10 lat TVP Sport

blank
fot.

Dokładnie dziesięć lat temu – 18 listopada 2006 r. wystartował TVP Sport. Przez dekadę stał się wiodącym kanałem sportowym w naszym kraju, wielokrotnie zajmując pozycję lidera rynku.

TVP Sport wyemitował dotychczas 64 tysięcy 285 godzin programu, z czego prawie 15 tysięcy godzin to relacje na żywo. Kanał sportowy Telewizji Polskiej transmitował takie wydarzenia jak: letnie i zimowe igrzyska olimpijskie (Pekin 2008, Vancouver 2010, Londyn 2012, Soczi 2014 i Rio 2016), mistrzostwa świata w piłce nożnej (2010 i 2014), EURO 2012, mecze piłkarskiej reprezentacji Polski czy imprezy mistrzowskie w takich dyscyplinach jak: piłka ręczna, narciarstwo klasyczne i alpejskie. lekkoatletyka, kolarstwo, hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, wioślarstwo czy kajakarstwo i w wielu innych. W TVP Sport były obecne także ligowe i pucharowe rozgrywki w piłce nożnej, piłce ręcznej, koszykówce, siatkówce i hokeju na lodzie; od tego sezonu – NHL.

TVP Sport, nadający od 12 stycznia 2014 także w formacie HD, dociera w tej chwili do 15 mln osób. Obecnie trwają pracę nad wprowadzeniem kanału do Naziemnej Telewizji Cyfrowej, dzięki czemu będzie on dostępny w każdym polskim domu.

Rekordem oglądalności TVP Sport jest mecz finałowy mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn z 2015 roku (Francja – Katar) – 1 mln 413 tys. widzów. Cztery następne miejsca należą do turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy do igrzysk w Rio (Berlin 2016): Francja – Rosja (720 tys.), Niemcy – Polska (712 tys.), Polska – Francja (662 tys.) i Polska – Rosja (656 tys.).

TVP Sport to zespól redakcyjny 115 osób. Kolejne 100 osób to współpracujący z kanałem eksperci, czy specjaliści z innych jednostek TVP (producenci, montażyści operatorzy, realizatorzy obrazu, dźwięku, etc.). Od lat jednak twarzami TVP Sport są najbardziej znani i wielokrotnie nagradzani dziennikarze: Włodzimierz Szaranowicz (obecny dyrektor od 2009 roku; a pierwszym był czterokrotny złoty medalista olimpijski Robert Korzeniowski), Dariusz Szpakowski, Maciej Kurzajewski, Przemysław Babiarz, Jacek Laskowski, Piotr Sobczyński, Jacek Kurowski, Marek Rudziński, Rafał Patyra, Maciej Iwański, Maciej Jabłoński czy Sylwia Dekiert i Paulina Chylewska.

Kolejne lata dla TVP Sport i sportu w Telewizji Polskiej mogą być jeszcze lepsze. TVP ma już prawa do takich imprez jak: mistrzostwa świata w piłce nożnej (2018 i 2022), EURO 2020, eliminacje do EURO 2020 i MŚ 2022, Liga Narodów i mecze towarzyskie z udziałem reprezentacji Polski, mistrzostwa świata i Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn, Puchar Świata w skokach i biegach narciarskich, mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym i alpejskim, lekkiej atletyce, pływaniu, kolarstwie, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym szybkim i short-tracku, WTA, NHL. Nie zabraknie także piłki na najwyższym poziomie: Puchar Niemiec i Francji, występy polskich drużyn w Lidze Mistrzów i Europy oraz finały tych rozgrywek, a także Pakiet FIFA (Puchar Konfederacji, MŚ w piłce halowej i plażowej, MŚ U-17 i U-20).