Mistrzostwa świata w skokach narciarskich kobiet w Eurosporcie

Nieco w cieniu męskiej rywalizacji w Oberstdorfie odbywać się będą zmagania skoczkiń o mistrzostwo świata. Rywalizację m.in. podopiecznych Łukasza Kruczka pokaże Eurosport. Tytułu ze skoczni normalnej bronić będzie Maren Lundby. Norweżka, która w ostatnich latach dominowała w świecie kobiecych skoków, […]

Nieco w cieniu męskiej rywalizacji w Oberstdorfie odbywać się będą zmagania skoczkiń o mistrzostwo świata. Rywalizację m.in. podopiecznych Łukasza Kruczka pokaże Eurosport.

Tytułu ze skoczni normalnej bronić będzie Maren Lundby. Norweżka, która w ostatnich latach dominowała w świecie kobiecych skoków, zanotowała w bieżącym regres – indywidualnie nie stanęła jeszcze na podium Pucharu Świata, a nawet w swojej kadrze nie jest liderką wobec występów Silje Opseth i Eirin Marii Kvandal. Tej drugiej, sensacyjnej triumfatorki z Ljubna, nie zobaczymy jednak w Oberstdorfie – upadek podczas zawodów w Hinzenbach skutkował ciężką kontuzją kolana i młoda Norweżka przez dłuższy czas nie zaprezentuje się na skoczni.

Wśród kandydatek do pierwszego tytułu w karierze wymienia się przede wszystkim Sarę Takanashi, która pomimo wielu lat w ścisłej czołówce wciąż nie ma złotego medalu tej imprezy. Dla odmiany Carina Vogt jako jedyna ma dwa złota, a to akurat zawodniczka, która do tej pory nie odnosiła sukcesów w Pucharze Świata – również jej ieobecność w Râșnovie podyktowana była przygotowaniami do mistrzostw na własnym terenie. Słoweńcy z kolei liczą na udany występ Niki Križnar i Emy Klinec.

Te dwie zawodniczki mają też doprowadzić ekipę z Bałkanów do drużynowego złota. Dwa lata temu w Seefeld, gdy rywalizacja zespołów debiutowała na mistrzostwach świata, na podium stanęły Niemki, Austriaczki i Norweżki. Z pewnością oprócz wspomnianych Słowenek, do walki o medale mogą włączyć się Japonki. Polska reprezentacja, podobnie jak w jedynym tegorocznym konkursie drużynowym PŚ w Ljubnie, walczyć będzie o awans do drugiej serii. Ułatwieniem na pewno będzie fakt, że Francja, która w styczniu wyprzedziła nas o 17,5 pkt., do Oberstdorfu przysyła jedynie Julię Clair i Joséphine Pagnier.

Trener Kruczek nie zaskoczył wyborem reprezentacji na mistrzostwa. Z szóstki, która ma prawo startu w Pucharze Świata, w Oberstdorfie nie wystartuje Wiktoria Przybyła. W porównaniu z czwórką z Ljubna, pod znakiem zapytania stać może start w drużynówce Joanny Szwab – najbardziej doświadczona z polskich skoczkiń w tym roku jeszcze nie przeszła kwalifikacji, co parokrotnie, w tym w zeszłym tygodniu w Râșnovie, udało się Nicole Konderli. Pozycja Anny Twardosz, Kingi Rajdy i Kamili Karpiel, które mają na koncie punkty Pucharu Świata 2020/2021 wydaje się z kolei niezagrożona.

Również w konkursie mieszanym nasza reprezentacja będzie miała jasny cel – walka o szóste miejsce z reprezentacją Rosji. W Rumunii nie udało się tego dokonać, jednak rotacje na skutek dyspozycji w konkursie indywidualnym i drużynowym, mogą zmienić układ sił za plecami czołowej piątki, w której są nacje mające zarówno silne skoczkinie, jak i skoczków. O medalach zadecyduje też częściowo fakt, na ile poszczególne reprezentacje wystawią najsilniejsze składy, zwłaszcza w męskiej części drużyn, z czym w Râșnovie było różnie.

ŚRODA – 24 LUTEGO 2021

17:50 Mistrzostwa Świata kobiet, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE DO KONKURSU NA SKOCZNI NORMALNEJ


CZWARTEK – 25 LUTEGO 2021

16:50 Mistrzostwa Świata kobiet, Oberstdorf, Niemcy: KONKURS INDYWIDUALNY NA SKOCZNI NORMALNEJ
*(od 17:30 w Eurosporcie 2 HD)

PIĄTEK – 26 LUTEGO 2021

17:05 Mistrzostwa Świata kobiet, Oberstdorf, Niemcy: KONKURS DRUŻYNOWY NA SKOCZNI NORMALNEJ
*(od 17:30 w Eurosporcie 1 HD)

NIEDZIELA – 28 LUTEGO 2021

16:00 Mistrzostwa Świata kobiet, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO
*(także o 18:45 w Eurosporcie 1 HD i o 18:50 w TVP Sport HD)

17:00 Mistrzostwa Świata kobiet, Oberstdorf, Niemcy: KONKURS DRUŻYN MIESZANYCH NA SKOCZNI NORMALNEJ

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.