Memoriał Wiesława Maniaka w TVP Sport

W niedzielę rozegrana zostanie trzecia edycja Memoriału Wiesława Maniaka. Transmisję ze Szczecina przeprowadzi TVP Sport. Wiesław Maniak był członkiem sztafety, która w Tokio w 1964 roku wywalczyła srebrny medal na dystansie 4×100 m, przyćmionym jednak przez okraszone rekordem świata złoto […]

W niedzielę rozegrana zostanie trzecia edycja Memoriału Wiesława Maniaka. Transmisję ze Szczecina przeprowadzi TVP Sport.

Wiesław Maniak był członkiem sztafety, która w Tokio w 1964 roku wywalczyła srebrny medal na dystansie 4×100 m, przyćmionym jednak przez okraszone rekordem świata złoto pań na tym samym dystansie kilkanaście minut później. Indywidualnie Maniak zdobył złoto mistrzostw Europy na 100 m dwa lata później w Budapeszcie. Jego rekord Polski, 10,1 s, przetrwał aż 19 lat – dopiero w 1984 roku pobił go Marian Woronin (10,00 – de facto 9,992).

Memoriał Wiesława Maniaka, rozgrywany na szczecińskim stadionie jego imienia, rozgrywany jest od 2018 roku. Pomimo napiętego kalendarza zawodów w drugiej połowie sierpnia, do Szczecina zjadą wielkie gwiazdy polskiej (i nie tylko) lekkoatletyki. W konkursie kulomiotów szykuje się rywalizacja Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka z Davidem Storlem. Inną konkurencją techniczną będzie skok o tyczce – zarówno w żeńskim, jak i w męskim wydaniu, z udziałem m.in. Piotra Liska.

Zobaczymy również kolejny pojedynek naszych średniodystansowców – panowie pobiegną na nieolimpijskim dystansie 1000 m, na którym zmierzą się m.in. Adam Kszczot i Michał Rozmys, natomiast panie, w tym Angelika Cichocka, Anna Sabat czy Szwajcarka Selina Büchel przebiegną 800 m. Na bieżni pojawią się też sprinterzy, którzy pobiegną dwubój – 100 i 200 m – (panie pobiegną tylko na 100 m), a także zawodnicy i zawodniczki, którzy specjalizują się w odrobinę dłuższym dystansie – przy czym panowie pobiegną pełne okrążenie stadionu, a panie tylko 3/4 tego dystansu. 400 m pań również pojawi się jednak w programie mityngu, ale w wersji z płotkami.

NIEDZIELA – 16 SIERPNIA 2020

17:45 Memoriał Wiesława Maniaka, Szczecin: STUDIO na żywo
*(również o 19:55)

Studio: Aleksander Dzięciołowski (ze Szczecina)
Reporter: Szymon Borczuch

17:50 Memoriał Wiesława Maniaka, Szczecin: MITYNG na żywo

Komentarz: Jarosław Idzi – Sebastian Chmara (ze Szczecina)

About Wojciech Nowakowski