Puchar Świata w Ruce na antenach TVP i Eurosportu

Wietrzna, śnieżna i zagadkowa. To chyba trzy główne cechy, które najbardziej oddają atmosferę panującą w fińskiej Ruce położonej nieopodal Kuusamo. Jak w tym roku skocznia Rukatunturi przywita skoczków? Jak co roku, aura panująca w Finlandii pokazuje nam, jak powinna wyglądać […]

Wietrzna, śnieżna i zagadkowa. To chyba trzy główne cechy, które najbardziej oddają atmosferę panującą w fińskiej Ruce położonej nieopodal Kuusamo. Jak w tym roku skocznia Rukatunturi przywita skoczków?

Jak co roku, aura panująca w Finlandii pokazuje nam, jak powinna wyglądać zima. Zaśnieżona jest tam nie tylko skocznia, ale również tereny wokół niej. Naśnieżenie obiektu nie było zatem problemem dla organizatorów zawodów w Ruce. Rokrocznie kłopoty sprawiały podmuchy wiatru. Jednak jeżeli spojrzymy na rozgrywane tam konkursy, tylko pięciokrotnie skoczkowie nie byli w stanie przystąpić do rywalizacji. Zawody jednoseryjne, czy też konkursy przekładane na dzień kolejny – z takimi sytuacjami mieliśmy kilkukrotnie do czynienia w krainie Świętego Mikołaja. Prognozy na najbliższe kilka dni nie dają jednak powodów do pesymizmu. Jeżeli tylko się potwierdzą, powinniśmy oglądać wszystkie serie zaplanowane na weekend.

Niestety przed rozpoczęciem weekendu w Finlandii, pojawiły się problemy z koronawirusem. W środę rano Austriacki Związek Narciarski przekazał informację o zakażeniach w tamtejszej reprezentacji. Potwierdzono cztery przypadki. Pozytywne wyniki testów otrzymali trenerzy Andreas Widhoelz oraz Robert Treitinger, a także dwaj skoczkowie – Gregor Schlierenzauer i Philipp Aschenwald. Oznacza to, że wszyscy zawodnicy, którzy byli obecni na inauguracji sezonu w Wiśle zostali poddani kwarantannie. Do Kuusamo udadzą się zatem inni sportowcy. Będą to: Manuel Fettner, David Haagen, Timon-Pascal Kahofer, Clemens Leitner, Markus Schiffner oraz Marco Woergoetter, którzy w Finlandii startować będą z trenerem Florianem Lieglem.

Problemy pandemiczne pojawiły się także w reprezentacji Rosji. Przeprowadzone testy wykazały pozytywny wynik u Michaiła Maksimoczkina. Rosjan zabraknie zatem podczas dwóch najbliższych konkursów Pucharu Świata. Podopieczni Jewgienija Plechowa objęci izolacją będą przygotowywać się do domowych konkursów, które 5 i 6 grudnia rozegrane zostaną w Niżnym Tagile.

Kłopoty koronawirusowe oszczędziły reprezentację Polski. Nasi skoczkowie w pełni zdrowia udali się do Finlandii. Nie skorzystali jednak, jak większość ekip, z lotu czarterowego zapewnionego przed Międzynarodową Federację Narciarską. Zawodnicy trenowani przez Michala Dolezala wyruszyli samochodami do Niemiec, gdzie przesiedli się na prom mający dowieźć ich do Finlandii. Rejs Polaków rozpoczął się w nocy z wtorku na środę. Ma trwać on 30. godzin. Łączna podróż wyniesie jednak około 46 godzin, resztę drogi nasi skoczkowie pokonają samochodami. Pozostaje mieć nadzieję, że długa wyprawa nie wpłynie niekorzystnie na dyspozycję polskiej kadry. W Ruce zaprezentuje się sześciu zawodników: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Andrzej Stękała oraz Paweł Wąsek.

Rywalizację w Laponii będziemy mogli oglądać już od piątku. Wówczas rozegrane zostaną treningi i kwalifikacje transmitowane na antenie Eurosportu 1. Sobotnią i niedzielną rywalizację konkursową będziemy mogli oglądać również w Telewizji Polskiej. W Ruce obecni będą reporterzy TVP: Sebastian Szczęsny i Aleksander Roj. Zawody skomentują Przemysław Babiarz i Stanisław Snopek. W Eurosporcie usłyszymy Igora Błachuta i Marka Rudzińskiego.

PIĄTEK – 27 LISTOPADA 2020

16:00 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO 
*(również o 18:00)


16:45 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: KWALIFIKACJE 

Komentarz: Igor Błachut, Marek Rudziński


SOBOTA – 28 LISTOPADA 2020

14:25 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO 
*(od 16:20 również w TVP 1 HD, także o 18:25)

Studio: Maciej Kurzajewski
Reporterzy: Sebastian Szczęsny, Aleksander Roj


16:00 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO 
*(również o 18:15)

Studio: Michał Korościel

16:30 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: KONKURS INDYWIDULANY 

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP 1: Przemysław Babiarz, Stanisław Snopek


NIEDZIELA – 29 LISTOPADA 2020

14:50 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO 
*(od 15:20 również w TVP 1 HD)

Studio: Maciej Kurzajewski
Reporterzy: Sebastian Szczęsny, Aleksander Roj

14:55 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: STUDIO 
*(również o 17:15)

Studio: Michał Korościel

15:30 Puchar Świata, Ruka, Finlandia: KONKURS INDYWIDULANY 
*(w TVP 1 HD do 16:35)

Komentarz w Eurosporcie 1: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w TVP: Przemysław Babiarz, Stanisław Snopek

About Michał Winiarczyk