Mistrzostwa Świata w półmaratonie w TVP Sport

Polska będzie gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw świata. Transmisję z rozgrywanej w Gdyni rywalizacji o czempionat w półmaratonie przeprowadzi TVP Sport. Dystans maratoński, który znamy dzisiaj, czyli 42,195 km ustalony został podczas igrzysk olimpijskich w Londynie – wówczas przeniosiono start do Windsoru, […]

Polska będzie gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw świata. Transmisję z rozgrywanej w Gdyni rywalizacji o czempionat w półmaratonie przeprowadzi TVP Sport.

Dystans maratoński, który znamy dzisiaj, czyli 42,195 km ustalony został podczas igrzysk olimpijskich w Londynie – wówczas przeniosiono start do Windsoru, aby z balkonu obejrzała go rodzina królewska. To od tej wartości obliczane są inne dystanse w biegach ulicznych. W Gdyni zawodniczki i zawodnicy przebiegną 21,0975 km. Pierwotnie mistrzostwa miały odbyć się pod koniec marca, jednak z powodu pandemii przesunięto je na październik. Do faworytów zaliczać się będą tradycyjnie reprezentanci biegowych potęgi Czarnego Lądu – Kenii, Etiopii oraz Ugandy.

Rywalizacja kobiet zapowiadana jest jako pojedynek dwóch obecnych rekordzistek świata na tym dystansie. Etipoka Ababel Yeshaneh czas 1:04:31 uzyskała podczas lutowych zawodów w Ras Al-Khaimah, gdzie wspólnie startowali mężczyźni i kobiety, natomiast Kenijka Peres Jepchirchir przebiegła ten dystans w czasie 1:05:34 we wrześniu w Pradze, w biegu z wyłącznie żeńskimi uczestniczkami. Jepchirchir stała już na najwyższym stopniu podium MŚ cztery lata temu w Cardiff, teraz będzie chciała powrócić na tron, zrzucając z niego Netsanet Gudetę. Do walki zapewne włączy się także Joycellin Jepkosgei, wicemistrzyni sprzed dwóch lat z Walencji.

U panów oczy kibiców zwrócone będą na zawodnika, który zadebiutuje na tym dystansie – Joshua Cheptegei zaledwie dziesięć dni temu pobił rekord świata na 10 000 m, a w 2020 roku uzyskiwał też najlepsze czasy w historii na dwukrotnie krótszym dystansie – zarówno na ulicy w lutym, jak i na stadionie w lipcu dokonał tego w Monako. Triumf Ugandyjczyka byłby o tyle historyczny, że zostałby dopiero drugim biegaczem, który wywalczyłby tytuł mistrza świata na ulicy, bieżni i w biegu przełajowym – jako pierwszy dokonał tego Khalid Skah w 1994 roku, również zdobywając mistrzowski tytuł w półmaratonie w swoim debiucie.

Reprezentację Polski stanowić będzie ośmioro zawodników. U pań pobiegną Katarzyna Jankowska, Izabela Paszkiewicz, Aleksandra Lisowska i Angelika Mach, a u panów Krystian Zalewski, Adam Nowicki, Adam Głogowski i Damian Kabat.

SOBOTA – 17 PAŹDZIERNIKA 2020

10:35 Mistrzostwa świata w półmaratonie, Gdynia: STUDIO na żywo

Studio: Piotr Sobczyński

10:55 Mistrzostwa świata w półmaratonie, Gdynia: BIEG KOBIET na żywo

Komentarz: Przemysław Babiarz – Sebastian Chmara
Reporter: Aleksander Dzięciołowski

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.