Polska – Rosja w Lidze Mistrzów, Włochy – Turcja w Lidze Mistrzyń. Transmisje ćwierćfinałów w nc+

Rozpoczynamy fazę pucharową rozgrywek siatkarskich Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń. W ćwierćfinale będziemy oglądali dwóch przedstawicieli PlusLigi. Awansować nie udało się paniom. Transmisje w nc+. Jako pierwszy z polskich przedstawicieli na parkiecie zaprezentuje się Trefl Gdańsk. Podopieczni Andrei Anastasiego odpadli już […]

Rozpoczynamy fazę pucharową rozgrywek siatkarskich Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń. W ćwierćfinale będziemy oglądali dwóch przedstawicieli PlusLigi. Awansować nie udało się paniom. Transmisje w nc+.

Jako pierwszy z polskich przedstawicieli na parkiecie zaprezentuje się Trefl Gdańsk. Podopieczni Andrei Anastasiego odpadli już z walki o miejsce w szóstce PlusLigi i mogą skupić się na Lidze Mistrzów, w której radzili sobie dotąd bardzo dobrze. Zawodnicy z Trójmiasta doznali tylko jednej porażki, na początku rozgrywek ze Skrą Bełchatów. Jednak 14 punktów sprawiło, że Trefl był najsłabszym zwycięzcą grupy i został przydzielony do 2. koszyka. W losowaniu siatkarze z Gdańska nie mieli szczęścia, bo trafili na faworyta rozgrywek – Zenit Kazań. Rosjanie zakończyli rozgrywki grupowe na 1. miejscu bez straty punktu i tylko z czterema przegranymi setami. Zenit co roku stawiany jest w roli faworyta nr 1 do wygrania Ligi Mistrzów i ciężko się temu dziwić. Trzeba mieć dobrą pamięć, aby przypomnieć sobie ostatnią porażkę ekipy z Kazania w tych rozgrywkach. Było to 16 marca 2016 roku, gdy dość nieoczekiwanie przegrali na własnym parkiecie ze… Skrą Bełchatów. Jednak w dwumeczu i tak okazali się lepsi, a później wygrali Final Four w Krakowie.

Pozornie łatwiejszego rywala ma PGE Skra Bełchatów, która zmierzy się z Wicemistrzem Rosji – Zenitem Sankt Petersburg, dla którego jest to debiut w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Skra rzutem na taśmę wywalczyła miejsce w ósemce. Przez większość rozgrywek grupowych spisywała się słabo i rozczarowywała swoich kibiców, przegrywając przede wszystkim 2-krotnie z Noliko Maaseik. Jednak wygrana na własnym terenie z Berlin Recycling Volleys sprawiła, że znaleźli się w grupie za plecami Trefla Gdańsk i z awansem do fazy play-off. Z kolei Zenit – podobnie jak imiennik z Kazania – zakończył I fazę rozgrywek bez porażki, choć ze stratą 3 punktów. Rosjanie 2-krotnie po tie-breaku pokonali Chaumont VB, a także raz ACH Volley Lublana. W poprzednim sezonie ligi rosyjskiej ekipa z Petersburga musiała uznać wyższość Zenita Kazań, a w bieżących rozgrywkach zajmują 3. miejsce. Jednak biorąc pod uwagę występy obu ekip w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, faworytem tego starcia będą siatkarze z Rosji.

Zwycięzcy polsko-rosyjskich ćwierćfinałów spotkają się ze sobą w półfinale. Kolejne dwie pary 1/4 finału tworzą Sir Colussi Sicoma PerugiaDinamo Moskwa, a także Cucine Lube CivitanovaChaumont VB. Zdecydowanymi faworytami w obu parach są ekipy z Półwyspu Apenińskiego, które w fazie grupowej Ligi Mistrzów nie zaznały porażki.

W rywalizacji Ligi Mistrzyń niezwykle ciekawie zapowiadają się dwa pojedynki turecko-włoskie. Faworytkami wydają się jednak siatkarki znad Bosforu. Zarówno Fenerbahce Stambuł w porównaniu do Savino Del Bene Scandicci, jak i Eczacibasi VitrA Stambuł w stosunku do Imoco Volley Conegliano spisywały się w poprzedniej rundzie zdecydowanie lepiej. Włoskie ekipy spotkały się w grupie i zanotowały po jednej wygranej w bezpośrednich starciach, ale również po porażce z SSC Palmberg Schwerin. Eczacibasi skończyło fazę bez porażki, ze stratą zaledwie jednego punktu, a Fenerbahce z jedną porażką po tie-breaku z Dinamo Moskwa. Zwycięzcy tych par spotkają się ze sobą w półfinale.

Drugą parę 1/2 finału utworzą drużyny, które okażą się lepsze w dwumeczu Igor Gorgonzola Novara – Allianz MTV Stuttgart oraz Vakifbank StambułDinamo Moskwa. O ile w pierwszej parze faworytkami są Włoszki, które dotąd nie tylko nie przegrały meczu, ale nawet seta, tak w drugiej parze rywalizacja powinna być bardziej wyrównana. Turczynki były bliskie wyrównania wyniku ekipy z Novary i rozegrania grupy bez straty seta, ale w jednej partii musiały uznać wyższość rywalek. Zwycięstwo w grupie jednak nie było zagrożone. Natomiast Dinamo ma już doświadczenie w meczach z tureckim zespołem, bo w grupie mierzyli się z Fenerbahce. U siebie przegrali 1:3, a w Stambule wygrali 3:2.

Rewanże rozegrane zostaną 19, 20 i 21 marca.

WTOREK – 12 MARCA 2019

16:55 Liga Mistrzów CEV – 1/4 finału: DINAMO MOSKWA – CUCINE LUBE CIVITANOVA na żywo

Komentarz: Bartosz Gleń – Daniel Pliński

18:55 Liga Mistrzyń CEV – 1/4 finału: ALLIANZ MTV STUTTGART – IGOR GORGONZOLA NOVARA na żywo
CANAL+ Sport HD
Komentarz: Grzegorz Kaczmarczyk – Oskar Kaczmarczyk

ŚRODA – 13 MARCA 2019

16:55 Liga Mistrzyń CEV – 1/4 finału: DINAMO MOSKWA – VAKIFBANK STAMBUŁ na żywo

Komentarz: Gabriel Waliszko – Milena Sadurek

17:30 Liga Mistrzów CEV – 1/4 finału: WSTĘP DO MECZU na żywo
CANAL+ Sport HD
Studio: Daria Kabała-Malarz – Oskar Kaczmarczyk (z Gdańska)
Reporterzy: Michał Łopaciński, Grzegorz Kaczmarczyk

17:55 
Liga Mistrzów CEV – 1/4 finału: TREFL GDAŃSK – ZENIT KAZAŃ na żywo
CANAL+ Sport HD
Komentarz: Żelisław Żyżyński – Daniel Pliński (z Gdańska)

18:25 
Liga Mistrzyń CEV – 1/4 finału: SAVINO DEL BENNE SCANDICCI – FENERBAHCE OPET STAMBUŁ na żywo

Komentarz: Edward Durda – Joanna Mirek

20:25 
Liga Mistrzyń CEV – 1/4 finału: IMOCO VOLLEY CONEGLIANO – ECZACIBASI VITRA STAMBUŁ na żywo
CANAL+ Sport HD
Komentarz: Robert Bała – Milena Sadurek

CZWARTEK – 14 MARCA 2019

17:30 Liga Mistrzów CEV – 1/4 finału: WSTĘP DO MECZU na żywo
CANAL+ Sport HD

17:55 
Liga Mistrzów CEV – 1/4 finału: PGE SKRA BEŁCHATÓW – ZENIT SANKT PETERSBURG na żywo
CANAL+ Sport HD
Komentarz: Maciej Świniarski – Paweł Siezieniewski (z Bełchatowa)

20:25 Liga Mistrzów CEV – 1/4 finału: CHAUMONT VB – SIR COLUSSI SICOMA PERUGIA na żywo
CANAL+ Sport HD
Komentarz: Piotr Domagała – Witold Roman

22:30 Magazyn LIGI MISTRZÓW CEV na żywo
CANAL+ Sport HD

About Dawid Borucki

https://twitter.com/d_boruc, redaktor TakSięGra, sędzia WZPR, student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)