Mecz BATE Borysów – Piast Gliwice w TVP Sport

Po raz pierwszy w historii piłkarze Piasta Gliwice będą rywalizowali o awans do Ligi Mistrzów. W środę zawodników Waldemara Fornalika czeka pierwszy etap tej walki, a mianowicie: wyjazdowa konfrontacja z BATE Borysów. Transmisja spotkania w TVP Sport. Jeszcze po rundzie […]

Po raz pierwszy w historii piłkarze Piasta Gliwice będą rywalizowali o awans do Ligi Mistrzów. W środę zawodników Waldemara Fornalika czeka pierwszy etap tej walki, a mianowicie: wyjazdowa konfrontacja z BATE Borysów. Transmisja spotkania w TVP Sport.

Jeszcze po rundzie zasadniczej poprzedniego sezonu gliwiczanie zajmowali trzecią pozycję i tracili do lidera aż siedem punktów. Wówczas wydawało się, że walka o mistrzostwo Polski rozegra się pomiędzy Legią Warszawa i Lechią Gdańsk. W myśl powiedzenia „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, Piast skorzystał jednak z pomyłek rywali, sam zaprezentował fantastyczną formę i w połowie maja świętował historyczny tytuł. Tytuł, który otworzył im drogę do walki o awans na salony.

W okresie przygotowawczym mistrzowie Polski rozegrali trzy spotkania: dwa z nich zremisowali, ale zdecydowanie najbardziej efektowne było rozbicie I-ligowej Miedzi Legnica aż 7:1. Dlaczego tak niewiele spotkań towarzyskich rozegrał zespół?

Graliśmy tylko trzy sparingi, chcieliśmy poświęcić ten czas na budowanie formy. Patrząc na intensywność, jaka jest w pierwszych tygodniach, uznaliśmy, że tych meczów nie potrzebujemy aż tyle. Mamy przed sobą minimum dziewięć spotkań co trzy lub cztery dni w tym pierwszym okresie. Stąd ta liczba sparingów – powiedział w rozmowie z oficjalną stroną Piasta Fornalik.

Dwumecz z Białorusinami nie będzie należał do najłatwiejszych. Mówiąc krótko, BATE jest zaprawione w europejskich bojach. Zawodnicy wicelidera tamtejszej ligi (system wiosna-jesień, rozegrano dotychczas 14 kolejek) w ostatnich latach regularnie mierzyli się w spotkaniach międzynarodowych. W tej dekadzie aż czterokrotnie wystąpili w Lidze Mistrzów, zaś przed rokiem odpadli w eliminacjach Ligi Europy po dwumeczu z PSV Eindhoven (2:6 w dwumeczu). Pod kątem doświadczenia będą zatem górowali nad rywalami.

ŚRODA – 10 LIPCA 2019

18:35 Eliminacje Ligi Mistrzów UEFA – 1. runda: STUDIO na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Studio: Rafał Patyra – Robert Podoliński

18:55 
Eliminacje Ligi Mistrzów UEFA – 1. runda: BATE BORYSÓW – PIAST GLIWICE na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz: Sławomir Kwiatkowski – Andrzej Strejlau

About Jakub Telecki