelikman i Linoy Ashram, a także Azerki Arzu Jalilovą i Zohrę Aghamirovą. Nie można też zapominać o gospodyniach – Ukrainę reprezentować będą Wiktorija Onopirenko i Jewa Meleszczuk. W Kijowie nie zobaczymy natomiast reprezentantek Polski – ze względu na to, że mistrzostwa w tym roku miały być kwalifikacją olimpijską, jedna z przedstawicielek krajów, które prawa startu w ubiegłym roku nie wywalczyły, mogła zostać dopuszczona do uczestnictwa, pomimo przesunięcia igrzysk w Tokio i kwalifikacji na nie na przyszły rok, jednak ze względu na zawieszenie zadłużonego w Europejskiej Unii Gimnastycznej polskiego związku, Polska z tego prawa skorzystać nie może.

NIEDZIELA – 29 LISTOPADA 2020

10:20 Mistrzostwa Europy, Kijów, Ukraina WIELOBÓJ

WTOREK – 1 GRUDNIA 2020

11:15 Mistrzostwa Europy, Kijów, Ukraina PODSUMOWANIE

About Wojciech Nowakowski