Puchar Świata w Lahti na antenach TVP i Eurosportu

Po rywalizacji w Zakopanem skoczkowie przenoszą się na południe Finlandii. W Lahti, podobnie jak w zimowej stolicy Polski, odbędą się zmagania drużynowe i indywidualne. Transmisje w Eurosporcie 1, TVP Sport i TVP 1.  Za nami weekend ze skokami w Zakopanem. […]

Po rywalizacji w Zakopanem skoczkowie przenoszą się na południe Finlandii. W Lahti, podobnie jak w zimowej stolicy Polski, odbędą się zmagania drużynowe i indywidualne. Transmisje w Eurosporcie 1, TVP Sport i TVP 1. 

Za nami weekend ze skokami w Zakopanem. W pierwszym dniu polskiego przystanku Pucharu Świata odbyły się zawody zespołowe. Najlepsi w nich okazali się Austriacy, którzy w końcowej fazie zmagań wyrwali zwycięstwo reprezentacji Polski. Polacy w składzie Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała i Dawid Kubacki przez większą część konkursu znajdowali się na prowadzeniu. Niestety Andrzejowi Stękale przyszło oddać skok w bardzo trudnych warunkach, przez co straciliśmy szanse na trzecią drużynową wygraną w Polsce. Dzień później najlepszą dyspozycję zaprezentował Marius Lindvik. Norweg, który jeszcze niedawno musiał wycofać się z Turnieju Czterech Skoczni z powodu bólu zęba, w Zakopanem popisał się dwoma znakomitymi skokami. W drugiej serii osiągnął 145,5 metra, zaledwie półtora metra bliżej od oficjalnego rekordu obiektu należącego do Yukiyi Sato. Na podium obok Norwega stanęli Anze Lanisek i Robert Johansson. Tuż za podium, na piątym miejscu zmagania ukończył Andrzej Stękała, który tym samym wyrównał najlepszy wynik w karierze. Kamil Stoch zawody zakończył na 11 miejscu, Dawid Kubacki był 15, a na 27. i 28. pozycji konkurs ukończyli kolejno Klemens Murańka i Paweł Wąsek.

Teraz zawodnicy przelatują do Finlandii. W Lahti położonym nad jeziorem Vesijärvi odbędą się dwa konkursy Pucharu Świata. W sobotę skoczkowie zmierzą się w rywalizacji drużynowej, a dzień później będziemy świadkami zawodów indywidualnych. W Finlandii zaprezentują się oczywiście zawodnicy trenowani przez Michala Dolezala. Czeski szkoleniowiec na kolejne konkursy powołał siódemkę skoczków: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Andrzeja Stękałę, Aleksandra Zniszczoła, Jakuba Wolnego i Pawła Wąska. W porównaniu do składu z Zakopanego, zabraknie zatem Klemensa Murańki. Zastąpiony zostanie on wspomnianym Zniszczołem, który w ubiegły weekend dzięki dobrym występom w Pucharze Kontynentalnym w Innsbrucku (1. i 7. miejsce), wywalczył siódme miejsce startowe na szósty period Pucharu Świata.

W jakich składach w Finlandii wystąpią nasi rywale? Do Pucharu Świata powróci Stefan Kraft, który zrobił sobie krótką przerwę od startów w zawodach najwyższej rangi. Oprócz zdobywcy Kryształowej Kuli z ubiegłego sezonu, trener Andreas Widhoelzl do składu dołączył Niklasa Bachlingera. 19-latek ma za sobą miejsca na podium Pucharu Kontynentalnego i zawodów FIS Cup. Teraz przyszedł dla niego czas debiutu w Pucharze Świata. Wspomniana dwójka zastąpi słabiej spisujących się Gregora Schlierenzauera i Thomasa Lacknera.

Pomimo zwycięstwa w Pucharze Kontynentalnym w Innsbrucku do Lahti nie przyjedzie Simon Ammann. Szwajcarzy wystąpią jednak, podobnie jak w Zakopanem, w konkursie drużynowym. Bez zmian w składzie do Finlandii przylecą Norwegowie. W Trondheim miały miejsce mistrzostwa kraju, ale zawodnicy z Pucharu Świata nie mogli brać w nich udziału w związku z zasadami kwarantanny. Najlepszy okazał się Anders Ladehaug.

PIĄTEK – 22 STYCZNIA 2021

17:15 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: STUDIO 
*(również o 19:15)


18:00 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: KWALIFIKACJE 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński


SOBOTA – 23 STYCZNIA 2021

15:35 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: STUDIO 
*(o 15:55 również w TVP 1 HD)

Studio: Maciej Kurzajewski
Reporterzy: 
Sebastian Szczęsny, Michał Chmielewski

16:15 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: KONKURS DRUŻYNOWY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Mateusz Leleń

18:00 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: STUDIO 

Studio: Michał Korościel
Reporter: Kacper Merk


NIEDZIELA – 24 STYCZNIA 2021

15:10 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: STUDIO 
*(o 15:30 również w TVP 1 HD)

Studio: Maciej Kurzajewski
Reporterzy: 
Sebastian Szczęsny, Michał Chmielewski

16:00 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: KONKURS INDYWIDUALNY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Mateusz Leleń

17:45 Puchar Świata, Lahti, Finlandia: STUDIO 

Studio: Michał Korościel
Reporter: Kacper Merk

About Michał Winiarczyk