Memoriał W. Komara i T. Ślusarskiego w TVP Sport

W poniedziałek miną 22 lata od tragicznego wypadku, w którym zginęli Jarosław Marzec, Władysław Komar i Tadeusz Ślusarski. Memoriał im. naszych dwóch mistrzów olimpijskich, odbywający się tradycyjnie tego dnia, pokaże TVP Sport. Memoriał co roku rozgrywany jest w Międzyzdrojach – […]

W poniedziałek miną 22 lata od tragicznego wypadku, w którym zginęli Jarosław Marzec, Władysław Komar i Tadeusz Ślusarski. Memoriał im. naszych dwóch mistrzów olimpijskich, odbywający się tradycyjnie tego dnia, pokaże TVP Sport.

Memoriał co roku rozgrywany jest w Międzyzdrojach – to właśnie stamtąd w drogę, która zakończyła się ich śmiercią, ruszyli mistrzowie. Władysław Komar złoto zdobył w Monachium w najbardziej zaciętym w historii konkursie pchnięcia kulą – wynik 21,18 m był tylko o centymetr lepszy od rezultatu George’a Woodsa i o kolejne trzy od odległości uzyskanej przez Hartmuta Briesenicka. Z kolei Ślusarski wywalczył dwa krążki – złoto w Montrealu oraz srebro w Moskwie, gdzie z Władysławem Kozakiewiczem zdobyli jedyny w historii polskiego olimpizmu dublet (wtedy też po raz piąty i jak na razie ostatni Polska zdobyła dwa medale w jednej konkurencji). W wypadku pod Przybiernowem zginął też jadący drugim samochodem Jarosław Marzec – halowy mistrz Polski na 400 m.

W ramach upamiętnienia naszych wybitnych olimpijczyków co roku rozgrywane są konkursy w ich specjalnościach. Zazwyczaj biorą w nich udział nie tylko aktualni sportowcy – w ubiegłym roku w pchnięciu kulą wystartowali m.in. mistrz świata i aktualny rekordzista kraju w trójskoku Zdzisław Hoffmann, aktor Zbigniew Buczkowski, z którym Władysław Komar występował w filmach po zakończeniu kariery sportowej, czy syn mistrza z Monachium, Mikołaj. Wcześniej na starcie stawali m.in. Sebastian Chmara, Andrzej Szewiński, Marian Woronin czy Jacek Wszoła.

Konkurs tyczkarzy toczy się zazwyczaj w prestiżowej obsadzie – rok temu na starcie pojawili się m.in. Robert Sobera, Sebastian Chmara jr czy Paweł Wojciechowski. Ten drugi w Międzyzdrojach pojawi się i w tym roku, biorąc udział… w dwóch konkursach. Przed memoriałem odbędzie się bowiem rywalizacja „zdalna” z rywalami startującymi na stadionach w innych częściach świata, w której Wojciechowski będzie faworytem. Popołudniu czekać go będzie rywalizacja m.in. z Piotrem Liskiem – obaj mają już na koncie wygrane upamiętniające „Ślusarza”.

PONIEDZIAŁEK – 17 SIERPNIA 2020

18:00 Memoriał Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, Międzyzdroje: STUDIO na żywo


18:05 Memoriał Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, Międzyzdroje: MITYNG na żywo

About Wojciech Nowakowski