Służewieckie Derby w TVP Sport

Najważniejsza gonitwa sezonu rozegrana zostanie w niedzielę na Torze Służewiec. Derby transmitować będzie TVP Sport. W tym roku w rywalizacji trzylatków miał dominować Power Barbarian – w roku ubiegłym wygrał pięć gonitw, a raz był drugi. Rozczarowujący start w Nagrodzie […]

Najważniejsza gonitwa sezonu rozegrana zostanie w niedzielę na Torze Służewiec. Derby transmitować będzie TVP Sport.

W tym roku w rywalizacji trzylatków miał dominować Power Barbarian – w roku ubiegłym wygrał pięć gonitw, a raz był drugi. Rozczarowujący start w Nagrodzie Strzegomia, gdzie był szósty na skutek kontuzji, obniżył jego notowania, a Derby będą jego pierwszą gonitwą od 2 maja. Faworytami zmagań o Błękitną Wstęgę będą zatem Anator i Young Thomas. Ten pierwszy niespodziewanie był dopiero czwarty w Nagrodzie Rulera, którą wygrał właśnie Young Thomas. W ostatniej próbie przed Derby – Nagrodzie Iwna – te dwa ogiery wygrały łeb w łeb, podbijając jeszcze emocje przed tą gonitwą.

Z drugiego szeregu faworytów wymienić należy Guitar Mana – trzeciego w Rulera i Iwna, zwycięzcy otwierającej sezon Nagrody Generała Władysława Andersa, rozegranej jedna w stawce III grupy. Ścieżką dla klaczy do Derby szykowały się Paradise Hill i Lady Joanna – półsiostry po Harzandzie, brytyjskim i irlandzkim derbiście z 2016 roku. W tym roku zmierzyły się ze sobą w Nagrodzie Soliny – Paradise Hill wygrała, Lady Joanna była trzecia, a rozdzieliła je Lady Gabi. Ona jednak jest wielką nieobecną – pobiegnie kilkanaście minut później w Nagrodzie Novary). W niedzielę na Służewcu nie zobaczymy też innych wysoko liczonych trzyletnich klaczy – Lagerthy Rhyme, Wedding Ring czy Zireael.

Boczną ścieżką przed Derby startował Zanzily Passion – niepokonany jako dwulatek, w tym roku był czwarty w Nagrodzie Irandy, ale wygrał Memoriał Jerzego Jednaszwskiego, wyprzedzając m.in. Adahlena, który w Derby galopował będzie pod czempionem Służewca, Szczepanem Mazurem. Tę gonitwę wygrał Gryphon, dla którego był to jedyny start w tym roku, w ubiegłym jednak pokonywał kuż m.in. wspominanych Zireael czy Adahlena. Stawkę tegorocznej rywalizacji o Błękitną Wstęgę uzupełniają Bat Eater (piąty w Irandy i Memoriale Jednaszewskiego), Falvio (trzeci w Strzegomia, piąty w Rulera, czwarty w Iwna), Diamond Kitty (czwarta w Soliny) oraz debiutująca na Służewcu Nania – zwyciężczyni tegorocznego Unser Bier Cup w Dreźnie oraz dziesiąta w mediolańskim Oaks d’Italia.

Oprócz gonitwy dnia, podczas niedzielnej Gali Derby odbędą się jeszcze dwie gonitwy kategorii A. W Memoriale Fryderyka Jurjewicza (wcześniej Rzecznej) zobaczymy m.in. zeszłorocznego triumfatora Nagrody Rulera i lauerata nagrody Koń Roku 2020, Timemastera, który po zajęciu dziewiątego miejsca w Nagrodzie Golejewka wygrał gonitwę w Bratysławie. Z kolei w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego (wcześniej Prezesa Rady Ministrów) oglądać będziemy inne gwiazdy ubiegłorocznego rocznika derbowego – derbistę Night Thundera i zwycięzcę St. Leger Night Tornado – a także derbistkę z 2019 roku, Nemezis. To właśnie te trzy konie przegrały z Nagano Gold ubiegłoroczną Wielką Warszawską (Night Tornado był drugi, Nemezis trzecia, Night Thunder czwarty). W tej gonitwie pobiegnie też Hipop de Loire, który dobrze radzi sobie w gonitwach grupowych (wygrał m.in. Nagrodę Sac-à-Papier kategorii B na koniec sezonu 2020), jednak zawodzi w najważniejszych startach (m.in. siódmy w Wielkiej Warszawskiej, w tym roku piąty w Golejewka).

SOBOTA – 3 LIPCA 2021

14:00 Tor Służewiec: DZIEŃ WYŚCIGOWY 19 na żywo
https://yt3.ggpht.com/ytc/AAUvwniXilbx2kc4oX3oq9eMMqNVq2nHdL56zgBaCmnv1Q=s88-c-k-c0x00ffffff-no-rj

NIEDZIELA – 4 LIPCA 2021

14:00 Tor Służewiec: DZIEŃ WYŚCIGOWY 20 – GALA DERBY na żywo
https://yt3.ggpht.com/ytc/AAUvwniXilbx2kc4oX3oq9eMMqNVq2nHdL56zgBaCmnv1Q=s88-c-k-c0x00ffffff-no-rj

17:30 Tor Służewiec: DERBY na żywo

Komentarz: Jarosław Idzi (ze Służewca)
Studio: Anna Kozińska (ze Służewca)

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.