Mistrzostwa Europy i Puchar Świata w skeletonie i bobslejach na antenie TVP Sport

Na torze w La Plagne odbędzie się szósty etap rywalizacji o kryształowe kule w bobslejach i skeletonie. Dodatkowo zawody jednocześnie mają rangę Mistrzostw Europy. Jedyny francuski tor saneczkowo-bobslejowy powstał w latach 1988-1990 z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w Albertville. Tutaj […]

Na torze w La Plagne odbędzie się szósty etap rywalizacji o kryształowe kule w bobslejach i skeletonie. Dodatkowo zawody jednocześnie mają rangę Mistrzostw Europy. Jedyny francuski tor saneczkowo-bobslejowy powstał w latach 1988-1990 z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w Albertville. Tutaj też miały odbywać ślizgi olimpijskie w 2018 roku, gdyby Francja wygrała wyścig o Igrzyska z Pyeongchang. W La Plagne w zawodach zadebiutują polscy skeletoniści. Polacy skorzystają z regulaminu, który daje szanse wystawienia jednego zawodnika i zawodniczki w ramach Mistrzostw Europy. Zawody transmitować będzie TVP Sport.

Skeleton
W zeszłotygodniowych zawodach w Sankt Moritz doszło do historycznego wydarzenie. Po raz pierwszy w historii imprezę Pucharu Świata wygrała zawodniczka z Austrii. Zaszczyt ten przypadł Janine Flock. Dzięki zwycięstwu Austriaczka wskoczyła na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i nie pozostaje bez szans w walce o kryształową kulę. Na prowadzeniu wciąż utrzymuje się Tina Hermann. Niemka może nie odnosi spektakularnych zwycięstw, lecz w całym sezonie jeździ równo i nie zajmuje miejsc dalsze niż w pierwszej szóstce. Coraz bliżej czołówki klasyfikacji jest Elizabeth Yarnold, która straciła mnóstwo punktów nie startując w Calgary na początku sezonu. Co raz lepiej na europejskich torach startuje jedna z rewelacji tego sezonu Elizabeth Vathje. Już wkrótce Kanadyjka może stać się jedną z najlepszych zawodniczek w tej dyscyplinie. W rywalizacji mężczyzn coraz bliżej triumfu w klasyfikacji generalnej jest Martins Dukurs. Łotysz był najlepszy w czterech z pięciu zawodów i ma już niemal 150 punktów przewagi nad swoim bratem Tomassem Dukursem. Walka o kryształową kulę była dużo ciekawsza, gdyby od początku sezonu startowali Rosjanie – mistrz olimpijski Aleksandr Trietjakow i Nikita Tregybow, którzy regularnie zajmują miejsce w czołówce. Sezon olimpijski stanowi szansę dla nowych, młodych zawodników. Po medalach imprez juniorskich Niemiec Axel Jungk na równi rywalizuje z seniorami. Bardzo ciekawi postępy Sungbin Yuna. Jak na razie Koreańczyk przeplata wyśmienite starty z tymi gorszymi. Już wkrótce okazać się może, że skeleton to nie tylko Europa i państwa Ameryki Północnej.

Bobsleje
Co raz ciekawsza sytuacja panuje w bobslejowych dwójkach mężczyzn. Po zwycięstwie w Sankt Moritz Oskars Melbardis wysunął się na dwu punktowe prowadzenie przed Szwajcara Beata Hefti. To najlepszy sezon w karierze Łotysza, który jest najlepszy również w klasyfikacji czwórek. Niejako falami występują załogi niemieckie sterowane przez Franscesco Friedricha oraz Nico Waltera. Raz są to występy medalowe, ale niekiedy niestety trochę brakuje. Lepiej Niemcy startują w czwórkach, gdzie Friedrich jest drugi, a Maximilian Arndt czwarty. Pozycja Arndta była by pewnie jeszcze wyższa, gdyby nie wypadek, jaki zanotował na torze w Altenbergu. Wciąż zastępcy dla Aleksandra Zubkowa nie mogą znaleźć Rosjanie. Na początku sezonu wyglądało, że na dobrej drodze jest Aleksandr Kasjanow, ale ostatnio spisuje się on nieco gorzej. Niemcy z kolei nie mają powodów do narzekań na panie. Dwa ostatnie zawody Pucharu Świata padły łupem Niemek. W Koenigsee wygrała powoli żegnająca się ze sportem Cathleen Martini, a w Sankt Moritz triumfowała Anja Schneiderheinze. Wciąż jednak w klasyfikacji prowadzi Elana Meyers, choć przewaga Amerykanki znacząco stopniała. Na starcie zobaczymy również naszych reprezentantów. Polskimi załogami pokieruje Mateusz Luty.

PIĄTEK – 30 STYCZNIA 2015

08:55 Puchar Świata, La Plagne, Francja – skeleton, mężczyźni: I PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz: Grzegorz Pajda

10:25 
Puchar Świata, La Plagne, Francja – skeleton, mężczyźni: II PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz: Grzegorz Pajda

12:25
 Puchar Świata, La Plagne, Francja – bobsleje, kobiety: I PRZEJAZD na żywo

TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

13:55 Puchar Świata, La Plagne, Francja – bobsleje, kobiety: II PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl
Komentarz: Grzegorz Pajda

SOBOTA – 31 STYCZNIA 2015

08:55 Puchar Świata, La Plagne, Francja – skeleton, kobiety: I PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

10:25 
Puchar Świata, La Plagne, Francja – skeleton, kobiety: II PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

12:25
Puchar Świata, La Plagne, Francja – bobsleje, dwójki mężczyzn: I PRZEJAZD na żywo

TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

13:55 Puchar Świata, La Plagne, Francja – bobsleje, dwójki mężczyzn: II PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

NIEDZIELA – 1 LUTEGO 2015

09:55 Puchar Świata, La Plagne, Francja – czwórki mężczyzn: I PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

11:25 Puchar Świata, La Plagne, Francja – czwórki mężczyzn: II PRZEJAZD na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.plDas Erste HD
Komentarz w TVP: Grzegorz Pajda

Przygotował: Bartosz Mierzwa

About Bartosz Mierzwa