Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej na sportowych antenach Polsatu

Łotewska Jurmała będzie gospodarzem tegorocznych mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. Zmagania z udziałem pięciu polskich par pokaże Polsat na swoich sportowych antenach. W historii mistrzostw Europy Polska może poszczycić się paroma medalami – brązowymi Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla z […]

Łotewska Jurmała będzie gospodarzem tegorocznych mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. Zmagania z udziałem pięciu polskich par pokaże Polsat na swoich sportowych antenach.

W historii mistrzostw Europy Polska może poszczycić się paroma medalami – brązowymi Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla z lat 2013 i 2016 oraz dwoma krążkami wywalczonymi przez Kingę Wojtasik (z d. Kołosińską), brązowym w 2015 z Moniką Brzostek i ubiegłorocznym srebrem z Katarzyną Kociołek. Wojtasik nie wystąpi w tegorocznej edycji – wobec rehabilitacji, którą przechodzi w związku z kontuzją pleców, duet z Kociołek tworzy Agata Ceynowa. W tym składzie wywalczyły już mistrzostwo Polski, pokonując w finale Monikę Brzostek i Aleksandrę Gromadowską. Na łotewskim piasku zobaczymy też Jagodę Gruszczyńską i Aleksandrę Wachowicz, a także dwie nasze męskie pary – mistrzów Polski, Michała Bryla i Mikołaja Miszczuka, oraz wicemistrzów, byłych liderów światowego rankingu, Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka.

Z fazy grupowej awans uzyskają po trzy drużyny – zwycięzcy grup trafią bezpośrednio do 1/8 finału, a dwie kolejne zagrają w barażu o tę fazę turnieju. Wśród pań los skojarzył dwie polskie pary w grupie A – Kociołek-Ceynowa i Brzostek-Gromadowska rywalizować będą z czwartą prą ubiegłorocznch mistrzostw świata, Tanją Hüberli i Niną Betschart ze Szwajcarii, oraz z Hiszpankami Paulą Sorią i Maríą Carro. Gruszczyńska i Wachowicz zmierzą się natomiast w meczach grupy D z Nadieżdą Makroguzową i Swietłaną Chołominą z Rosji, Taru Lahti i Anniiną Parkkinen z Finlandii oraz z Marleen van Iersel i Pleun Ypmą z Holandii. Na listach startowych są również m.in. faworytki gospodarzy, broniące tytułu Tina Graudiņa i Anastasija Kravčenoka, których występ w Jurmali stał pod znakiem zapytania na skutek pozytywnego testu na koronawirusa Graudiņi – kolejne badania wykluczyły jednak obecność wirusa zarówno u niej, jak i u partnerki oraz trenera.

Niełatwe zadanie czeka też nasze męskie duety. W grupie B Kantor i Łosiak, mający ambicję na wygranie grupy, walczyć będą o to przede wszystkim z aktualnymi mistrzami świata, Rosjanami Wiaczesławem Krasilnikowem i Olegiem Stojanowskim, a także z francuskim duetem Quincy Aye-Arnaud Gauther-Rat oraz jedną z par gospodarzy – Ardisem Bedritisem i Arnisem Reliņšem. Na Łotyszy trafili też Bryl i Miszczuk – mistrzowie Polski w grupie C zagrają z Aleksandrsem Solojevsem i Mihailsem Samoilovsem oraz z wicemistrzami świata, Niemcami Juliusem Thole i Clemensem Wicklerem, a także Holendrami Christiaanem Valenhorstem i Stevenem van de Velde. W Jurmali wystąpią również zwycięzcy dwóch ostatnich edycji ME – Anders Mol i Christian Sørum – którzy już w fazie grupowej zmierzą się z najlepszą parą gospodarzy – Aleksandrsem Samoilovsem i Jānisem Šmēdiņšem – którzy w duecie zdobyli aż pięć krążków tej imprezy, w tym złoto w 2015 roku.

Na razie Polsat zapowiedział transmisje z pierwszych meczów Polek we wtorek oraz meczów fazy finałowej, jednak zapewne będzie można obejrzeć więcej transmisji w ciągu najbliższego tygodnia. Aktualizacje na bieżąco będziemy wprowadzać w sekcji „Sport w TV”.

WTOREK – 15 WRZEŚNIA 2020

11:00 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa – gr. A: TANJA HUBERLI/NINA BETSCHART – MONIKA BRZOSTEK/ALEKSANDRA GROMADOWSKA


12:00 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa – gr. D: NADIEŻDA MAKROGUZOWA/SWIETŁANA CHOŁOMINA – JAGODA GRUSZCZYŃSKA/ALEKSANDRA WACHOWICZ 


SOBOTA – 19 WRZEŚNIA 2020

9:30 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa: I ĆWIERĆFINAŁ MĘŻCZYZN


10:30 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa: II ĆWIERĆFINAŁ MĘŻCZYZN


12:00 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa: I PÓŁFINAŁ KOBIET


13:00 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa: II PÓŁFINAŁ KOBIET

NIEDZIELA – 20 WRZEŚNIA 2020

11:30 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa: I PÓŁFINAŁ MĘŻCZYZN


13:00 Mistrzostwa Europy, Jurmała, Łotwa: II PÓŁFINAŁ MĘŻCZYZN

About Wojciech Nowakowski