Puchar Świata w short tracku w TVP Sport

Łyżwiarze z całego świata zjeżdżają do Szanghaju. Specjaliści od wyścigów na krótkim torze po miesiącu przerwy wracają do walki o kwalifikacje olimpijskie. Rywalizacja w Pucharze Świata w short tracku rozpoczęła się w Budapeszcie na przełomie września i października, a tydzień […]

Łyżwiarze z całego świata zjeżdżają do Szanghaju. Specjaliści od wyścigów na krótkim torze po miesiącu przerwy wracają do walki o kwalifikacje olimpijskie.

Rywalizacja w Pucharze Świata w short tracku rozpoczęła się w Budapeszcie na przełomie września i października, a tydzień później łyżwiarze mierzyli się ze sobą w Dordrechcie. Oczy całego świata w sezonie olimpijskim zwrócone są przede wszystkim na Koreańczyków z Południa – gospodarzy nadchodzących igrzysk. Wśród kobiet reprezentacja tego kraju prowadzi w klasyfikacji sztafet, a Min Jeong Choi i Suk Hee Shim są liderkami w klasyfikacji na odpowiednio 1500 m i 1000 m. Na najkrótszym dystansie, 500 m, prowadzi Kanadyjka Marianne St. Gelais. Męskie zmagania to również rywalizacja tych dwóch państw – Kanadyjczycy wygrali obie dotychczasowe sztafety, a Samuel Girard przewodzi stawce w walce o Puchar Świata na 500 m, wyprzedzając lidera na trzykrotnie dłuższym dystansie, Dae Heona Hwanga. W klasyfikacji na 1000 m prowadzi Holender Sjinkie Knegt.

Polacy zanotowali słaby początek sezonu, na ich korzyść działa jednak przepis, według którego do rankingu kwalifikacji olimpijskich nie będzie wliczany najsłabszy z czterech występów. Gdyby kwalifikacje obejmowały tylko dotychczasowe dwa Puchary Świata (bez odejmowania najsłabszego wyniku) dzięki wynikom Natalii Maliszewskiej i Magdaleny Warakomskiej mielibyśmy prawo wystawienia w Pjongczangu dwóch zawodniczek (po dwie na 500 i 1000 metrów oraz jednej na 1500 m), a wśród mężczyzn mielibyśmy jedno miejsce na 500 metrów zawdzięczane pozycji Bartosza Konopko. Występy sztafet, zwłaszcza żeńskiej, są poniżej oczekiwań i prawdopodobnie nie zobaczymy ich na igrzyskach.

W Pucharze Świata w Szanghaju wystąpi sześcioro Polaków – opróćz wspomnianych Konopki, Warakomskiej i Maliszewskiej zaprezentują się siostra tej ostatniej, Patrycja, a także Kamila Stormowska i Patrycja Markiewicz. Decyzją trener Anny Lukanovej-Jakubowskiej do Azji nie poleci Rafał Anikiej, który zajmuje 38. miejsce w klasyfikacji na 500 m. Do zera zatem spadają nasze szanse na dwie kwalifikacje olimpijskie wśród panów, więc w dalszej części sezonu polskich fanów tego sportu elektryzować będzie walka pomiędzy Konopko i Anikiejem o prawo do reprezentowania naszego kraju w Pjongczangu.

Relację z Szanghaju przeprowadzi TVP Sport. W programie jest jednak jedynie ostatni dzień rywalizacji, a zatem walka na 1000 m oraz niezwykle widowiskowe wyścigi sztafet.

NIEDZIELA – 12 LISTOPADA 2017

07:00 Puchar Świata, Szanghaj, Chiny: 1/4 FINAŁU – 1000M KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

07:50
Puchar Świata, Szanghaj, Chiny: 1/2 FINAŁU – 1000M KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
TVP Sport HD
sport.tvp.pl


08:20
Puchar Świata, Szanghaj, Chiny: FINAŁ – 1000M KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

09:05 
Puchar Świata, Szanghaj, Chiny: FINAŁ – SZTAFET KOBIET I MĘŻCZYZN na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

About Wojciech Nowakowski