Służewiec Derby w TVP Sport

Na ten dzień czekają fani wyścigów konnych w Polsce jak na pierwszą gwiazdkę w Wigilię Bożego Narodzenia. W najbliższą niedzielę odbędzie się Gala Derby z najważniejszą gonitwą sezonu w programie. Relację z tego wydarzenia przeprowadzi TVP Sport. Derby, rozgrywane w […]

Na ten dzień czekają fani wyścigów konnych w Polsce jak na pierwszą gwiazdkę w Wigilię Bożego Narodzenia. W najbliższą niedzielę odbędzie się Gala Derby z najważniejszą gonitwą sezonu w programie. Relację z tego wydarzenia przeprowadzi TVP Sport.

Derby, rozgrywane w Warszawie od 1896 r., to druga z gonitw zaliczana do Potrójnej Korony. Rozgrywana jest na dystansie 2400 m, faworyzując wierzchowce wytrzymałe ponad sprinterami, w przeciwieństwie do rozgrywanej na milę Nagrody Rulera – pierwszego etapu Potrójnej Korony. W niej zwyciężył Timemaster, jednak nieudany występ wynikający ze skaleczenia w Nagrodzie Iwna (piąte miejsce) znacząco obniżył jego notowania przed Derby. Trener Krzysztof Ziemiański liczy jednak na powtórkę z historii swojego pierwszego trójkoronowanego podopiecznego, Intensa, który w 2011 roku po urazie doznanym w Iwna w wielkim stylu wygrał Derby, St. Leger i dołożył do tego imponujący triumf w Wielkiej Warszawskiej.

W tym roku Iwna wygrał Night Thunder po Nathanielu, reproduktorze znanym z potomstwa świetnie radzącego sobie na dłuższych dystansach. Podobnie jak Night Tornado i Sewerus, odpowiednio drugi i trzeci w Iwna, będzie jednak musiał stawić czoła koalicji koni ze stajni Pegza Horse Racing.

W tercecie spod ręki trenera Adama Wyrzyka, który szkoli również Night Thundera, prym wiedzie Inter Royal Lady – niepokonana w ubiegłym sezonie dwulatków, jak i w tym roku. Rezygnacja ze startu w Nagrodzie Rulera na rzecz Wiosennej odebrała jej szansę na trójkoronację. Inter Royal Lady wygrała także inną gonitwę przeznaczoną dla klaczy – Nagrodę Soliny, rozgrywaną w ten sam weekend co główny trial przed Derby – Iwna. Brak sprawdzianu przeciw ogierom na dystansie powyżej mili stawia mały znak zapytania wobec jej szans w niedzielę, jednak równoważy go fakt, że rywalizacja z klaczami i łatwe zwycięstwa w niej pozwoliły jej oszczędzić więcej sił.

Stajenni towarzysze Inter Royal Lady, Hipop de Loire i Proletarius, zaprezentowali umiejętną jazdę drużynową w Iwna – Proletarius sprawdził się w roli pacemakera, a Hipop de Loire zaskoczył finiszem na czwartym miejscu. Zawód sprawił natomiast Gran Emperor, po ojcu będący bratem głównej faworytki rywalizacji o błękitną wstęgę. Drugie miejsce w Rulera w porównaniu z szóstym w Iwna wskazuje na mniejszą wytrzymałość tego ogiera. Stawkę Derby uzupełniają High in Dancer, Neverland, Petit, Airy Boy i Saiget, których wysoka pozycja (nie mówiąc już o zwycięstwie) byłaby niespodzianką na miarę triumfu Serpentine’a w Epsom Derby dwa tygodnie temu.

Start Derby zaplanowany jest na godzinę 16:30. Wcześniej fani na Służewcu będą mieli rozgrzewkę w postaci innych gonitw kategorii A. Trzecią gonitwą niedzieli będzie Memoriał Fryderyka Jurjewicza (dawniej Rzecznej) dla koni trzyletnich i starszych na dystansie mili. Z kolei tuż przed Derby, na dystansie 2600 m rozegrana zostanie najbardziej prestiżowa gonitwa folblutów czteroletnich i starszych – Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego (wcześniej Prezesa Rady Ministrów). Wśród startujących znajduje się ubiegłoroczna derbistka, Nemezis, która jednak w tym roku ustępuje pola Plontierowi. Niestety, zabraknie ostatniego trójkoronowanego wierzchowca (2018), zwycięskiego również w ubiegłorocznej St. Leger Fabulous Las Vegas.

Podczas przygotowań do trzech najważniejszych gonitw niedzielnej Gali Derby odbędzie się tradycyjny konkurs na najlepszą stylizację osób oprowadzających konie. Rozstrzygnięcie poznamy jednak dopiero w poniedziałek.

NIEDZIELA – 19 LIPCA 2020

15:55 Tor Służewiec 2020: GALA DERBY na żywo

Komentarz: Jarosław Idzi, Robert Zieliński (ze Służewca)
Studio: Anna Kozińska (ze Służewca)

About Wojciech Nowakowski